Jak informuje organizacja, tylko 20 krajów jest odpowiedzialnych za wszystkie egzekucje na świecie. Pośród nich Arabia Saudyjska, Irak, Sudan Południowy i Jemen dokonały znacząco więcej egzekucji w 2019 roku, niż w 2018.

Pięć krajów, które wykonało najwięcej egzekucji w 2019 roku to: Chiny (dane liczone w tysiącach); Iran (co najmniej 251); Arabia Saudyjska (184); Irak (co najmniej 100) i Egipt (co najmniej 32).
Arabia Saudyjska wykonała karę śmierci na 6 kobietach i 178 mężczyznach – w 2019 roku. Nieco ponad połowa z nich była cudzoziemcami. Rok wcześniej przeprowadzono w Arabii Saudyjskiej 149 egzekucji. Większość egzekucji wiązała się ze skazaniami za przestępstwa narkotykowe i morderstwa. Amnesty International udokumentowała także częstsze stosowanie kary śmierci jako broni politycznej przeciwko przedstawicielom muzułmańskiej mniejszości szyickiej w Arabii Saudyjskiej. Z raportu wynika, że 23 kwietnia 2019 roku doszło do masowej egzekucji 37 osób, w tym 32 szyitów skazanych za „terroryzm” po procesach opartych na zeznaniach wymuszonych torturami.

- Kara śmierci jest odrażająca i nieludzka. Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że jest skuteczniejsza niż więzienie. Zdecydowana większość krajów zdaje sobie z tego sprawę i cieszy nas, że liczba egzekucji na świecie wciąż spada - powiedziała Clare Algar, starsza dyrektorka ds. badań, rzecznictwa i polityki w Amnesty International.

Czytaj: Papież: Kara śmierci sprzeczna z Ewangelią>>

 


- Dane Amnesty nie obejmują Chin, w których liczba egzekucji, prawdopodobnie liczona w tysiącach, pozostaje tajna. Organizacja podkreśla, że inne główne kraje wykonujące kary śmierci, w tym Iran, Korea Północna i Wietnam, nadal ograniczają dostęp do informacji na temat kary śmierci, chcąc ukryć statystyki.
- Nawet kraje, które są zagorzałymi zwolennikami kary śmierci, próbują uzasadniać jej stosowanie i ukrywają ją w tajemnicy. Wiele krajów stara się zataić sposób jaki przeprowadza karę śmierci, wiedząc, że nie jest on zgodny z prawem międzynarodowym - powiedziała Clare Algar. 
I dodała, że na całym świecie odbywają się egzekucje w tajemnicy. W krajach od Białorusi po Botswanę i od Iranu po Japonię egzekucje przeprowadza się bez uprzedniego powiadomienia rodzin, prawników, a w niektórych przypadkach nawet samych skazańców.”