Już w tym momencie do akcji włączyli się adwokaci z Białegostoku, Częstochowy, Warszawy i Wrocławia. - Od wielu dni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z nadludzką siłą walczą, aby powstrzymać koronawirusa, narażając przy tym swoje zdrowie i życie. Społeczeństwo pomaga im, jak umie. Restauratorzy gotują posiłki, krawcowe szyją maseczki. My, adwokaci, możemy podzielić się swoją wiedzą prawniczą - mówi adw. Jacek Trela, prezes NRA. 

 


Solidarność - najważniejsza, rozpisane grafiki

Prezes dodaje, że w takim okresie, jak czas epidemii, ludzka solidarność jest niezwykle cenna. I zapewnia, że środowisko adwokackie po raz kolejny sprawdza się w trudnych czasach. 

Grafik dyżurów rozpisano m.in. w izbie białostockiej. Do ich pełnienia zgłosiła się też dziekan rady – adwokat dr Agnieszka Zemke-Górecka oraz adwokat Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Adwokatury

Czytaj: Sytuacja w sądach wymyka się spod kontroli - może zabraknąć rąk do pracy>>

Również dziekan izby kieleckiej – adwokat Jerzy Zięba wraz z jedenastoma innymi adwokatami wyrazili gotowość pomocy prawnej dla przedstawicieli służby zdrowia. W Bielsku-Białej do pomocy zgłosiło się siedmiu adwokatów, a w izbie częstochowskiej lista nadal jest otwarta. Do tej pory zgłosiło się 20 adwokatów.

- Dziekan ORA w Opolu, adwokat Marian Jagielski, przekazał swój numer telefonu Opolskiej Izbie Lekarskiej, pracownicy służby zdrowia mogą korzystać z jego nieodpłatnej pomocy prawnej - informuje NRA. 

Kolejne izby w gotowości

Izba wałbrzyska rusza z pomocą prawną od poniedziałku 23 marca br., na liście adwokatów pełniących dyżury jest już 11 chętnych. 
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizuje pomoc prawną dla lekarzy we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. 

Medycy mogą zgłaszać wątpliwości dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego. Pomoc prawna udzielana będzie podczas telefonicznych dyżurów i mailowych, których harmonogram zostanie podany po ustaleniu listy osób zainteresowanych udzielaniem takiej pomocy. 

 


Izba warszawska zachęca adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy chcieliby okazać taką pomoc o zgłaszanie się na adres: m.bodnari@ora-warszawa.com.pl do dnia 24 marca 2020 roku.

Czytaj: Bieg terminów procesowych będzie zawieszony - MS proponuje szybkie zmiany>>

Izba wrocławska przekazała do Dolnośląskiej Izby Lekarskie oraz Dolnośląskiej Izby Pielęgniarek i Położnych listę 68 adwokatów i aplikantów adwokackich z ponad 50 kancelarii, którzy zgłosili gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia.

- Ze względu na szczególny, ograniczony i zdalny tryb pracy wielu izb, wynikający ze stanu zagrożenia epidemicznego, niektóre rady są dopiero w trakcie opracowywania szczegółów włączenia się w akcję. Izba w Płocku zajmie się tematem 27 marca, na posiedzeniu Rady. Izba radomska włącza się w akcję, jest w trakcie organizacji i będzie informować o szczegółach. Izba gdańska, koszalińska, olsztyńska, poznańska, szczecińska i zielonogórska pracują nad organizacją tej pomocy, również izba toruńska wkrótce przedstawi szczegóły dyżurów adwokatów na swojej stronie internetowej - wskazuje NRA.