Prawo.pl
Protestujemy przeciwko żądaniu przez Prokuraturę Krajową wyjaśnień od Pierwszego Prezesa SN, dlaczego wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I dodaje, że poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej.
Krzysztof Sobczak
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła bazę porad prawnych dla osób i firm, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Na specjalnej stronie internetowej zamieszczane są eksperckie, darmowe porady dotyczące rozwiązań z tarczy antykryzysowej.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Na naszym wydziale większość egzaminów ma formę pisemną i przeprowadzenie ich zdalnie stwarza problemy natury organizacyjnej i technicznej - tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że trzeba stworzyć procedury, ustalić co z ochroną danych osobowych oraz stworzyć narzędzia, które pozwolą na przeprowadzenie egzaminów.
Monika Sewastianowicz
27.04.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe RODO
Rząd pracuje nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Jeden pakiet, zwany tarczą 4, przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych, branży budowlanej, ale także duże odstępstwa od prawa pracy. Mają się w niej również znaleźć przepisy umożliwiające rządowi walkę z wrogimi przejęciami polskich firm.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Koronawirus a prawo
Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Choć zasadnicza część ostatniej noweli tarczy antykryzysowej dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców to znalazły się w niej zmiany prawne, które regulują rozpoznawanie wniosków o udzielenie lub zmianę zabezpieczenia w sprawach rozpoznawanych według Kpc. Nowe prawo obejmie zatem zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - pisze adwokat Joanna Szewczyk- Stępień.
Joanna Szewczyk-Stępień
26.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Jak podkreślają prawnicy, w dobie koronawirusa ma to szczególne znaczenie bo liczba przypadków ograniczania kontaktów z dzieckiem - z powodu strachu lub konfliktu - znacznie wrosła. Szansą mogą być wnioski o ich zabezpieczenie - daje ją ostatnia nowela tarczy antykryzysowej.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2020
Wymiar sprawiedliwości

Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.
Karolina Wrąbel
25.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie kredytu frankowego zasugerował bankom, że mogą występować z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie. Jego zdaniem prawo unijne i wyrok TSUE takiej koncepcji nie wyklucza. Jednak wielu prawników ma odmienne zdanie. Ich zdaniem SN myli się w tej kwestii.
Jolanta Ojczyk
25.04.2020
Kredyty frankowe
Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości co do sposobu wykładni art. 209 kk dotyczący uchylania się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego, którego nowelizacja została dokonana w sposób nieprzemyślany i bez konsultacji z praktykami - ocenia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2020
Prawnicy Prawo rodzinne
Szef Prokuratury Krajowej Bohdan Święczkowski skierował do pierwszej prezes Sądu Najwyższego pismo z pytaniem o podstawę prawną wydania przez nią zarządzenia nakazującego Izbie Dyscyplinarnej przekazanie do izb Karnej i Pracy SN wszystkich prowadzonych spraw. Prof. Małgorzata Gersdorf jest tym wystąpieniem zaskoczona i stwierdza, że prokuratura nie ma prawa stawiać Sądowi Najwyższemu takich pytań.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.
Grzegorz Prigan Karol Pachnik
24.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, 23 kwietnia br., że stawki wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu zawarte w rozporządzeniu z 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniach cywilnych są złamaniem konstytucyjnej zasady równości i ochrony własności. Orzekał jednomyślnie trzyosobowy skład sędziowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przeprowadzenie rozprawy w trybie telekonferencji, także z miejsca innego niż sąd, przywrócenie biegu terminów w sprawach, które mogą być rozstrzygane na posiedzeniach niejawnych, rozpoznawanie spraw w pierwszej instancji w składzie jednoosobowym i korzystanie z ePUAP-u przy wnoszeniu spraw pilnych do sądu - to główne zmiany w tarczy antykryzysowej zaproponowane przez resort sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prokuratura Regionalna w Lublinie zatrzymała 29-letniego Krzysztofa J. podejrzanego o wyciek danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm zewnętrznych, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.
Robert Horbaczewski
23.04.2020
Prawo karne Prawnicy RODO

W PE krytyka Polski za ograniczanie niezależności sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Podczas debaty zorganizowanej w czwartek w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przedstawiciele największych grup politycznych wypowiedzieli się krytycznie o sytuacji w sferze praworządności w Polsce. Polemizował z nimi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie przekonał ani europosłów, ani komisarza ds. sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
23.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i nie mogą być podważane przez sądy krajowe, nawet te konstytucyjne - oświadczył w czwartek unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Zapowiedział, że Komisja będzie z uwagą przyglądała się sytuacji w SN, a on nie zawaha się przed poproszeniem kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków.
Krzysztof Sobczak
23.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wydatki na zakup składników majątku firmowego, których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł, nabyte przy wykorzystaniu jednorazowej pomocy z Urzędu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość ta istnieje, mimo, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.
Wiesława Moczydłowska
23.04.2020
Prawnicy PIT Małe i średnie firmy
Prawo części sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania kwestionuje nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego, ale także niektórzy sędziowie tego Trybunału. Piotr Pszczółkowski twierdzi, że niejasne są procedury rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów. I niektórzy z nich orzekają we własnych sprawach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2020
Prawnicy

Sądy w czasie epidemii nieczynne, a prawa przedsiębiorców zagrożone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wskutek ogłoszenia najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a aktualnie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 działalność sądów w Polsce uległa znacznemu ograniczeniu. Może to budzić obawy przedsiębiorców, że w przypadku sporów z kontrahentami zostaną pozbawieni możliwości sądowej ochrony swoich praw - piszą Monika Leszko i Paweł Bartosiewicz
Monika Leszko Paweł Bartosiewicz
23.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Brak testamentu oznacza, że majątek po śmierci dziedziczą krewni. Problem pojawia się, kiedy spadkodawca jest w konflikcie ze swoimi spadkobiercami. Może wtedy spróbować skorzystać z instytucji wydziedziczenia. Musi jednak zrobić to w testamencie, uzasadniając, dlaczego decyduje się na taki krok.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) przygotował już wniosek w sprawie usunięcia ze swojego grona polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem tej organizacji, KRS działa wbrew interesom europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. KRS ma miesiąc na przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.
Agnieszka Matłacz
22.04.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych siedmiorga sędziów tego sądu. Powodem ma być ich udział w postanowieniach kwestionujących status sędziów powołanych z udziałem nowej KRS.
Grażyna J. Leśniak
22.04.2020
Wymiar sprawiedliwości

Trochę mniej wyroków śmierci na świecie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Liczba egzekucji na świecie spadła w ubiegłym roku o 5 proc. i była najmniejsza od dekady. Są jednak wyjątki od tej tendencji, bo np. Arabia Saudyjska, Irak, Sudan Południowy i Jemen działają wbrew globalnym trendom i zwiększają liczbę egzekucji - wynika z raportu Amnesty International. Jego autorzy stwierdzają też, że nie wszystkie państwa ujawniają dane na ten temat.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ponieważ zgromadzenie Sądu Najwyższego nie wyłoniło w wymaganym przez ustawę terminie kandydatów na pierwszego prezesa, mimo że mogło się ono odbyć, powierzę pełnienie obowiązków I prezesa Sądu Najwyższego jednemu z sędziów SN - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości