Adresaci apelu nie są przypadkowi. Prawnicy, mediatorzy zgodnie podkreślają, że część sędziów nadal niechętnie podchodzi do mediacji. - Trzeba sobie powiedzieć wprost, mają pewien opór przed kierowaniem spraw do mediacji, nie wiem czy w nią nie wierzą, czy wynika to z pewnego poczucia władzy, która daje im prawo żeby rozsądzać, wydawać wyroki, przesłuchiwać, a nie godzić, jednać i eliminować konflikty - mówi Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, adwokat i mediator, przewodnicząca Sekcji Arbitrażu i Mediacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Czytaj: COVID-19 zachęca prawników do mediacji online>>

Możliwości są, chętnych coraz więcej

O mediacji wśród prawników mówi się coraz głośniej. Świadczy o tym też konsultowany właśnie projekt zmian w etyce adwokatów, w którym ma być zapisany obowiązek informowania klienta o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów. Koronawirus - jak mówią rozmówcy Prawo.pl - jeszcze mocniej do tego zachęca, nawet tych spośród adwokatów i radców prawnych, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do takich rozwiązań. Wiele kancelarii stawia też na rozwój w tym kierunku, oferując również usługi w zakresie mediacji. 

Czytaj w LEX: Mediacja po reformie KPC z 2019 roku >

Apel Sekcji Arbitrażu i Mediacji ORA w Warszawie został skierowany do środowisk sędziowskich, pełnomocników i mediatorów. - Nastały bezprecedensowe okoliczności. Obecna sytuacja wymaga podjęcia odważnych i proaktywnych działań w celu ochrony interesu obywateli. Dialog i mediacja może okazać się rozwiązaniem na czas kryzysu. Dajmy szanse ludziom, stronom sporów i konfliktów na wykorzystanie mediacji i rozwiązanie korzystnie, tanio i szybko, narastających, wraz z rozwojem epidemii problemów, konfliktów i sporów - czytamy. 

Czytaj w LEX: Mediacja w erze Covid-19 (koronawirusa) >

 

Dodano w apelu, że w mediacji wygrywa każdy. - Dajmy szanse profesjonalnym pełnomocnikom zrozumieć czym jest społeczna odpowiedzialność i solidarność w czasach kryzysu i jak wykorzystać alternatywne metody rozwiązywania sporów i konfliktów.  Nauczymy się współpracować, zrozumieć i praktykować prawo w sposób mądry i uważny. Zachowajmy się godnie i odpowiedzialnie - wskazano w apelu. 

Czytaj w LEX: Alternatywne metody rozwiązywania sporów >

Mecenas Przyłuska-Ciszewska w rozmowie z Prawo.pl wyjaśnia, że powstał on już w marcu, kilka dni po tzw. lockdown, czyli wtedy gdy okazało się, że sądy nie będą mogły działać tak jak wcześniej, a termin kiedy zaczną na nowo wyznaczać rozprawy (spoza katalogu spraw pilnych) nie jest znany.  - Nadal jesteśmy w takiej sytuacji, wciąż nie ma tarczy antykryzysowej 3.0, więc nadal nie wiadomo jak to będzie wyglądało w najbliższych miesiącach - mówi. 

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem >

Czytaj: Mediacja online w sprawach cywilnych i administracyjnych możliwa już teraz>>

Cel - integracja prawników wokół mediacji

Celem apelu ma być zintegrowanie środowisk prawniczych wokół mediacji.  - Bo każda grupa interesariuszy ma inne potrzeby. Apel wynikał też z mojego przeświadczenia, że wymiar sprawiedliwości ma służyć obywatelom i, że praca sędziego czy pełnomocnika to służba. Wiele się mówiło od początku,  ze w erze Covid-19 konieczne jest zjednoczenie się w wielu kwestiach, by przeciwdziałać skutkom i efektom tego co nas spotyka. Nie ma tutaj potrzeby podziałów i szukania swoich własny partykularnych interesów, bo kiedy spojrzymy na to w podobny i spójny sposób to będziemy widzieli, że wypełniając naszą pracę możemy się przysłużyć i dobru całego wymiaru sprawiedliwości i dobru obywateli - dodaje adwokat Przyłuska-Ciszewska.

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie sądów i wymiaru sprawiedliwości w obliczu koronawirusa >

Warszawscy prawnicy chcą więc zachęcić kolegów, radców prawnych, sędziów i innych mediatorów do korzystania z obecnie obowiązujących przepisów, łączenia ich z możliwościami stosowania środków porozumiewania się na odległość - czyli prowadzenia też mediacji online. 

 


- Apel był rozesłany i udostępniony w mediach społecznościowych, rozpowszechniony w środowisku mediatorów, nie przybrał jednak -  rangi akcji narodowej. Czasami bardziej oficjalnie, czasami pocztą pantoflową. Ci, którzy chcieli z niego skorzystać, podbudować swoje działania utwierdzili się w przekonaniu, że warto iść drogą mediacji. Miałam sygnały z różnych stron, choćby od Stowarzyszenia Mediatorów Gospodarczych, od sędziów, że to ważne, że może uda się zachęcić innych do łaskawszego spojrzenia na mediacje - dodaje szefowa Sekcji Arbitrażu i Mediacji. 

Zobacz procedury w LEX: