Prawo.pl
Najbardziej bezpiecznym żądaniem pozwu jest usunięcie WIBOR z umowy i dalsza jej realizacja poprzez oprocentowanie oparte wyłącznie na marży banku. W ten sposób de facto kredyt byłby stabilny i o wiele tańszy. W przypadku uznania przez sąd WIBOR za bezskuteczny, po stronie banku powstałoby zobowiązanie do zwrotu nadpłaconych odsetek - mówi Łukasz Oleś, adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i ubezpieczeniowym.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2022
Banki Kredyty
Przywrócenie do orzekania sędziego Igora Tulei nie jest przywróceniem praworządności w Polsce - uważa większość prawników. Potrzebne są systemowe zmiany w wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. A także realizacja wszystkich postulatów zawartych w tzw. kamieniach milowych opartych o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawnicy Prawo unijne
Pomysł na swoją karierę, dodatkowe wykształcenie, unikalna specjalizacja, a przy tym cierpliwość i upór w dążeniu do celu niewątpliwie pomagają w znalezieniu swojego miejsca na rynku prawniczym. Sama interdyscyplinarność pomaga nie tylko w zawodzie, ale też pozwala zyskać szersze i nieszablonowe spojrzenie na prowadzoną działalność i sprawy klientów - mówi adwokat Judyta Latymowicz, laureatka I nagrody Rising Stars - liderzy jutra 2022 .
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2022
Prawnicy Prawo gospodarcze
W niektórych sądach w grudniu wyłączone zostaną wyświetlacze wokand elektronicznych. Część z nich zakazuje korzystania z prywatnych ładowarek i dogrzewania się grzejnikami elektrycznymi, w innych zalecono ograniczenia w korzystaniu z czajników, a komputery mają być włączane po pewnym czasie od przyjścia do pracy. A sądy w okręgu olsztyńskim poinformowano, że nie mają co liczyć na nowe kodeksy.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.12.2022
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
2567 zł brutto na etat - tyle wyniesie druga transza nagród dla pracowników sądów. Pierwsza transza - po 2,5 tys. zł brutto na etat wypłacana była w listopadzie. Wtedy też zapowiedziano kolejne spotkanie, w sprawie drugiej transzy - ustalono podczas spotkania związków zawodowych z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
W poniedziałek, 12 grudnia odbędzie się posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości - poinformował szef komisji Marek Ast (PiS). Zapowiedział też, że PiS będzie bronić Zbigniewa Ziobry. Natomiast Sejm zajmie się wnioskiem na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 13-14 grudnia. 
PAP Ret
05.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Porażką zakończyła się batalia o wynagrodzenia sędziów i prokuratorów w 2023 r. Mają być wyliczane poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. A to oznacza, że zamiast ok. 20 proc. podwyżki dostaną 7,8 proc. Teraz czas na ruch prezydenta. Tymczasem do sądów kierowane są kolejne pozwy.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Adwokaci i radcy, chcąc utrzymać się na rynku, coraz częściej stawiają na specjalizacje, bywa że w dość unikalnych lub niszowych obszarach. Dobry wybór pozwala im być nie tylko konkurencyjnym, ale daje szanse na rozwój i poszerzenia wachlarza klientów. Jednak zbyt wąska specjalizacja może zaszkodzić samemu klientowi, bo prawnik do rozwiązania jego sprawy może potrzebować znaczenie szerszego spojrzenia.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2022
Prawnicy
Obowiązujące prawo na to nie pozwala, ale radca prawny zdecydowanie powinien mieć możliwość udzielenia substytucji doradcy podatkowemu, a doradca podatkowy powinien móc udzielić substytucji prawnikowi zagranicznemu. To jeden z postulatów, jakie trafiają do redakcji Prawo.pl w ramach trwającej właśnie akcji „Poprawmy prawo”. Niespójność w przepisach korporacyjnych powoduje problemy.
Krzysztof Koślicki
05.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Izba Adwokacka w Warszawie została uhonorowana specjalną nagrodą Ludovic Trarieux International Human Rights Prize za rok 2022 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży. Uhonorowany został też irański prawnik, który za swoją działalność na rzecz praw człowieka został skazany na 30 lat więzienia i 111 batów.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2022
Prawnicy
Zgodnie z nowelą Kodeksu karnego wykonawczego skazany pozbawiony wolności może co najmniej raz w tygodniu, w terminach wskazanych przez dany zakład karny lub areszt, korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego do kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym z rodziną. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor placówki może zgodzić się na telefony poza tymi terminami.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pod pojęciem „drzewa” należy rozumieć drzewo w stanie surowym, czyli takim, w jakim pozostało w lesie po wyrąbaniu lub powaleniu, a więc w żaden sposób nieprzerobione - stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że nawiązki na rzecz Lasów Państwowych nie można orzec, gdy sprawca zostaje skazany nie za kradzież drzewa, a dopuścił się kradzieży drewna pociętego na kawałki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją kodeksu karnego z 7 lipca br., która wprowadza nową drakońską politykę karną. Kara 25 lat więzienia zastąpiona została 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzono kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2022
Prawo karne
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Santander Bank Polska S.A. miał prawo w przypadku frankowicza ustalać kurs franka na podstawie własnych tabel kursowych i jako źródło kursów wskazywać serwis Reuters. Kredytobiorcy nie muszą się jednak obawiać tego orzeczenia. Większość sądów rozstrzyga inaczej. Nawet jeżeli aneksy do ich umów zawierały zapisy, o których orzekał SOKiK.
Karolina Pilawska
02.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Nie można przypisać jakiegokolwiek błędu notariuszowi – działającemu w oparciu o treść ksiąg wieczystych, który nie mógł poinformować stron o toczącym się postępowaniu. To Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nie zbadał treści księgi wieczystej – choć umowa sprzedaży została odnotowana stosowną wzmianką, a już po dwóch tygodniach właściwym wpisem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

TSUE: Od każdej opóźnionej płatności należą się rekompensaty za dochodzenie roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
Gdy dłużnik opóźnia się z zapłatą za dostawy, to wierzycielowi należy się, oprócz odsetek, także rekompensata za koszty dochodzenia należności. I to za każdy brak płatności w odniesieniu do konkretnej dostawy, a nie tylko raz od umowy obejmującej wiele dostaw. Tak zinterpretował unijne przepisy Trybunał Sprawiedliwości UE.
Paweł Rochowicz
02.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
Po długich oczekiwaniach, pojawił się nowy, odmieniony, w stosunku do poprzednio proponowanego w czerwcu 2022 roku, projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Dobrze, że nowy tekst uwzględnia część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych - piszą adwokaci Marta Botiuk-Filip i Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski Marta Botiuk-Filip
02.12.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W 2023 r. wynagrodzenia sędziów, prokuratorów i innych grup zawodowych, których płace są od nich uzależnione, wyliczane będą poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. W praktyce zamiast ok. 20 proc. podwyżek mogą liczyć na 7,8 proc.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Sejm w czwartek przyjął wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie, według którego notariusze mieli mieć możliwość wpisywania hipotek do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Ale z nowymi kompetencjami wiązać się miała większa resortowa kontrola. Za odrzuceniem projektu głosowało 220 posłów, przeciw było 214, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w Benefit Systems otrzymała w tym roku tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie zostało wręczone 1 grudnia podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, m.in. za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Prawnicy Prawo gospodarcze
Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Śledczy chcą postawić im zarzuty przekazania informacji ze śledztwa i niedopełniania obowiązków. Obie zawieszono na pół roku.
Renata Krupa-Dąbrowska PAP
01.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2022
Prawo karne Prawnicy Policja

Quo vadis sądy własności intelektualnej?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Debata o kształcie sądownictwa dotyczącego własności intelektualnej jest o tyle istotna, że orzekający w tej dziedzinie sędziowie, zmagają się co dzień ze sporym wyzwaniem oraz odpowiedzialnością, gdyż wydawane przez nich orzeczenia, nie tylko regulują relację pomiędzy dwoma podmiotami - powodem i pozwanym - ale wywołują często skutek zarówno na polskim, jak również na unijnym rynku.
Michał Czubak
01.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Radość z wydanego z urzędu orzeczenia o uchyleniu tej części wydanego niegdyś rozstrzygnięcia, które stanowiło o zawieszeniu sędziego Igora Tulei i o obniżeniu mu wynagrodzenia, nie jest pełna ponieważ nie jest wciąż załatwiona sprawa bezprawnego uchylenia mu immunitetu – twierdzi Stanisław Zabłocki, sędzia w stanie spoczynku, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Zabłocki Stanisław
30.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Tuleya wrócił do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Igor Tuleja stawił się w środę rano w warszawskim Sądzie Okręgowym i został przywrócony do pracy. To skutek orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która we wtorek uchyliła jego zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Odmówiła też prawomocnie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Senat wniósł poprawkę skreślającą przepisy ustawy okołobudżetowej zmieniające zasady obliczania wynagrodzeń sędziów, prokuratorów i sędziów Sądu Najwyższego w 2023 r. Pozostawił jednak sztywną podstawę wyliczenia płac dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Teraz sprawę rozstrzygnie Sejm, a związkowcy prokuratorscy podkreślają, że liczą na głos Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
30.11.2022
Prokuratura Prawo pracy
W Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego od 19 do 25 listopada 2022 r. zapadło osiem postanowień stwierdzających, że decyzje o wyłączeniu sędziów od rozpoznania sprawy są orzeczeniami nieistniejącymi. Spór dotyczy ustalania składów tzw. mieszanych - sędziów powołanych przez nową KRS z sędziami powołanymi przed 8 grudnia 2017 roku. Wzajemnemu blokowaniu sprzyja dodatkowo "prezydencki" test niezawisłości sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
E-doręczenia przeszły niełatwą drogę. Początkowo budziły wątpliwości wśród adwokatów i radców prawnych, ale też i sędziów. Wymagały dostosowań w zakresie portalu informacyjnego i zarządzeń prezesów sądów. Przez półtora roku zdążyły jednak przekonać do siebie większość prawników. Problem w tym, że ich podstawą są nadal covidowe przepisy "czasowe", brakuje też aktów wykonawczych, więc i jednolitej praktyki sądów.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2022
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.
Monika Sewastianowicz
29.11.2022
Prawo cywilne Szkoła i uczeń