Kontrola nad doradcami restrukturyzacyjnymi w rękach MS

Prawo gospodarcze

Możliwość cofania przez ministra sprawiedliwości licencji doradcy restrukturyzacyjnego przy rażącym naruszeniu prawa, a także m.in. wgląd do ksiąg handlowych i możliwość sprawdzenie zamkniętych postępowań restrukturyzacyjnych - zakłada nowelizacji przepisów o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyjęta przez Sejm.

15.03.2019

Zgromadzenie warszawskiego okręgu sądowego odrzuciło sprawozdanie za 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie ma za ubiegły rok niezłe statystyki, ale mimo to Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów negatywnie zaopiniowało informację roczną o działalności sądów działających na obszarze tego okręgu w roku 2018. W przyjętej uchwale sędziowie piszą o pogłębiającym się chaosie w sądach.

15.03.2019

Eksperci Wolters Kluwer doradzą w Dniu Edukacji Prawnej

Prawnicy

Dzień Edukacji Prawnej mobilizuje wiele środowisk do działań w celu podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Są wśród nich przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, przedstawiciele wyższych uczelni, także wydawcy i dziennikarze - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

15.03.2019

Będą zmiany w ustawie o Gostyninie? Resorty pracują

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany dotyczące Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym mają być kompleksowe. Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie, że zostały już zaproponowane resortowi sprawiedliwości i są obecnie analizowane. Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówi się, że resort zdrowia chciałby się pozbyć odpowiedzialności za placówkę.

15.03.2019

Adwokat HFPC: W sprawie KRS możliwe zwarcie z UE

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja, w której Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydadzą przeciwne wyroki w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie będzie dobrze rokować - rysuje się zwarcie nie tylko dyplomatyczne ale i prawne pomiędzy Polską a Unią Europejską - mówi portalowi Prawo.pl prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marcin Wolny.

14.03.2019

Sędziowie, prawnicy, kuratorzy wspólnie o prawie - Dzień Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Symulacje rozpraw - m.in. kontynuacja procesu Wilka, wykłady, szkolenia, konkursy, dni otwarte w sądach - w całym kraju ruszają imprezy związane z Dniem Edukacji Prawnej, który przypada 15 marca. W tym roku wiele z nich poświęconych jest mowie nienawiści i mediacjom.

14.03.2019

Prawnik na każdym etapie i nowe instytucje w postępowaniu wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Wsparcie prawnika na każdym etapie postępowania, wprowadzenie ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które zastąpią część "poprawczaków" i granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat - to najważniejsze propozycje zmian w prawie o postępowaniu wobec nieletnich. W ocenie ekspertów zmiany są potrzebne, bo do sądów trafiają sprawy dotyczące coraz młodszych dzieci. Słaby punkt dostrzegają nie tylko w przepisach, ale też... w bezradności szkół.

14.03.2019

MS planuje likwidację sądów apelacyjnych i powołanie sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości w kolejnym etapie reformy sądownictwa chce zlikwidować sądy apelacyjne, wprowadzić wspólny dla wszystkich sędziów urząd sędziego sądu powszechnego oraz sędziów pokoju. Pomysł konsolidacji nie jest niczym nowym, sędziowie oceniają jednak, że takie pójście na skróty doprowadzi do katastrofy. Obawiają się też czystek kadrowych.

13.03.2019

SN czeka na TSUE - orzekanie nowych sędziów po 19 marca

Wymiar sprawiedliwości

Terminy spraw w tzw. starych izbach Sądu Najwyższego z udziałem nowych sędziów są wyznaczane, ale po 19 marca, bo wtedy Trybunał Sprawiedliwości UE ma zająć się pytaniami prejudycjalnymi, czy nowa KRS, która ich wybrała, może stać na straży niezależności sądów. W ocenie prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego, nawet jeśli TSUE nie wyda wtedy wyroku, będzie to argument dla pełnomocników stron i zwiększy się odpowiedzialność nowych sędziów.

13.03.2019

RPO ostrzega TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 14 marca wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia przez niego udziału i przedstawienia stanowiska w tej sprawie. Wyznaczenie wcześniejszej daty - jak ocenia - to naruszenie przepisów ustawy o RPO oraz o samym TK.

12.03.2019

Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Mowa nienawiści staje się dla społeczeństwa czymś coraz bardziej akceptowalnym - alarmują eksperci. I jako dowód podają to, że hejt w internecie przestaje być anonimowy. Zagrożeniom wynikającym ze zbyt pobłażliwego podejścia do problemu poświęcona ma być wspólna akcja edukacyjna prawników, psychologów i dziennikarzy.

12.03.2019

Rzecznik dyscyplinarny sprawdzi opóźnienia szefa KRS w sporządzaniu uzasadnień

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjęte zostały czynności wyjaśniające w sprawie możliwych nieusprawiedliwionych opóźnień w sporządzenia uzasadnień wyroków przez sędziego Leszka Mazura (fot.), przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab.

11.03.2019

Tłumaczka premierów nie będzie zwolniona z tajemnicy zawodowej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia - tak warszawski Sąd Okręgowy uzasadnił postanowienie uchylające decyzję prokuratora o zwolnieniu na potrzeby śledztwa z tajemnicy tłumaczki m.in. b. premiera Donalda Tuska.

11.03.2019

Reforma sądownictwa, wsparcie pracowników sądów - priorytety Iustitii na 2019 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiada działania na rzecz przygotowania - jak podkreśla - realnej reformy sądownictwa. Chce zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, zwiększenia kompetencji samorządu sędziowskiego i udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa. Zapowiada też obronę sędziów przed dyscyplinarkami i wspieranie postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.

11.03.2019

SN zmaga się z nowym regulaminem - 2 tys. spraw wyznaczono na starych zasadach

Wymiar sprawiedliwości

W okresie siedmiodniowego vacatio legis dla rozporządzenia prezydenta wprowadzającego nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w SN wyznaczono sprawy na kolejne kilka miesięcy, w sumie ponad 2 tysiące - będą, zgodnie z zapisem regulacji rozpoznawane na starych zasadach. W tym czasie - jak mówi - prezes Izby Cywilnej sędzia Dariusz Zawistowski specjalny zespół SN będzie szukać rozwiązań.

11.03.2019

MS chce bezwzględnego dożywocia, prawnicy mówią o pogrzebaniu resocjalizacji

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba skazanych na dożywocie - w polskich więzieniach jest ich już 439. Ubiegły rok był rekordowy - przybyło ich aż 30, przy średniej rzędu kilkunastu osób. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić bezwzględne dożywocie, ale prawnicy przestrzegają przed stworzeniem grupy "bezkarnych" więźniów, którzy nie będą już mieć żadnej motywacji do poprawy.

11.03.2019

Sędzia ma dyscyplinarkę za wystąpienie o pożyczkę mieszkaniową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarzut uchybienia godności urzędu postawił Elżbiecie F., sędziemu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Jak poinformował w niedzielę, chodzi o wystąpienie o pomoc mieszkaniową w sytuacji, gdy nie miała problemów mieszkaniowych.

10.03.2019

Gersdorf o sprawie sędziego Żurka: w SN problemy wewnętrzne

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu, mimo że w Izbie Cywilnej czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów z rozpoznawania odwołania. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że nie cieszy jej, że tak się stało. Decyzję nowej Izby podsumowała krótko "zapadła bez akt".

09.03.2019

Zebranie delegatów "Iustitii": Walka o niezależność sądownictwa trwa

Wymiar sprawiedliwości

Codzienna praca sędziów, dbanie o staranność i sprawiedliwość w orzecznictwie, stosowania równego prawa wobec wszystkich i kontakt, wspieranie obywateli - to w ocenie prawników biorących udział w XXIV Zwyczajnym Zebraniu Delegatów "Iustitii" klucz do dalszej walki o niezależność sądów.

09.03.2019