Prawo.pl
Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym już na początku pandemii zgłaszali kuratorzy sądowi. Ministerstwo Sprawiedliwości analizowało sprawę i zapewniało, że sytuacja się poprawi. Minął rok i efektów nie widać. Co więcej, na czas oczekiwania na kartę karną zaczynają skarżyć się sędziowie. Bez niej nie powinni orzekać, a czekając na nią - tracą nawet... kilka miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
28.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na posiedzeniu niejawnym 26 maja br. odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie o podział majątku między sędzią Waldemarem Żurkiem a jego byłą żoną do 30 czerwca br. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie od korzystnego dla powoda wyroku złożył Prokurator Generalny, powołując się na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2021
Prawnicy
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.
Patrycja Rojek-Socha
27.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
26.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kilometry papieru zalegającego w kancelariach komorniczych, ale też w składnicy akt w Łęczycy stały się realnym problemem. Sytuację pogorszyła jeszcze skarga nadzwyczajna, która także w tym przypadku ogranicza możliwość brakowania akt. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc zachęcać komorników i samorząd do ich digitalizowania i rozważa zmiany odciążające ich od kosztów.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka
Krzysztof Sobczak
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Obecna lista czasopism naukowych jest bezprawna. Zachodzi konieczność stworzenia nowej listy w oparciu o decyzje eksperckie, a nie zarządzenia ministra - to główne przesłanie konferencji "Nowe kierunki i wyzwania w prawniczej komunikacji naukowej". Pewne nadzieje budzi zapowiedź przygotowywania nowego rozporządzenia, które ma uwzględnić te wymogi i zapewni jawność procedury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.
Radosław Bulejak
25.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W naszym odczuciu NSA rażąco naruszył prawa do sądu osób, których nie zawiadomił o rozprawie, zwłaszcza prawa do wysłuchania. Natomiast odpowiedź zawarta w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej w pełni realizuje wyrok TSUE z 2019 roku. Wyraźnie wskazaliśmy, że konieczne jest wykazanie przez odwołującego sędziego wpływu ewentualnego braku niezależności KRS na treść uchwały,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech
W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2021
Wymiar sprawiedliwości LegalTech
W piątek Sejm będzie głosować nad nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje z nieruchomości. W zmianach znalazły się też przepisy dotyczące e-doręczeń, a posłowie rzutem na taśmę wprowadzili dla pełnomocników obowiązek dołączania do pisma procesowego odpisu w formie elektronicznej. Teraz prawdopodobnie się z tego wycofają, komisja sejmowa poparła bowiem poprawkę Senatu.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wśród możliwości "dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego" - powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Pytany był o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który usunął spośród przesłanek legalnej aborcji wady letalne płodu. Polityk wskazał, że bzdurą jest twierdzenie, iż aborcja w Polsce jest zakazana.
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wymiar sprawiedliwości z problemami zmaga się od lat. Te ostatnie wręcz go niszczą. Problemem są nie tylko kwestie kadrowe, wzrastające zaległości, których nikt nie nadrobi z dnia na dzień, ale przede wszystkim ciągle zmieniające się przepisy. A chaotyczne zmiany przekładają się na błędy popełniane przez sędziów - mówi sędzia Jolanta Jeżewska
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnim czasie drastycznie nasiliły się działania określonych organów i podmiotów Unii Europejskiej, czego najbardziej drastycznym przykładem jest podważanie nadrzędności polskiej konstytucji w porządku prawnym RP, a tym samym wprost suwerenności naszego państwa - oświadczyli w sobotę sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN.
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
To, czy kampania promocyjna ebooka adwokata z udziałem influencerów narusza zasady etyki, czy też nie, zależy od sposobu zbudowania przekazu promocyjnego, w tym oceny scenariusza kampanii i od jego odpłatności - wskazuje Komisja Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Dodaje, że ważny jest też sam cel wydania e-booka, to czy jest komercyjny i czy ma zwiększać świadomość prawną obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Prawnicy
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie każdego roku w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień ten ma upamiętniać bezkompromisową postawę w dążeniu do sprawiedliwości oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.
Krzysztof Sobczak
21.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać na zmienionych zasad nie w lipcu, lecz w grudniu br. Sejmowe komisje poparły poprawkę senacką w tej sprawie, co może sugerować, że tak też zdecyduje Sejm. Ostatecznie zadecydują o tym posłowie na plenarnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, tj. 28 maja.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Koronawirus dał się polskim sądom mocno we znaki. Uwypuklił też wieloletnie zaległości, m.in. w informatyzacji. Namacalnymi skutkami są odległe terminy rozpraw. Nawet w sprawach karnych, których jest mniej, nowe wyznaczane są dopiero za kilka miesięcy. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach i nieustające problemy kadrowe. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejny etap reformy sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy powszechnie korzystają z nowych technologii, ale po nowe narzędzia sięgają już rzadziej. Co ważne nie czują też presji w tym zakresie ze strony swoich klientów. Z kolei potencjał do jej wdrażania widzą w pracy zdalnej, zabezpieczeniu poufności dokumentów przesyłanych klientom i ochronie danych osobowych - to wnioski płynące z ankiety przeprowadzonej przez warszawskich radców.
Patrycja Rojek-Socha
21.05.2021
Prawnicy
Od sześciu lat mamy system, w którym konstytucja nie jest najwyższym prawem, nie musi być chroniona sądowo, nie muszą być niezależne sądy. Szczególnie martwi mnie, że dorobek Trybunału Konstytucyjnego ulega roztrwonieniu. Nie wiem czy w przyszłości da się ten dorobek waloryzować. Lata pracy kilku generacji sędziów mogą pójść na marne - uważa prof. Mirosław Granat,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości