Przeprowadzanie zaciągu ochotniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 maja 2024 r.
w sprawie przeprowadzania zaciągu ochotniczego

Na podstawie art. 532 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb przeprowadzania zaciągu ochotniczego.
§  2. 
1. 
Decyzję o przeprowadzaniu zaciągu ochotniczego podejmuje Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
2. 
Zaciąg ochotniczy ogłaszają szefowie wojskowych centrów rekrutacji, zwani dalej "szefami WCR", w drodze komunikatów w prasie, radiu, telewizji i Internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania, i podają miejsce i termin przeprowadzania zaciągu oraz preferowane specjalności wojskowe, kwalifikacje zawodowe i predyspozycje oczekiwane od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej w drodze zaciągu ochotniczego, zwanych dalej "ochotnikami".
3. 
W komunikatach szefowie WCR określają dowódców jednostek wojskowych, do których bezpośrednio mogą stawiać się ochotnicy w sprawach zaciągu ochotniczego.
§  3. 
W razie ogłoszenia zaciągu ochotniczego Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji powiadamia o tym wojewodę właściwego ze względu na miejsce prowadzenia zaciągu.
§  4. 
Ochotnik może określić jednostkę wojskową, w której chce pełnić czynną służbę wojskową, jeśli spełnia on warunki wymagane do odbywania tej służby w tej jednostce.
§  5. 
Ochotników, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, szef WCR kieruje do wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej.
§  6. 
1. 
Szefowie WCR we współpracy z dowódcami jednostek wojskowych, o których mowa w § 2 ust. 3, kwalifikują ochotników, którzy zgłaszają się w ramach zaciągu ochotniczego, na podstawie ich przydatności do pełnienia czynnej służby wojskowej w jednostce wojskowej.
2. 
Dowódcy jednostek wojskowych zapewniają ochotnikom, którzy zostali zakwalifikowani jako przydatni do pełnienia czynnej służby wojskowej w jednostce wojskowej, na czas kwalifikowania do czasu ich powołania do tej służby tymczasowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz wyposażają ich w środki higieny osobistej.
§  7. 
Ochotnicy uznani za zdolnych do służby wojskowej są powoływani do czynnej służby wojskowej w terminie uzgodnionym z dowódcą jednostki wojskowej, w której będą odbywać służbę.
§  8. 
W sprawie zaciągu ochotniczego konsul Rzeczypospolitej Polskiej kieruje polskich obywateli do właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji, którym jest:
1)
w odniesieniu do obywatela Rzeczypospolitej Polskiej czasowo przebywającego za granicą Rzeczypospolitej Polskiej - szef WCR właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego w kraju trwającego powyżej 3 miesięcy;
2)
w odniesieniu do obywatela Rzeczypospolitej Polskiej stale przebywającego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej - Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Śródmieście.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 sierpnia 2003 r. w sprawie przeprowadzania zaciągu ochotniczego (Dz. U. poz. 1580, z 2006 r. poz. 281, z 2009 r. poz. 195 i 906 oraz z 2011 r. poz. 1362), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024