Prawo.pl
Tabele podzielone na kilka części, obejmujące ustalenie faktów, dowody, podstawę prawną wyroku, wymiar kary, pozostałe rozstrzygnięcia z wyroku, koszty, a na końcu podpisy składu orzekającego - tak wyglądają skierowane do opiniowania formularze uzasadnień w postępowaniu karnym. Wejdą w życie od 5 grudnia.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Osobom kandydującym na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego powinna przysługiwać możliwość odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa o nieprzedstawieniu ich kandydatur prezydentowi - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku przekazanym Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Można wnosić o wyłączenie ze sprawy sędziego ze względu na to, jak został powołany na stanowisko. To jest to zgodne z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który przedstawił takie stanowisko Trybunałowi Konstytucyjnemu w sprawie pytań prawnych nowych sędziów Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

SN: Klient nie może zwolnić radcy z tajemnicy zawodowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tajemnica radcowska stanowi podstawę zaufania klienta i jest gwarancją praw i wolności. Ta zasada wiąże wszystkich radców, a wola klienta nie ma tu znaczenia i nie może on zwolnić radcy z jej zachowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd umieścił podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym jako osobę niepoczytalną, która nie może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa. Nie dochował jednak obowiązku wysłuchania go, choć biegli lekarze uznali, że może on stawać przed sądem. W ocenie RPO to było błędem, dlatego wniósł kasację.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zarówno PiS jak i opozycja chcą ponownego przeliczenia głosów w części okręgów wyborczych do Senatu. Sąd Najwyższy może to zlecić - w postępowaniu dowodowym - sądom rejonowym w miejscach poszczególnych komisji obwodowych. Takich czynności - według rozmówców Prawo.pl - będą jednak... tysiące.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2019
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Z niepokojem obserwuję, że nasze prawo staje się coraz bardziej szczegółowe, a czasem wręcz, jak choćby najnowsza nowelizacja procedury karnej, jest instrukcją postępowania - mówi prof. Stanisław Waltoś. I dodaje, że to musi prowadzić do niespójności prawa i do jego wewnętrznych sprzeczności.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne - stwierdza uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Jest korzystna dla firm ubezpieczeniowych, ale spowoduje chaos w sądach, bo wcześniej przeciwną uchwałę wydała Izba Cywilna SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przestrzeganie zasady praworządności i niezależności sędziów, którzy rozwiązują spory obywateli jest kluczowe dla funkcjonowania każdego państwa. Żadne państwo i społeczeństwo nie może funkcjonować, jeśli nie jest zorganizowane w duchu respektowanych przez władze sprawiedliwych zasad
Krzysztof Sobczak
22.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Warszawscy partnerzy jednomyślnie podjęli strategiczną decyzję o wystąpieniu z sieci Magnusson. Od 1 stycznia 2020 r. Kancelaria wprowadzi na polski rynek nową markę. Ma to być impuls do dalszego rozwoju praktyki.
Patrycja Rojek-Socha
22.10.2019
Rynek
W ramach skargi nadzwyczajnej nie jest badana prawidłowość rozstrzygnięcia kasacyjnego Izby Karnej ani żadnej innej izby SN. To, co można odbierać jako swoistą „hierarchiczność” w Sądzie Najwyższym nie oznacza „poprawiania” wyroków kasacyjnych - mówi sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi. Chodzi o nazwanie przez belgijskiego polityka w 2017 r. uczestników Marszu Niepodległości „faszystami, neonazistami i białymi suprematystami”. O ewentualnym uchyleniu immunitetu zdecyduje PE po debacie na ten temat.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Waldemar Żurek stanie przed sądem dyscyplinarnym za stwierdzenie w wywiadzie dla serwisu Prawo.pl, że sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz "chce zafundować obywatelom chaos w sądach". Chodziło o wniosek Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego, którego skutkiem może być podważenie statusu nawet kilku tysięcy sędziów.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prowadzone są intensywne i wszechstronne czynności procesowe, w tym z udziałem biegłych, w sprawie domniemanych antysemickich wpisów sędziego Jarosława Dudzicza, członka Krajowej Rady Sądownictwa. Informację o prowadzonym od czterech lat postępowaniu Prokuratura Krajowa przekazała przewodniczącemu KRS Leszkowi Mazurowi.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jest szansa, że w Polsce wprowadzona zostania procedura zbierania i analizowania informacji dotyczących wszysztkich poważnych, w tym zwłaszcza śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. Apelowała o to do prezydenta Andrzeja Dudy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Kancelaria Prezydenta zainicjowała prace koncepcyjne w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Problem jest dosłowny, bo w ostatnim czasie co najmniej kilka spraw w Izbie Dyscyplinarnej zostało odwołanych z powodu choroby sędziego. Zmieniają się też składy orzekające - co sygnalizują z dużym niezadowoleniem ławnicy. Nikt im nie wyjaśnia dlaczego ich nazwisko zostało na wokandzie "wymienione" na innego ławnika lub na sędziego zawodowego.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
W praktyce życia publicznego może dochodzić do naruszania Konstytucji. Problem powstaje jednak wtedy, gdy zasady konstytucyjne nie są realizowane, bo klasa polityczna, osoby pełniące kluczowe funkcje w państwie podważają ich sens i obowiązywanie - mówi prof. Piotr Tuleja, redaktor naukowy nowego komentarza do Konstytucji.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Prawnicy
Sąd skazał kierowcę za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na półtora roku więzienia oraz orzekł przepadek pojazdu. Wyrok uprawomocnił się, ale Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w zakresie orzeczonego przepadku auta. I Sąd Najwyższy przyznał mu rację
Krzysztof Sobczak
20.10.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kara pozbawienia wolności za naruszenie powagi sądu czy jego obrażanie może być zbyt dotkliwą ingerencją w życie osoby ukaranej - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że sąd w takiej sytuacji nie jest też obiektywny. Na problem w swoich wyrokach zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka, zmiany nie zostały jednak dotąd wprowadzone.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski
Łukasz Strankowski Patrycja Bolimowska
19.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle ma grozić rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo ma być w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się za nowelą, trafi teraz do podpisu prezydenta.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Senat przyjął bez poprawek nowelę kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustala ona nowy termin na zaprzeczenie macierzyństwa. Jest to wdrożenie senackiego projektu, który ma na celu dostosowanie przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Monika Sewastianowicz
18.10.2019
Droga zawodowa kobiet-prawniczek jest trudniejsza, skoro wciąż pokutuje myślenie, że kobiety w organach samorządów zawodowych nie są potrzebne. - Czy potrzebujemy zatem ustaw wzmacniających pozycję kobiet w świecie prawa? - zastanawiały się uczestniczki - „Adwokat-Kobieta-Lider”, która odbyła się dziś w Krakowie.
Aleksandra Partyk
18.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zgłosi – tradycyjnie – kandydaturę do konkursu Rising Stars - Prawnicy, Liderzy Jutra - poinformował dziekan adwokat Mikołaj Pietrzak. Nie podał jeszcze nazwiska, ale zadeklarował, że będzie to ktoś z młodych adwokatów i aplikantów angażujących się na rzecz samorządu adwokackiego oraz środowiska adwokackiego.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska została wybrana w czwartek do Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie w niej zasiadać przez 2 lata od 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w tajnym głosowaniu także 13 innych nowych członków Rady. - To kolejny międzynarodowy sukces Polski - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada. Marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie Barbara Borys-Damięcka, a marszałkiem seniorem Sejmu ma zostać Iwona Śledzińska-Katarasińska - zapowiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.10.2019
Nie reklama, a technologia, specjalizacja, rozwój i umiejętności miękkie radców prawnych są ratunkiem dla małych, indywidualnych kancelarii - wynika z rekomendacji przygotowanych na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych. Opracowanie potwierdza, że radcowie nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń na rynku.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.10.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Sędziowie zasiadający w Krajowej Rady Sądownictwa - Jarosław Dudzicz, Maciej Nawacki i Dariusz Drajewicz - nie naruszyli prawa lub zasad etyki sędziowskiej w związku z tzw. aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości - stwierdziła KRS w przyjętym w czwartek stanowisku.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości