Prawo.pl
Już po raz 10. Radio TOK FM wręczyło swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość, której laureatem został sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wykazał niezwykłą determinację w żądaniu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2020
Prawnicy
Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego - oświadczyła Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, nawiązując do wydanego w miniony czwartek wyroku.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje kolejną nowelizacją Kodeksu karnego. Tym razem chodzi o penalizację zachowań polegających na pozyskiwaniu informacji w celu dokonania zamachu terrorystycznego. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, powinien być gotowy w czwartym kwartale 2020 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Skazany ojciec mógłby realizować swoje uprawnienie do kontaktów z dzieckiem wynikające z orzeczenia wydanego przez sąd rodzinny, gdyby nie dopuścił się przestępstwa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Wykonywanie zakazu zbliżania stanowi wyraz prewencji służącej ochronie pokrzywdzonego syna przed ojcem - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
W przełomowym wyroku z 31 marca 2020 r. Sąd Najwyższy podtrzymał wypracowaną od lat interpretację art. 430 Kodeksu cywilnego, zakładającą odpowiedzialność osób prawnych za szkodę wyrządzoną przez podwładnego. I wyraźnie odniósł tą odpowiedzialność do kościelnych osób prawnych - pisze prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Paweł Borecki
27.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Lawinowo wzrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych, przy czym częściej niż matki lub ojcowie, robią to instytucje realizujące świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Bat na "alimenciarza" nie do końca się jednak sprawdza. Wielu z nich wpada w spiralę zadłużania, a finałem jest więzienie, za które płacą podatnicy, podobnie jak... za wsparcie dla jego dzieci.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.10.2020
Prawo karne
Mija rok od nowelizacji procedury cywilnej, a sądy i pełnomocnicy nadal mają duże problemy się z zażaleniami poziomymi. Wątpliwości jest wiele, począwszy od katalogu zaskarżalnych orzeczeń po skład sądu. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wniosku o uzasadnienie. Pytania w tym zakresie licznie wpływają do Sądu Najwyższego, a prawnicy są przekonani o potrzebie zmian kodeksie.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wyłączające przesłankę dopuszczającą przerwanie ciąży przez lekarza w sytuacji dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie uwzględnia konieczności ochrony przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiety oraz narusza zakaz okrutnego traktowania i tortur
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Niemiecki przedsiębiorca miał problem z nieobecnością polskich pracowników, do swojej pracownic powiedział więc, że "chce zabić każdego Polaka" i "że powinien ustawić ich przy ścianie". Naśladował przy tym dźwięk karabinu maszynowego. Sąd I instancji skazał go na osiem miesięcy w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę, w apelacji został uniewinniony.
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Premier nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej, a rządząca większość w ciągu paru dni powinna uchwalić odpowiednią ustawę, w prawidłowy sposób regulującą wyjątki od zakazu aborcji, bo przecież umie takie rzeczy szybko robić - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Krzysztof Sobczak
26.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Czy i jaki program do zarządzania kancelarią wybrać, na co zwracać uwagę i, czy aby na pewno już teraz inwestować - na te i inne pytania radców prawnych, ale też adwokatów, ma odpowiedzieć raport przygotowany na zlecenie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego Krajowej Rady Radców Prawnych. To kolejne opracowanie, które ma pomóc prawnikom w utrzymaniu się na rynku.
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Adwokatura potrzebuje zmian, bo adwokatom trzeba pomóc w dostosowaniu się do zmienionej rzeczywistości. Nadszedł moment do uchylenia zakazu zatrudniania na umowę o pracę, pilnych zmian wymagają też stawki dla adwokatów z urzędu - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej ORA.
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła regulamin obrad krajowego zjazdu w ten sposób, że możliwe będzie przeprowadzenia go online - poinformował Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes KRRP. Początkowo zjazd miał się odbyć stacjonarnie, na Stadionie Narodowym. Plany radcom pokrzyżował jednak koronawirus.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zespół ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w swoim stanowisku protestuje i głęboko nie zgadza się z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wad lub nieuleczalnej choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Radcy prawni Marta Drabiuk i Rafał Rybnik zajęli pierwsze miejsce w Turnieju Negocjacyjnym. Zawody - z powodu epidemii - odbyły się online, ich głównym celem było podnoszenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy w tym obszarze, oraz zachęcanie prawników również do tej metody rozwiązywania sporów. W finale najlepsze zespoły zmierzyły się w grze negocjacyjnej.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Student politechniki Piotr R. zadał swojemu sąsiadowi śmiertelny cios nożem, gdy ten próbował zareagować na zakłócanie ciszy nocnej. Choć tłumaczył, że doszło do wypadku, Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 13 lat więzienia za zabójstwo, a apelacja wyrok utrzymała. W ocenie prokuratury stopień szkodliwości społecznej nie uzasadnia tak łagodnej kary.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wady lub nieuleczalnej choroby płodu przestanie być legalna od momentu jego publikacji w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza w praktyce, że wszystkie zabiegi, które są zaplanowane po tym terminie, nie będą mogły zostać przeprowadzone. Prawnicy obawiają się efektu mrożącego wśród lekarzy, który uderzy w badania prenatalne.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Prawnicy Opieka zdrowotna
Mankamentem ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej jest to, że chciano zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Efekt to luki i rozbieżności. Niedoregulowane – a niekiedy przeregulowane – zostały przepisy, które co do zasady wprowadziły rozwiązania przydatne i pożądane. Praktyka nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, potrzebna jest nowelizacja – oceniają profesorowie Tadeusz Zembrzuski i Marcin Dziurda
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Sejm odrzucił w czwartek wieczorem kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. A ponieważ innych kandydatów nie było, stanowisko to wciąż nie jest obsadzone i swoje obowiązki nadal pełni dotychczasowy rzecznik - prof. Adam Bodnar.
Krzysztof Sobczak
22.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rozliczenie wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Kwota zwrotu wydatków pełnomocnika z urzędu nie stanowi przychodu podatkowego, jeśli podatnik nie prowadzi księgi przychodów i rozchodów.
Wiesława Moczydłowska
22.10.2020
Prawnicy PIT Doradca podatkowy
Trybunał Konstytucyjny, na wniosek grupy posłów PiS, zajmie się w czwartek konstytucyjnością przepisu dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalnością aborcji m.in. w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano właśnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu.
Agnieszka Matłacz
22.10.2020
Prawo karne
Sprawa dotyczy próby eksmisji byłej żony i niepełnosprawnych dzieci. Dom - na skutek - zawartego przed laty aktu notarialnego był najpierw własnością byłego męża, potem - w celu uniknięcia płacenia alimentów - został przekazany bratu. Kobieta chciała unieważnić obie umowy, sąd jednak oddalił powództwo. Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi m.in. "naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony rodziny".
Patrycja Rojek-Socha
22.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prokuratura
Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy, honorując wkład w rozwój firmy radców prawnych Wojciecha Bokiny oraz Jana Sakławskiego, rozszerza swoją oficjalną nazwę, zmieniając jej brzmienie na Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.
Patrycja Rojek-Socha
22.10.2020
Prawnicy Rynek
Mimo zarządzenia o odwołaniu rozpraw i przeniesienia spraw na posiedzenia niejawne, w sądach administracyjnych istnieje możliwość składania przez strony wniosków o rozpoznanie sprawy na rozprawie. Ostateczna decyzja o trybie rozpatrzenia należy jednak do przewodniczącego wydziału lub do składu orzekającego. Zdaniem prawników, warto korzystać z tej możliwości.
Wiesława Moczydłowska
22.10.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odrzuciła w środę 21 października 2020 r. zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, jako sądu pierwszej instancji, odmawiającą uchylenia immunitetu sędzi Irenie Majcher z Sądu Rejonowego w Opolu.
Krzysztof Sobczak
21.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Deloitte Legal informuje, że do jej zespołu na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy dołączy zespół składający się z kilkunastu prawników z kancelarii White&Case. Zostanie również utworzone stanowisko Partnera Zarządzającego Deloitte Legal. 
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2020
Rynek
Mężczyzna miał doprowadzać dziewczynkę do odbywania z nim stosunków seksualnych oraz poddania się innym czynnościom seksualnym. Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 3 lat więzienia i orzekł zakaz zbliżania się do niej na okres 7 lat. Apelacyjny określił jedynie, że chodzi o zbliżanie się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów. Prokurator Generalny uważa, że wyrok nie spełnia wymogów prewencji indywidulanej i ogólnej.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Linklaters doradzał Dobrej Energii dla Olsztyna sp. z.o.o. i jej wspólnikom – Meridiam, francuskiemu funduszowi inwestycyjnemu, oraz Urbaser, hiszpańskiemu podmiotowi zajmującemu się zarządzaniem odpadami – przy realizacji projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Założeniem jest zagospodarowanie frakcji palnej odpadów komunalnych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2020
Rynek
Następstwa związane z przekazaniem zastępcy całego stanu prowadzonej kancelarii komorniczej stanowią realną groźbę wyrządzenia znacznej szkody, trudnych do odwrócenia skutków, a także narażenia zdrowia i życia w czasie transportu akt podczas pandemii koronawirusa SARS-Covid - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Antycovidowa tarcza ma chronić lekarza, ale pacjenta niekoniecznie

Prawo karne Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Koronawirus zbiera w Polsce coraz większe żniwo, więc prawnicy nie mają wątpliwości, że ochrona walczących z nim lekarzy przed odpowiedzialnością karną jest potrzebna. Wskazują jednak na wadliwą konstrukcję proponowanego przepisu, nieostre przesłanki i zagrożenie, że pacjentem zajmą się osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Nie są też pewni, czy taka "tarcza" rzeczywiście ochroni.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2020
Prawo karne Zawody medyczne Koronawirus a prawo