Prezes NRA apeluje, by sądy informowały o opóźnieniach w e-rozprawach

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawy online stały się codziennością w polskich sądach, nadal obowiązują w tym zakresie przepisy przejściowe covidowe, ale w Senacie jest już nowela procedury cywilnej wprowadzająca je na stałe. Problemem - na co zwraca uwagę Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, bywają jednak opóźnienia w ich rozpoczęciu. Zaapelował do prezesów sądów, by o takich opóźnieniach powiadamiano pełnomocników.

19.07.2023

TK odracza rozprawę w sprawie pełnego składu, czeka na opinię Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 7 września rozpoznanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącego braku możliwości rozpoznania sprawy przez Trybunał w pełnym składzie, przy udziale 11 sędziów, w sytuacji odmowy orzekania przez mniejszość konstytucyjnego składu Trybunału. Przewodniczący wyznaczył Sejmowi 21 dni na sporządzenie pisemnego stanowiska.

19.07.2023

Teleinformatyczny Krajowy Rejestr Karny - rząd przyjął projekt

Prawo karne

Powstanie nowego systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Karnego (KRK), do którego automatycznie będą trafiać dokumenty, a także uproszczenie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia z rejestru zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Proponowane rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji.

18.07.2023

Rząd przyjął projekt w sprawie wydawania dzieci za granicę

Prawo cywilne

Przepisy dostosowujące do lutowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymywania wykonywania prawomocnych orzeczeń zarządzających wydanie dziecka za granicę przyjął we wtorek rząd. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania orzeczeń w sprawach, które są prowadzone na podstawie Konwencji haskiej.

18.07.2023

Sądy powoli podejmują zawieszone postępowania o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe

Po czerwcowym wyroku TSUE sądy podejmują pierwsze sprawy z powództwa banków dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zawieszone właśnie w oczekiwaniu na to rozstrzygnięcie. Jednak nie wszystkie, bo w przypadku części z nich powodem zawieszania było to, że nadal toczy się sprawa wytoczona bankowi przez kredytobiorcę.

17.07.2023

Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra wybierani już po raz dwunasty

Prawnicy

Ruszyła XII edycja konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydatów można zgłaszać do 12 września, warunek konieczny - nie mogę mieć więcej niż 35 lat.

17.07.2023

Więzienie do uwolnienia się od alimentów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Pobyt w więzieniu może utrudniać wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Sam jednak fakt przebywania w zakładzie karnym nie powoduje, że taki obowiązek względem dziecka lub dzieci zostaje automatycznie ograniczony. Sąd orzekając o wysokości alimentów od osadzonego powinien wziąć pod uwagę jego sytuację, jest też kilka możliwości "ściągnięcia" alimentów - np. z należności za jego pracę lub z pieniędzy znajdujących się w depozycie zakładu karnego.

17.07.2023

Wydziedziczenie w jednej ustawie z obroną ojczyzny i awansem referendarzy

Prawo cywilne Prawnicy

Powszechnie nieakceptowane są zdarzenia, gdy nie udziela się pomocy w chorobie lub notorycznie nie płaci alimentów. Nie może też przejąć majątku spadkobiorca, który swoim karygodnym, często nacechowanym złą wolą, zachowaniem, uniemożliwia za życia spadkodawcy zaspokojenie jego potrzeb życiowych. Takie osoby będą wyłączone z dziedziczenia. Ministerstwo Sprawiedliwości i senatorowie są co do tego zgodni. Ale wątpliwości wywołują tzw. „wrzutki” niezwiązane z kodeksem cywilnym.

14.07.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 13 lipca 2023 r.

Samorząd terytorialny Odpady

Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.

13.07.2023

Dziecko ma być kompleksowo chronione przed przemocą - Sejm przyjął ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw - tzw. ustawę Kamilka, która ma kompleksowo zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą. Została złożona do Sejmu jako projekt Suwerennej Polski, ale popierana jest przez organizacje zajmujące się prawami dzieci i m.in. samorządy prawnicze. Wprowadza m.in. standardy ochrony małoletnich.

13.07.2023

Dziecko musi mieć fachowego prawnika

Prawo cywilne Prawnicy

W późnych godzinach wieczornych w środę 12 lipca posłowie dyskutowali nad zmianami w kodeksie rodzinnym, w kpc i w kpk i innych ustawach dotyczącymi ochrony dzieci przed przemocą. Dzieci muszą być fachowo reprezentowane, gdy dzieje im się krzywda. Celem zmian jest podniesienie standardu pracy osób, których zadaniem jest ochrona dzieci przed doznaniem przez nich przemocy ze strony najbliższych oraz osób trzecich.

13.07.2023

Pomysł ocen okresowych znów dzieli prokuratorów

Prokuratura

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia wraca z pomysłem ocen okresowych dla prokuratorów. Prokuratura przerabiała to już kilka lat temu, a duża część środowiska mocno sprzeciwiała się temu rozwiązaniu. Nie inaczej jest teraz. Prokuratorscy związkowcy podkreślają, że to sąd i prokuratura to nie szkoła ani tym bardziej korporacja. Wskazują, że poprzedni system był mocno niewydolny.

13.07.2023

Dzień Prokuratury: W 2022 r. prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

W 2022 roku prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw - poinformował we wtorek podczas uroczystości z okazji Dnia Prokuratury na Zamku Królewskim w Warszawie prokurator krajowy Dariusz Barski - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Podał, że w 2022 r. jedynie 1,9 proc. oskarżonych zostało uniewinnionych, a w tym 1,2 proc. prawomocnie.

11.07.2023

Chat GPT lepiej radzi sobie z przepisami na obiad niż z prawem autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie

Sztuczna inteligencja i jej powiązania z prawem autorskim wciąż są jednym z tematów, który budzi sporo emocji i prowokuje do zadawania pytań o konieczność reakcji w zakresie zmian w prawie. Dużo przestrzeni poświęcono tej tematyce również w najnowszym numerze „Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego”, który zadedykowano prof. Ryszardowi Markiewiczowi z okazji jego 75. urodzin.

11.07.2023

Obywatelscy sędziowie handlowi mają wspomóc wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia proponuje, by w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości mogli brać udział również obywatelscy sędziowie handlowi. Mieliby być powoływani w sądach okręgowych, w których utworzono wydziały gospodarcze i mogliby w nich zasiadać przedsiębiorcy. Pomysł pojawiał się już wcześniej i budził wątpliwości, także natury konstytucyjnej.

10.07.2023

Ustawy uchwalone przez Sejm; m.in. 800 Plus i nowela budżetu

Świadczenie 500 plus wzrośnie do 800 zł na dziecko - uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizacją zajmie się teraz Senat. 14. emerytura będzie wypłacana każdego roku; uczniowie czwartych klas szkół podstawowych otrzymają laptopy; zastrzec będzie można PESEL - te przepisy trafią do prezydenta. Ponadto Sejm znowelizował budżet na 2023 r. i dostosował przepisy, aby referendum ogólnokrajowe mogło się odbyć podczas wyborów prezydenckich.

07.07.2023

W Portalu Informacyjnym Sądów blisko 300 tys. kont, dostępnych ponad 74 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

E-doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów Powszechnych budziły początkowo spore wątpliwości, ostatnie dane pokazują jednak, że sam portal i taka forma dostarczania pism sądowych cieszy się coraz większą popularnością. Już teraz ma w nim swoje konta ponad 294 tys. użytkowników, w tym 54 930 profesjonalnych pełnomocników. A w Sejmie jest nowela m.in. procedury cywilnej, która nakłada na adwokatów, radców prawnych i biegłych obowiązek posiadania takich kont.

07.07.2023

Nowe dziecko na kontakty z poprzednimi wpływać nie powinno

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem, ale też obowiązkiem rodzica. Ich celem jest tworzenie i pogłębianie więzi, także z nowym, przyrodnim rodzeństwem. Prawnicy podkreślają więc, że zmiana sytuacji życiowej choć może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów, nie może być uzasadnieniem dla zaniedbywania dzieci z poprzedniego związku.

06.07.2023