Strona www.szukajradcy.pl już działa. Artykuły, których autorami są członkowie warszawskiej Izby, dotyczą m.in. funkcjonowania spółek w czasie pandemii, wsparcia finansowego dla samozatrudnionych czy podatków w kontekście tzw. tarczy antykryzysowej. Dodatkowo - osoby zainteresowane mogą, za pośrednictwem wyszukiwarki dostępnej na stronie, znaleźć radcę prawnego, który na co dzień zajmuje się daną gałęzią prawa i może wesprzeć firmy lub osoby fizyczne. 

Czytaj: COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie>>

Różna tematyka, wsparcie dla szukających porady

Warszawska OIRP zapewnia, że baza to kolejna forma wsparcia udzielana podmiotom potrzebującym pomocy w warunkach kryzysu spowodowanego przez koronawirusa. Radcy mają tworzyć artykuły w ramach swoich kompetencji i specjalizacji -  krótkie, poradnikowe, związane z dynamicznie zmieniającymi się regulacjami prawnymi. 

Czytaj: MS szykuje się na "odmrożenie" sądów - jest projekt tarczy antykryzysowej 3>>

Z porad - jak liczą organizatorzy - będą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Sama tematyka, jak wynika ze strony - jest różnorodna. Począwszy od obowiązku zakrywania ust i nosa, po choćby możliwości zmniejszenia wynagrodzenia, uzyskania bezzwrotnej pożyczki przez samozatrudnionych czy funkcjonowanie firmy w nowych warunkach. 

- Gąszcz przepisów prawnych w nowych warunkach staje się siłą rzeczy jeszcze bardziej zawiły, a radca prawny jako profesjonalny pełnomocnik może je kompetentnie i zrozumiale wyjaśnić - mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. I zapewnia, że baza będzie na bieżąco rozbudowywana. 

Baza radcowskich porad prawnych jest dostępna nieodpłatnie, a o jej istnieniu Izba ma szeroko informować. Także z wykorzystaniem portali internetowych oraz mediów społecznościowych. 

 

Kryzys uderza w kancelarie - samorządy szukają rozwiązań

Zarówno radcy prawni jak i adwokaci nie ukrywają, że koronawirus wpływa też na działalność ich kancelarii, powodując choćby mniejszą liczbę klientów i znaczący spadek dochodów. Samorządy już od kilku tygodni prześcigają się w pomysłach na to jak prawników aktywować i jak pomóc im w nowej, zdecydowanie trudniejszej sytuacji. 

Czytaj: Epidemia przyspiesza informatyzację usług prawnych>>

Prowadzone są różnego rodzaju szkolenia online, webinary, które mają zachęcić prawników m.in. do korzystania z nowych technologii. Władze i Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych rozmawiają również np. z dostawcami kwalifikowanych podpisów elektronicznych - by również w ten sposób przygotować swoich członków na komunikację online z sądem. 

Już 20 marca NRA poinformowała również, że adwokaci w całym kraju będą wspierać prawnie medyków. Powstały listy prawników, którzy aktywnie chcą włączyć się w akcję i - jak mówią - zainteresowanie jest. Adwokat Jacek Trela, prezes NRA, w rozmowie z Prawo.pl podkreśla, że ta akcja to efekt poczucia zobowiązania wobec przedstawicieli służby zdrowia, za to robią walcząc z epidemią.

- Ale liczymy, że to też zostanie zauważone przez społeczeństwo i klienci będą wracać do profesjonalnych prawników - dodaje.