Prawo.pl
Same strony reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników powinny zostać upoważnione do wnoszenia skarg nadzwyczajnych - uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego. Jego zdaniem byłoby to najbardziej demokratyczne rozwiązanie. Należy też zastanowić się, czy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w ogóle powinna pozostać w systemie środków zaskarżenia - dodaje sędzia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2021
Prawo cywilne Prawnicy
Po wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, w poniedziałek rano stawił się on w pracy. Jednak prezes Maciej Nawacki stwierdził, że nie pozwoli mu wrócić do orzekania i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między sądami. Innego zdania są wiceprezesi sądu, a Sąd Okręgowy żąda wykonania wyroku.
Krzysztof Sobczak
19.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przewodniczącym zespół ds. opracowania zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu został adwokat Przemysław Stęchły. Decyzja o powołaniu zespołu zapadła podczas niedawnego posiedzenia prezydium NRA. Wcześniej - w rozmowie z Prawo.pl - Przemysław Rosati, prezes Rady wskazywał, że dyskusja nad zmianami w etyce powinna być kontynuowana.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Każdy pozew w sprawie gospodarczej lub dotyczący prawa pracy kierowany do sądu musi być poprzedzony mediacją. Sąd miałby 30 dni na zatwierdzenie ugody – proponuje resort sprawiedliwości. Zdaniem prawników i mediatorów to krok w dobrym kierunku, który może wzmocnić polubowne metody rozwiązywania sporów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2021
Policja
Zgodnie z obowiązującymi przepisami i orzecznictwem Sądu Najwyższego wariograf może być pomocniczo wykorzystywany w postępowaniach prowadzonych przez prokuraturę i sądy. Wiele jednak zależy od sprawy. W karnych takie badania jest dopuszczane do materiału dowodowego, może też - jeśli inne dowody nie są decydujące - przesądzić o wyroku. Co ważne - badany musi wyrazić na to zgodę.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
18.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wszystkie uchwały nowej KRS i wydane w ich wyniku postanowienia prezydenta dotyczące powołania sędziów na stanowiska w sądach powszechnych, wojskowych, wojewódzkim administracyjnym, SN i NSA powinny zostać uznane za nieważne, podobnie jak nawiązane na ich podstawie stosunki służbowe - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". W jego ocenie to podstawa do uzdrowienia sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, zajmującego się sprawami dotyczącymi prokuratorów i sędziów, będzie mógł sam przesyłać akty oskarżenia do sądu, a nie poprzez Prokuratora Krajowego. Taką zmianę w regulaminie wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Trzy pisma - dwa pod koniec marca i jedno na początku kwietnia miało wystosować do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządy ds. szczepień przeciwko COVID-19 Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapewnia, że zwróciło się też do prezesów sądów apelacyjnych, by przygotowali warunki do szybkich szczepień pracowników wymiaru sprawiedliwości. A to, że nie wyszło, uzasadnia decyzją rządu.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych i to nawet bez spełnienia wymogów formalnych. A za to przysługuje dodatkowe wynagrodzenie
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Jeśli kasacja jest kopią osobistej kasacji obwinionego radcy prawnego, choć podpisana przez adwokata, to nie może być uwzględniona przez sąd. Tym samym Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu radcę, który zorganizował grę hazardową za pieniądze bez wymaganej koncesji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.
Aleksandra Partyk
17.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Im więcej elementów prowadzących do zinstytucjonalizowania mediacji, tym mniejsza szansa na jej rzeczywiste upowszechnienie, jako realnej formy rozwiązywania sporów, przed ich skierowaniem do sądu. Najlepszą zaś drogą do upowszechniania mediacji jest dobry przykład idący od podmiotów publicznych jakim jest Skarb Państwa lub samorząd - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.
Zbigniew Miczek
17.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Błąd sądu polegał na orzeczeniu wobec oskarżonej kary ograniczenia wolności bez wskazania sposobu, w jaki ta kara winna być wykonywana. A to czyni wydany wyrok niewykonalnym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego na niekorzyść skazanej. I podkreślił, że uchylenie prawomocnego wyroku było konieczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
O przywrócenie skutków wymienionych w zarządzeniu poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf dotyczącym przekazania spraw Izby Dyscyplinarnej do innych izb SN, zwróciło się do obecnej I prezes Małgorzaty Manowskiej Kolegium Sądu Najwyższego w uchwale zamieszczonej w piątek na stronie tego sądu.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rząd wyłączył z zakazu organizowania imprez, zgromadzeń i spotkań egzaminy adwokackie, radcowskie, komornicze oraz egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Odbywać się będą mogły też konkursy na asystentów prokuratorów. Egzaminy mają ruszyć w maju.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną. Nie akceptujemy de facto rozstrzygania o naszych prawach i wolnościach przez politycznie zależny trybunał, lekceważenia w jego pracach podstawowych zasad rzetelnego procesu, w tym kwestii niezależności i bezstronności sędziów
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do wszystkich punktów szczepień informacje, że sędziowie oraz pozostali pracownicy wymiaru sprawiedliwości nie są uprawnieni do szczepienia w ramach pierwszego etapu. Skutek? Ci, którzy dostali pierwszą dawkę czekają na kolejną, ale planowane terminy grupowych szczepień są odwoływane.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

NIK: Realizacja zamówień centralnych i wspólnych do poprawy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
NIK sprawdziła, czy zamówienia centralne i wspólne w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. Okazuje się, że takie zakupy nie zawsze są korzystne, bo instytucje kierują się przekonaniem o opłacalności scentralizowanych zamówień ze względu na dużą skalę prowadzonych i nie dokonują oceny ich efektywności na bieżąco.
Agnieszka Matłacz
16.04.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Od piątku obowiązuje większość przepisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - m.in. regulacje o wyborze prezesa Sądu Najwyższego. Wcześniej, bo już 2 kwietnia, obowiązywać zaczął przepis dotyczący skarg nadzwyczajnych. Czas na ich składanie w starych sprawach określono nie na dwa, jak było w przyjętej ustawie, a na trzy lata. 
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpili do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej o ponowne rozważenie możliwości przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online i to o sześć miesięcy. Uzasadniają to m.in. trwającą pandemią.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma się pochylić nad pytaniami w sprawie kredytów powiązanych z kursem waluty obcej. Problem w tym, że ich uzasadnienie nasuwa niedosyt, głównie ze względu na niedostateczne uwzględnienie orzecznictwa TSUE - stwierdza adwokat dr Jacek Czabański, który analizuje pytania w kontekście unijnego orzecznictwa i dyrektywy o ochronie konsumentów,
Jacek Czabański
16.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Prawa ręka sędziego, której zazwyczaj nie widać - asystenci analizują sprawy, wyszukują braki formalne, w końcu proponują merytoryczne rozstrzygnięcia spraw, które często z propozycji przekształcają się w wyrok. Problem w tym, że od lat niedoceniani -coraz częściej z sądów odchodzą, a do tego domknięto im drogę do stanowiska sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gdyby z obawy przed brakiem potrzebnej większości politycy zdecydowali się ratyfikować unijny Fundusz Odbudowy tylko przez prezydenta, z pominięciem parlamentu, zostałoby to zapewne zaakceptowane przez organy UE, ale jako akt niekonstytucyjny mogłoby być w przyszłości kwestionowane - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Prawo europejskie

TK: Po zakończeniu kadencji RPO nie może sprawować urzędu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się 9 września 2020 r. zapowiedział, że będzie pełnił te obowiązki do czasu wejścia wyroku w życie.
Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii, w przypadku gdy zasiadający w nich sędziowie zostali powołani do pełnienia urzędu z rażącym naruszeniem przepisów krajowych - uważa Evgeni Tanchev rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. W jego ocenie takie naruszenie nastąpiło m.in. ze strony prezydenta.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Poważne ryzyko przemocy względem dziecka, a wyjątkowo również względem rodzica, który dopuścił się bezprawnego zatrzymania lub jego uprowadzenia uzasadnia odmowę powrotu dziecka - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględniając skargę nadzwyczajną na rzecz matki, która była maltretowana przez męża.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Z dnia na dzień powiększa się chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników sądów. Choć rozporządzenie z 25 marca rozbudziło nadzieje, wszystko wskazuje na to, że nie trafią oni do grup szczepionych w pierwszym etapie. Tymczasem sądy radzą sobie jak potrafią, więc wychodzi różnie. A problemów jest wiele, jak choćby to, gdzie mają być szczepieni... sędziowie delegowani.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia
Marszobieg w mundurze, w tym w butach wojskowych i z 5 kilogramowym oporządzeniem, na dystansie 10 km, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 27 ºC - tak wyglądało śródsemestralne zaliczenie w Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest śmierć jednego z podchorążych, za którą - w ocenie prokuratury - odpowiadają nieumyślnie wykładowcy.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Wymierzenie złodziejowi kary ograniczenia wolności na cztery miesiące jest niezgodne z Kodeksem wykroczeń - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, bo maksymalna kara to miesiąc ograniczenia wolności, grzywna lub areszt. Prokurator to zauważył, złożył kasację na korzyść obwinionego, a Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2021
Prawo karne