Prawo.pl
Nie zamierzam startować w nadchodzących wyborach prezydenckich, nie będę się również ubiegał o ponowny wybór na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - zadeklarował w środę dr hab. Adam Bodnar. To jego reakcja na spekulacje medialne. - Nie ma szansy, abym zmienił zdanie - podkreślił. Ale rzecznikiem może być dłużej niż do końca kadencji.
Krzysztof Sobczak
13.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teraz trochę mniejsza władza PiS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Nie przyniosły skutku niemal oficjalne zabiegi Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do pozyskania choć jednego senatora opozycji lub niezależnego, by wbrew wynikowi wyborów mieć także większość w Senacie. Nie ma jej, więc wprowadzanie niektórych zmian, a szczególnie tych ustrojowych, będzie znacznie trudniejsze.
Krzysztof Sobczak
13.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dyscyplinarka prokuratora, który za śmiało żartował

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W środę, 13 listopada Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpatrzy sprawę prokuratora Krzysztofa Lisieckiego z Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto. Powodem postawienia zarzutów złamania zasad etyki zawodu był plakat z fotomontażem, na którym widniała fotografia Jarosława Kaczyńskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Obecnie mamy do czynienia z nadmiarem orzecznictwa - publikowana jest masa orzeczeń w każdej dziedzinie. Odnalezienie linii orzeczniczej bywa trudne – często zdarzają się odmienne rozstrzygnięcia i poglądy - mówi Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.
Robert Horbaczewski
13.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wnioski skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów w poprzedniej kadencji Sejmu trafiły już do kosza. To nie oznacza, że ustawa antyaborcyjna i odszkodowania za zbrodnie wojenne znikną z TK na stałe. Posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Arkadiusz Mularczyk swoje wnioski mogą złożyć ponownie.
Jolanta Ojczyk
13.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Za sprawą wyroku TSUE w sprawie Profi Credit, sąd ma obowiązek odmówić wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, jeśli roszczenie wobec konsumenta budzi jego wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że w takiej sytuacji może zażądać od przedsiębiorcy, by przedstawił umowę lub porozumienia wekslowe.
Jolanta Ojczyk
13.11.2019
Prawo cywilne
Prokurator krakowskiej prokuratury Mariusz Krasoń, którego decyzją Prokuratora Krajowego przeniesiono z Krakowa do Wrocławia, miał prawo odwołać się od tej decyzji do sądu - stwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który wydał 5 listopada br. postanowienie o wstrzymaniu tego przeniesienia.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Prawnicy Prokuratura Prawo pracy
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko, a poparło ją 314 posłów. Zadeklarowała że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli "godnie, spokojnie i rozważnie" wykonywać swoje obowiązki.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Problemem w procesach dotyczących zgromadzeń publicznych jest niejednokrotnie zachowanie oskarżycieli publicznych. Prokuratorzy zadają pytania sugerujące, tendencyjne, bywa że bezpośrednio odnoszą się do poglądów świadków i wchodzą w utarczki słowne, również z sędziami - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie sądów powszechnych, którzy przeszli w stan spoczynku na mocy nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r. mogliby wystąpić o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Musieliby jednak wykazać powstanie szkody i istnienie związku przyczynowego między obowiązywaniem wadliwej ustawy a stratą materialną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowa procedura w sprawach gospodarczych już obowiązuje

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Obowiązująca od 7 listopada nowelizacja wprowadza szereg istotnych modyfikacji w postępowaniu cywilnym. Wśród nich zmiana bardzo istotna dla przedsiębiorców - do KPC wraca postępowanie w sprawach gospodarczych. Nowe przepisy mają zastosowanie do spraw gospodarczych wszczętych od dnia ich wejścia w życie - pisze adwokat Łukasz Dubicki.
Łukasz Dubicki
11.11.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Z roku na rok zwiększa się liczba par, które przed rozwodem dzielą majątek u notariusza. Często decydują się na to młode pary, które nie mają dzieci i nie chcą orzekania o winie. Bywa też jednak, że wizyta u notariusza staje się jedyną szansą na w miarę szybkie zakończenie małżeństwa. Prawnicy do tego zachęcają, także w sytuacji nieformalnej separacji.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Polskie flagi powiewające na tle odpalanych rac, transparenty w narodowych barwach opatrzone choćby antyimigranckimi hasłami - to obrazy znane są z obchodów 11 listopada, i w poprzednich i w tym roku. Jak mówią eksperci, znieważyć polską flagę nie jest jednak wcale łatwo
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Skoro sąd rejonowy doszedł do wniosku, że strony nie łączyła umowa spółki cywilnej, to postępowanie o podział majątku należało orzekać w oparciu o inne przepisy, a także w innym sądzie. Stąd sąd odwoławczy przekazał sprawę do rozpoznania do właściwego sądu. I na takie rozstrzygnięcie nie przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego.
Aleksandra Partyk
10.11.2019
Spółki Prawo gospodarcze
Zarzuty, które zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił prof. Krystianowi Markiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i czworgu innym sędziom, dotyczą niestawiennictwa na wezwania rzecznika w charakterze świadka. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Parlament Europejski przygotował rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej - poinformowało biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna) w Brukseli. Eurodeputowani wzywają w nim polski parlament do powstrzymania się od przyjęcia tej nowelizacji Kodeksu karnego.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Szkoła i uczeń
Już w grudniu finał ósmej edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019” organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Dziennik Gazetę Prawną. Do nagrody zgłoszono m.in. radcę prawnego Sylwestra Szczepaniaka z Ministerstwa Cyfryzacji, który łączy wiedzę prawniczą ze znajomością nowych technologii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2019
Prawnicy
Aplikant zdający radcowski egzamin zawodowy, musi brać pod uwagę słuszny interes strony - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Samo zaproponowanie w zadaniu egzaminacyjnym złożenia poprawnego pisma procesowego nie wystarcza, należy też brać pod uwagę koszty sądowe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2019
Strefa aplikanta
Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Domniemanie doręczenia jest wygodne, bo jest szybkie. Wiele osób zapomina jednak, że prawidłowe doręczenie to fundament funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to gwarancja prawa do sądu. Za sprawą doręczeń komorniczych skończy się fikcja i zmniejszy liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Zyska też wizerunek zawodu komornika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Jolanta Ojczyk
08.11.2019
Zmiany w k.p.c.
Obowiązująca od dziś nowelizacja postępowania cywilnego wprowadza wiele rewolucyjnych zmian - jedna z nich znosi fikcję doręczeń. Gdy pozwany po dwukrotnym awizo nie odbierze listu z sądu, jego doręczeniem zajmie się komornik. Będzie mógł wręczyć pismo, nawet gdy jego odbiorca przebywa pod innym adresem, niż wskazany w pozwie.
Jolanta Ojczyk
07.11.2019
Zmiany w k.p.c.
W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.
Łukasz Strankowski Patrycja Bolimowska
07.11.2019
Zmiany w k.p.c.
Po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu będzie musiała zostać powtórzona procedura wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, to efekt m.in. zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Poinformował o tym dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Na liście zgłoszonych do tej pory kandydatów znaleźli się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ustalono pewne standardy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów i nieróżnicowania wieku mężczyzn i kobiet - ocenia wyrok TSUE z 5 listopada br. sędzia SN, Michał Laskowski i dodaje, że nie ma satysfakcji. Nic dobrego z tego zamieszania nie wynikło, do dzisiaj borykamy się z zaległościami związanymi z tą zmianą - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2019
Prawnicy
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.
Agnieszka Matłacz
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Advicero Legal Siwiński specjalizuje się m.in. w sprawach z pogranicza prawa podatkowego z prawem cywilnym, handlowym i gospodarczym, postępowaniach ogólno-administracyjnych, w tym w przedmiocie dotacji oświatowej i innych objętych systemem finansów publicznych, postępowaniach karnoskarbowych oraz cywilnych w zakresie powiązanym z prawem finansowym. Spółka zajmuje się również sporządzaniem wybranych umów i rejestracją spółek.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Rynek
Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.
Jolanta Ojczyk
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Podobnie jak w okresie PRL wykładowcy wydziałów prawa stają obecnie wobec zagrożenia upolitycznieniem i instrumentalizacją prawa - mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. I dodaje, że ich obowiązkiem jest wyrabianie u studentów odporności na takie zabiegi, by po studiach byli wierni etosowi swojego zawodu.
Krzysztof Sobczak
06.11.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe