Prawo.pl
Nieprzeprowadzenie narady przez sędziego, który orzekał jednoosobowo, przed sporządzeniem i ogłoszeniem postanowienia oraz ogłoszenie postanowienia niezwłocznie po udzieleniu głosu stronom - miało wpływ na treść orzeczenia, pomijało niezbędną fazę orzekania. Nie odbyła się narada. Dlatego należy powtórzyć postępowanie przed sądem pierwszej instancji – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb powinna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto – orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził też, że poszkodowany, który chce otrzymać zwrot kosztów prywatnego leczenia powypadkowego nie musi udowodnić, że nie mógł tych świadczeń zdrowotnych uzyskać w ramach NFZ.
Regina Skibińska
30.08.2023
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.
Monika Pogroszewska
29.08.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.
Monika Pogroszewska
29.08.2023
Prawo cywilne Spółki
Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wystarczy ogólne stwierdzenie, że asesor sądowy miał nie zostać prawidłowo powołany. W ślad za tak generalnie określoną podstawą wniosku o wyłączenie sędziego nie wskazano żadnych zarzutów, które mogłyby faktycznie wskazywać na ewentualny brak niezawisłości asesora sądowego objętego wnioskiem o wyłączenie. W ten sposób orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i wniosek o wyłączenie odrzuciła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prywatne wyszukiwarki ksiąg wieczystych zarejestrowane na Seszelach i innych równie egzotycznych wyspach, to w Polsce dochodowy biznes. Ich właściciele zarabiają krocie dzięki stworzeniu możliwości przeglądania ksiąg po adresie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naruszają prawo, ale jednocześnie korzystają z ich usług, bo im to ułatwia pracę. Ich zdaniem nie byłoby problemu, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2023
Prawo AI RODO Nieruchomości

Wynagrodzenia w budżetówce mają rosnąć razem z pensją minimalną

Finanse publiczne Administracja publiczna Policja Prawo pracy
W 2024 roku liczba osób pracujących za minimalne wynagrodzenie może nawet przekroczyć 4 miliony, a płaca minimalna może osiągnąć około 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia – wynika z wstępnych szacunków związkowców i pracodawców. Nie dziwi więc, że w budżetówce narasta wzburzenie. Zdaniem prawników konieczne jest wprowadzenie mechanizmu wzrostu płac podobnego do minimalnej płacy. Proponują wprowadzenie waloryzacji.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna Policja Prawo pracy
Samorząd adwokacki i radcowski postuluje, aby e-korespondencja działała w obie strony – do sądu i z sądu. Bo przecież e-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z tego względu zapewnienie dwustronnej komunikacji między sądami a profesjonalnymi pełnomocnikami oraz pełnomocnikami między sobą poprzez wprowadzenie zmian w funkcjonalnościach Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych ma szanse usprawnić przebieg postępowań sądowych.
Aleksandra Partyk
29.08.2023
Prawo cywilne Prawnicy
Posłowie z komisji deregulacyjnej uznali, że przy wydawaniu pozwolenia na broń policja niewłaściwie interpretuje przesłankę „nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego”. Posłowie chcą też pozbawić komendantów wojewódzkich policji prawa wnoszenia odwołania od orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego wnioskującego. Przeciwny jest prokurator generalny.
Robert Horbaczewski
29.08.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 28 sierpnia br. przedyskutowała problemy sądownictwa. Chodzi m.in. o kwestię orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji, dotyczących "agresorów reprezentujących opozycję, środowiska lewicowe czy LGBT." - Jest coraz więcej przypadków, w których sędzia, wydając werdykt, nie jest w stanie oddzielić swoich prywatnych poglądów od prawidłowego stosowania przepisów prawa – powiedział na posiedzeniu minister Zbigniew Ziobro.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma zbadać wywieranie nielegalnego wpływu na proces legislacyjny obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Naczelna Rada Adwokacka i jej prezes Przemysław Rosati zwrócił się jako jeden z podmiotów ustawowo uprawnionych do udziału w procesie legislacyjnym do wyjaśnienia sprawy przez ministra cyfryzacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2023
Prawnicy
Europejski Trybunał Praw Człowieka 28 sierpnia 2023 r. zakomunikował kolejnych pięć spraw dotyczących niezależności sądownictwa w Polsce. Łącznie spraw dotyczących naruszeń praworządności jest już prawie pół tysiąca. Nowe sprawy dotyczą statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Trybunał zobowiązał Rząd RP do odpowiedzi na pytanie, czy izba ta spełnia gwarancje niezawisłego i bezstronnego sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dane kredytobiorców, którzy zgłosili swoją wierzytelność względem Getin Noble Bank do Krajowego Rejestru Zadłużonych są widoczne, bo takie są przepisy. Na pewno więc warto zastanowić się nad ewentualnymi ich zmianami, ale tu nie wystarczą zmiany techniczne (czyli odcięcie dostępu do akt), lecz potrzebna jest interwencja ustawodawcy. Zadanie nie jest proste – trzeba bowiem pogodzić zasadę prawa do sądu i jawności postępowania z zasadą ochrony danych osobowych - pisze dr Bartosz Sierakowski.
Bartosz Sierakowski
28.08.2023
Banki Kredyty frankowe
W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Bardziej będą również chronieni pracownicy takich firm. Wdrożenie tego typu rozwiązań wymaga unijna dyrektywa 2019/2121. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 15 września.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
28.08.2023
Spółki Prawo europejskie
Zawód rzecznika jest interdyscyplinarny, skupiający w sobie zarówno elementy prawne, biznesowe, jak i techniczne. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ ochrona wynalazku wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Pomocy w tym zakresie muszą udzielać osoby z przygotowaniem i znajomością dziedziny, której dotyczy dane rozwiązanie - mówi Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
Inga Stawicka
28.08.2023
Po czerwcowym, korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE, frankowicze ponownie ruszyli do sądów. Równocześnie uaktywniły się różnego rodzaju firmy oferujące pomoc w walce z trefnymi umowami. Dla nich to żyła złota, ale warunki, które oferują klientom, nie zawsze są korzystne. Niepokoić powinny np. bardzo niskie wynagrodzenie za prowadzenie takiej sprawy, bo wiąże się z nim często wysokie success fee, sięgające nawet kilkudziesięciu procent z udzielonego kredytu.
Regina Skibińska
28.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych Lex Iusta wystąpiło do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie awansów na urząd sędziego. Uważają, że referendarze sądowi, mimo dużej wiedzy oraz doświadczenia zdobytego na stanowisku referendarza sądowego, są dyskryminowani. Chcieliby awansować tak, jak mogą to czynić asystenci sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2023
Prawnicy
Niekiedy na opinie biegłych sądowych, w tym także biegłych lekarzy, czeka się po kilka lat, co wydłuża toczące się sprawy sądowe. Skłania to do oceny, że system opiniowania przez biegłych nie jest prawidłowy. To nie wszystko. Niedoszacowane są także stawki. Godzina pracy biegłego lekarza ze specjalizacją jest wyceniona na niecałe 23 zł, a doktora habilitowanego na 55,11 zł. To znacznie poniżej tego, jak pracę specjalistów wycenia sektor usług i prywatnych, i publicznych.
Beata Dązbłaż
28.08.2023
Zawody medyczne
Referendarze sądowi uważają, że lekceważenie przez rząd ich prawa referendarzy do wynagrodzenia ustalonego w ustawie za szykanę. Zwłaszcza, że dzieje się tak już po raz czwarty i to bez słowa uzasadnienia - w roku, w którym minister finansów wygospodarował 9 mld, które nie były zabezpieczone w budżecie państwa, na zwiększoną wypłatę 14 emerytury. - Podane uzasadnienie do ustawy jest nieprawdziwe i narusza przepisy - dodają w liście do premiera.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2023
Prawnicy
Tzw. "ustawa Kamilka", czyli nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, która częściowo wejdzie w życie 28 sierpnia, wprowadza do polskiego systemu nowe standardy, które mają chronić małoletnich przed przemocą. Nad ich realizacją mają czuwać eksperci, powołani m.in. w ramach Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. Jego członkowie będą powoływani na czteroletnią kadencję.
Barbara Modzelewska Inga Stawicka
26.08.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Do Komisja Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych wpłynęło pytanie, czy używanie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa” nie narusza zasad etyki zawodu doradcy podatkowego. Wcześniej za stosowaniem formy „adwokatka” opowiedział się samorząd zawodowy adwokatów. Natomiast samorząd radcowski uznał, że jedyną akceptowalną nazwą zawodu jest „radca prawny”.
Monika Pogroszewska
26.08.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Projekt zmian w prawie własności przemysłowej, istotny zwłaszcza dla przedsiębiorców, najprawdopodobniej nie zostanie uchwalony w tej kadencji Sejmu i dotknie go zasada dyskontynuacji. Proces legislacyjny trwa już ponad półtora roku, jednak nowelizacja nie została skierowana nawet do komisji prawniczej. Eksperci podkreślają, że część proponowanych zmian była kontrowersyjna, jednak projekt należało zmodyfikować, a nie całkowicie z niego rezygnować.
Inga Stawicka
25.08.2023
Prawo cywilne Własność przemysłowa
Kredytobiorcy złotówkowi coraz częściej zastanawiają się nad kwestionowaniem skuteczności postanowień dotyczących oprocentowania swoich kredytów. Kluczową kwestią dla oceny szans powodzenia ich zarzutów jest analiza tego, w jaki sposób banki wprowadziły do umów stawkę WIBOR. Moim zdaniem WIBOR-owicze mają realne szanse wykazania, że postanowienia ich umów odnoszące się do oprocentowania stanowią klauzule abuzywne - pisze Piotr Pląska, radca prawny.
Piotr Pląska
25.08.2023
Banki Kredyty
Najnowsze zmiany procedury karnej dają możliwość odstępstwa od zasady niezmienności składu orzekającego. Proces będzie mógł być kontynuowany w sytuacji gdy jeden z członków składu wieloosobowego przejdzie np. w stan spoczynku, poważnie zachoruje lub zostanie wyłączony. Ustawodawca widzi w tym szansę na usprawnienie postępowań, ale prawnicy obawiają się, że to narzędzie będzie nadużywane bo przesłanki są nieprecyzyjne. Skutkiem może wymiana tych, którzy są niewygodni.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Co z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma wspólnego budowa domów, najem okazjonalny albo kredyt 2 proc.? Oczywiście nic. Czy nasz ustawodawca się tym przejmuje? Oczywiście nie. Bez mrugnięcia okiem podpina pod nowe ustawy zmiany z zupełnie innej "bajki". Dzięki temu mija zwykle trochę czasu, zanim Polacy zorientują się, jakie zmiany im tak naprawdę zaserwowano.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zasugerował podczas briefingu prasowego, jakoby zniszczenie (przedarcie) swojej karty referendalnej, mogło stanowić przestępstwo określone w art. 248 pkt. 3 kodeksu karnego. Taka interpretacja jest błędna. Wyborca w czasie między wydaniem karty do głosowania a jej umieszczeniem w urnie, może nią dysponować zgodnie ze swoją wolą - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.
Dariusz Dutkowski
24.08.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny Wybory
Po raz kolejny Prokurator Generalny interweniuje w sprawie sporu między rodzicami i wydania dzieci ojcu - obcokrajowcowi. Sąd Najwyższy uznał wniesioną przez PG skargę nadzwyczajną za błędną i odrzucił ją. SN ustalił, że Prokurator Generalny winien domagać się oddalenia apelacji wnioskodawcy. Tymczasem zamiast tego, żądał uchylenia korzystnego dla matki dzieci postanowienia sądu II instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2023
Prawo cywilne
Sąd w Zielonej Górze usunął WIBOR z kredytu złotowego. Pełnomocnicy kredytobiorców radzą jednak powściągnąć radość, bo może być przedwczesna - wydany został na razie jedynie wyrok zaoczny. Pokazuje to jednak, że WIBOR budzi coraz większe wątpliwości, a kredytobiorcy coraz częściej powołują się na niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez banki i nietransparentność wskaźnika.
Regina Skibińska
23.08.2023
Banki Kredyty
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który został skierowany do Sejmu. Eksperci wskazują, że wprowadza on szereg korzystnych rozwiązań, na przykład dotyczących umowy leasingu. Dlatego zaapelował do parlamentarzystów o kontynuowanie prac legislacyjnych i przyjęcie go najszybciej, jak to możliwe.
Inga Stawicka
22.08.2023
Rynek Prawo gospodarcze