Prawo.pl
Syn zmarłego nie chciał dziedziczyć spadku obciążonego długami, a został przez sąd uznany za spadkobiercę, bo ten nie zdołał rozpatrzyć jego wniosku o odrzucenie spadku przed upływem półrocznego terminu, jaki spadkobierca ma na taką decyzję. Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego,
Agnieszka Matłacz
26.01.2021
Prawo cywilne
Tarcze antykryzysowe wycięły dużą część część licytacji z nieruchomości. Te, które mogłyby się odbyć są dodatkowo ograniczane obostrzeniami wynikającymi z przepisów covidowych. Rozwiązaniem mają być e-licytacje z nieruchomości, wprowadzane na wzór tych z ruchomości. Stosowny projekt jest już w Sejmie, problem w tym, że choć propozycje co do zasady są dobre, są też... niedopracowane.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nowe zasady etyki miały być dla adwokatów orężem w walce z przeciwnościami na rynku prawnym. Jednak przygotowany przez NRA projekt, zdaniem wielu prawników, może okazać się kulą u nogi. W dodatku - jak oceniają - prace nad nim przypominają to, co się dzieje w parlamencie - szybko, bez głębszej dyskusji i uwzględniania tych, którzy dopiero zaczynają praktykę.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.
Krzysztof Koślicki
26.01.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Odbyła się pierwsza rozprawa z prywatnego aktu oskarżenia gminy Rędziny przeciwko lokalnemu dziennikarzowi o zniesławienie. Samorząd oskarża go o publikowane artykułów nieprawdziwych, co przyczyniło się do utraty zaufania do gminy. Sąd na wniosek gminy wyłączył jawność procesu. Do próby ugodowej nie doszło. Następna rozprawa zaplanowana jest na kwiecień.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną nowelizację tarczy antykryzysowej, a wraz z nią przepisy, na które z utęsknieniem czekała adwokatura. Mają umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, poluzowane będą też warunki ważności zdalnych wyborów i przyjmowanych uchwał.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za naruszenia praw obywatelskich, których doznał adwokat Roman Giertych, a które za nielegalne uznał sąd. Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność polityczną za to ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny i to właśnie on, jak poinformowała KPRM, odpowie na wątpliwości RPO.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Samo uchylenie kary za łamanie obostrzeń nie zagwarantuje odszkodowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Sądy dość konsekwentnie kwestionują decyzje Sanepidu o nałożeniu kar administracyjnych za naruszanie nakazów epidemicznych stwierdzając, że nie było ku temu podstawy prawnej. Jednak część sądów decyduje się na uchylenie decyzji, a część stwierdza jej nieważność – co może mieć wpływ na ewentualne późniejsze roszczenia odszkodowawcze.
Monika Sewastianowicz
25.01.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Koronawirus pogrąża sądy, zaległości rosną, a do problemów związanych z obostrzeniami dochodzą problemy kadrowe. Resort sprawiedliwości proponuje więc rozpatrywanie spraw w formie zdalnej, a jeśli nie będzie to możliwe - na posiedzeniu niejawnym. Chce też przyspieszyć e-doręczenia - sąd będzie mógł wysłać pismo procesowe pełnomocnikowi mailem. Pomysły budzą zastrzeżenia prawników - podkreślają, że uderzy to w obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Zagrożenie obiektywizmu sądu nie zachodzi każdorazowo wówczas, gdy strona – a w tym przypadku pomawiany sędzia - jest osobą znaną sądowi z kontaktów zawodowych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że nie trzeba też przekazywać sprawy innemu sądowi orzekającemu, choć wszyscy sędziowie danego sądu muszą się znać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2021
Prawnicy
Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
23.01.2021
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, są inne możliwości. Prokuratura od zawsze była wewnętrznie zhierarchizowana i to jest hierarchiczne podporządkowanie. Prokuratura to nie sądownictwo - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda odnosząc się do krytyki niedawnych delegacji prokuratorów do odległych jednostek.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Koronawirus argumentem do zmian w zgromadzeniach sędziów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich prezes właściwego sądu lub trybunału nie jest związany wnioskiem ani terminem zwołania zgromadzenia ogólnego przewidzianym w przepisach odrębnych - taką zmianę szykuje rząd. Projekt jest już w Sejmie.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. - Decyzja Sądu jest niezrozumiała i błędna - oceniła Prokuratura Regionalna w Lublinie, do której przeniesiono śledztwo w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pandemia zdecydowanie przyspieszyła informatyzację szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości - co jeszcze rok temu zdawało się być pieśnią odległej przyszłości. Adres elektroniczny już wkrótce będzie dla adwokata swoistym być albo nie być, tyle że... nie każdy go ma. Naczelna Rada Adwokacka, kończąc kadencję, wraca więc do tematu i rozważa bezpieczne i dostępne w ramach składek konta mailowe.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Sejm powołał Piotra Wawrzyka na nowego RPO, teraz kolej na Senat

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To dopiero połowa procedury powoływania kandydata na ten urząd, ponieważ musi on być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Tymczasem mimo zakończonej 9 września ubiegłego roku kadencji rzecznikiem nadal jest Adam Bodnar.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sędziowie SN protestują przeciwko represjom wobec prokuratorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Z niepokojem obserwujemy i sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom, którzy zajmują krytyczne stanowisko wobec systematycznego podporządkowywania prokuratury i sądów politykom - stwierdza w opublikowanym w czwartek oświadczeniu grupa kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sędzia Leszek Mazur poinformował I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską o rezygnacji z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. W związku z tym zdecydowała ona o zwołaniu posiedzenia Rady na 29 stycznia. Według opinii prawnej przygotowanej na zlecenie I Prezes, szef KRS został wcześniej odwołany niezgodnie z prawem.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła bezterminowo posiedzenie. Sędzia Józef Iwulski, prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie zostanie więc na razie pozbawiony immunitetu. Gdyby SN uznał wniosek prokuratora IPN za zasadny, to sędzia może odpowiadać karnie za czyn sprzed 36 lat, który uznany jest za zbrodnię komunistyczną i nie ulega przedawnieniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2021
Prawo karne Prawnicy
W przepisach ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli brak jest regulacji, która uznawałaby datę oddania skargi w polskiej placówce pocztowej za równoznaczną z datą wniesienia jej do sądu. W tym wypadku obowiązuje termin 14-dniowy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w kwestii skargi Komitetu 'Stop LGBT",
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
W myśl obowiązujących przepisów 31 grudnia 2020 r. upłynął termin na wprowadzenie przez komorników akt elektronicznych. MS jeszcze pod koniec roku informowało, że termin się nie zmieni. Szykuje jednak furtkę. Zgodnie z nowelizacją, która jest już w Sejmie, jeśli pojawią się przeszkody trudne do przezwyciężenia będzie można je wytwarzać, przetwarzać, przechowywać i udostępniać w tradycyjnej formie.
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje, by sądy podjęły sprawy zawieszone w oczekiwaniu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mimo przeprowadzenia dwóch rozpraw Trybunał nadal odraczał wydanie decyzji. I wydawać jej nie musi - uważa rzecznik. Dlatego, że z orzecznictwa płynie jednoznaczny wniosek, że postępowanie przed TK stało się nieaktualne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Sędzia Tuleya nie stawił się na wezwanie prokuratury

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Igor Tuleya nie stawił się w środę w siedzibie Prokuratury Krajowej, gdzie został wezwany w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. PK stwierdziła, że jej Wydział Spraw Wewnętrznych podejmie określone w Kodeksie postępowania karnego działania zmierzające do wykonania czynności procesowych z jego udziałem.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejm przyjął w środę redakcyjną poprawkę Senatu do ustawy wyrażającej zgodę na dokonanie przez prezydenta zmiany zakresu obowiązywania tzw. konwencji stambulskiej. Chodzi o zaktualizowanie kwestii zastrzeżeń, które Polska złożyła do konwencji w 2015 r. Rząd chce m.in. ograniczyć ściganie drobnych przestępstw z użyciem przemocy.
Monika Sewastianowicz
20.01.2021
Prawo karne Prawo rodzinne
Kochanka wysyłająca intymne zdjęcia do żony partnera? Choć brzmi to jak scenariusz opery mydlanej, jest sytuacją dość częstą. Potrafimy posunąć się znaczenie dalej udostępniając takie rzeczy np. na portalach społecznościowych. Taka zemsta może skończyć się rozwodem z orzeczeniem winy, ale też mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne dla mściciela.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Mariusz Olężałek
20.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy nakazał dopuszczenie Kamila Zaradkiewicza do wykonywania funkcji orzeczniczych sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. - Uniemożliwienie sędziemu orzekania nie może nastąpić poprzez arbitralne, pozbawione podstaw prawnych, a zatem nieuprawnione, działanie Prezesa Izby Cywilnej - orzekła Izba Dyscyplinarna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Grupa prokuratorów, w tym pięciu członków Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” została oddelegowana do jednostek niższego szczebla, często oddalonych o setki kilometrów od miejsca ich zamieszkania i dotychczasowej pracy. Ministerstwo tłumaczy to trudną sytuacją kadrową, Stowarzyszenie i związki zawodowe protestują przeciwko decyzjom ingerującym w życie rodzinne prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2021
Prokuratura
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ostatnio coraz częściej uchyla immunitety prokuratorom i sędziom stanu wojennego. Są to osoby w stanie spoczynku pobierające pełne uposażenie wynikające z tego statusu. Izba dochodzi do wniosku, że czyny sprzed ponad 30 lat nie przedawniają się, gdyż należy je uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości