Adwokaci z poszczególnych izb adwokackich zgłaszają się z kolei do udzielania pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia, w sprawach związanych z obecną sytuacją zagrożenia koronawirusem. Listy powstały już w Białymstoku, Częstochowie, Warszawie i Wrocławiu, a kolejne są przygotowywane.

Radcy uruchamiają stronę wsparcia

- Znaleźliśmy się w wyjątkowym, trudnym dla nas wszystkich momencie. Konieczność odizolowania się od innych, wykonywania pracy w sposób zdalny, zachowania ostrych rygorów sanitarnych w miejscach publicznych stwarza olbrzymie ograniczenia we wzajemnych bezpośrednich kontaktach. Pamiętajmy jednak o podtrzymaniu koleżeńskich więzi, pamiętajmy o najsłabszych, o seniorach, o osobach chorych - napisał Bartosz Opaliński, przewodniczący Komisji Integracji KRRP, zachęcając radców do rejestracji na stronie www.radcy-razem.pl. 

Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >

Czytaj: Adwokaci wspomogą prawnie lekarzy, pielęgniarki i ratowników>>

Portal co do zasady ma służyć dyskusjom, upowszechnianiu inicjatyw wolontariackich, dzieleniu się problemami i obawami. Aby założyć darmowe konto - jak informuje KRRP - należy wejść na stronę internetową i kliknąć w link „Rejestracja”. Po wprowadzeniu danych następuje proces weryfikacji, który może potrwać do kilku dni.

Czytaj w LEX: Darmowa pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie - komunikat w związku z zagrożeniem Covid-19 >

- Mam nadzieję, że portal zachęci radców prawnych i aplikantów radcowskich do rozmów i budowania własnych grup zainteresowań, ale także pozwoli na wykorzystanie tych chwil, kiedy musimy pozostać w domu w sposób szczególny, dla siebie i dla innych - dodaje Opaliński. 

Czytaj: Sytuacja w sądach wymyka się spod kontroli - może zabraknąć rąk do pracy>>

 


Korona ci z głowy nie spadnie

Radca prawny Aleksandra Ejsmont, zajmująca się na co dzień sprawami rodzinnymi, stoi za inicjatywą "Korona ci z głowy nie spadnie", której celem jest wsparcie medyków potrzebujących opieki nad dziećmi, w czasie dyżuru. 

Czytaj w LEX: Zagrożenie koronawirusem a prawo do prywatności >   

- Ponieważ sądy i urzędy działają w bardzo ograniczonym zakresie, my prawnicy mamy trochę mniej pracy, a więcej czasu, natomiast tej pracy bardzo dużo mają nasze koleżanki i koledzy medycy (lekarze, pielęgniarki, ratownicy itd.). Często są oni rodzicami, którzy nie mają z kim zostawić dzieci, gdy muszą iść na dyżur - pisze mecenas zachęcając innych prawników do akcji. 

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem >

Chętni mogą się do pomocy zgłaszać poprzez grupę na Facebooku, zbierane są też informacje o medykach takiej pomocy potrzebujących.

Czytaj w LEX: Bieg terminu przedawnienia roszczeń w dobie epidemii >