Prawo.pl
Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.
Krzysztof Sobczak
23.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesa UKE, w tym odowłanie poprzedniego przed upływem kadencji.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W czwartek 23 września Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziemu Izby Karnej tego sądu Markowi Pietruszyńskiemu, z powodu - jak stwierdzono w sentencji - pozbawienia bezprawnie wolności skazanego. Według obrońców orzeczenie to nie ma mocy prawnej, gdyż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Uzasadnienie uchwały i całe posiedzenie było niejawne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2021
Prawnicy
Ideą przyświecającą powstawaniu przywięziennych zakładów pracy była resocjalizacja poprzez zatrudnienie. Aby to ułatwić w Prawie Zamówień Publicznych wprowadzono specjalne wyłączenie dla zamówień na zatrudnianie więźniów przez te wyspecjalizowane podmioty. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że tryb ten nie przyczynił się do zrealizowania celu, jaki przyświecał ustawodawcy
Agnieszka Matłacz
23.09.2021
Prawo karne
Po sądach warszawskim, olsztyńskim, częstochowskim czas na Sąd Okręgowy w Krakowie. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jedenaścioro sędziów napisało oświadczenia do prezesa, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem "nowych" sędziów, powołanych przez prezydenta po przedstawieniu ich kandydatury przez obecną KRS. Żądają przeprowadzenie ponownego losowania składów
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Projekt nowelizacji procedury cywilnej częściowo jest odpowiedzią na problemy, z jakimi po zmianach z 2019 r. borykali się sędziowie. Zmiany nie są jednak wystarczające, a co więcej, wiele z nich uderza w prawo do sądu. To kolejny krok, którego celem jest, by sędzia załatwił jak najwięcej spraw przy biurku, bez kontaktu z obywatelem i to z przyczyn formalnych umorzeniem, albo zwrotem sprawy
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zastosowała się do decyzji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i krajowego wicerzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika i zerwała współpracę z sędzią Igorem Tuleyą, który prowadził na tej uczelni zajęcia ze studentami. Jednak w środę po południu poinformowano, że dalsza praca sędziego na uczelni będzie możliwa.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Nie istnieje w obrocie prawnym uchwała, która powołała na urząd kilku sędziów, w tym obecną prezes tej Izby Joannę Lemańską i sędziego Aleksandra Stępkowskiego, który jest rzecznikiem prasowym całego Sądu Najwyższego - stwierdził NSA. I dodał, że konstytucja przewiduje, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której powołanie budzi poważne wątpliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków od redakcji czasopism naukowych w celu opracowania nowego wykazu czasopism naukowych. A Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przypomina ministrowi o konieczności przestrzegania obowiązujących w tej kwestii procedur uregulowanych w obowiązującym go rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Trybunał Konstytucyjny w środę 22 września wrócił w pełnym składzie do sprawy z wniosku premiera dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Trybunał zajmuje się tą sprawą od marca, ale była już dwukrotnie odraczana. We wtorek TK wrócił do procedury wysłuchania uczestników postępowania. Potem ogłosił przerwę, a następnie odroczył rozprawę do 30 września.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Prezydent zwleka z nominacją nowych asesorów - interwencja RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Tegoroczni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie zostali dotychczas powołani na stanowisko asesora sądowego. W sierpniu KRS skierowała w tej sprawie wnioski i dotąd nie wyznaczono terminu nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego. Tymczasem ostatnie stypendium z tytułu odbywania aplikacji w tej szkole otrzymali oni w sierpniu 2021 r.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Niezapłacenie kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie w chodzi w rachubę. Jeżeli Polska konsekwentnie będzie odmawiać zapłacenia kary, można spodziewać się potrącenia należnej sumy z np. środków wypłacanych z budżetu UE dla Polski - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego stanęła we wtorek, 21 września br. prokurator Sylwia C. z Torunia, której postawiono zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Miała bowiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwinionej grozi nawet złożenie z urzędu. Równolegle toczy się postępowanie karne w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2021
Prawnicy Prokuratura
Sędziowie pisząc uzasadnienia orzeczeń nadal myślą przede wszystkim o instancji odwoławczej. A to z kolei powoduje, że brakuje w nich zwięzłości, przejrzystości, a użyte zwroty - rodem z poprzedniej epoki - są często niezrozumiałe dla stron. Widzą jednak konieczność zmiany, bo jak mówią, rozrastanie się pism trzeba ukrócić.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Najwyższym zapadają kolejne orzeczenia w sprawie wadliwej obsady składów sędziowskich, także w SN. Tymczasem Izba Dyscyplinarna pracuje i zamierza orzekać w sprawie sędziego z Izby Karnej. Co więcej, sędzia z tej izby musi przerwać w środę sesję kasacyjną by wystąpić w charakterze obrońcy kolegi. Zaś I Prezes grozi dyscyplinarkami "starym" sędziom kwestionującym status "nowych".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Dla studenta Prawo unijne
Projekt zmian w Kodeksie karnym, który trafił właśnie do opiniowania, zaostrza kary za gwałty - uwzględniono m.in. utrwalanie obrazu lub dźwięku z przebiegu takiego czynu oraz posługiwanie się przez sprawcę np. bronią palną czy nożem. W przypadku śmierci osoby zgwałconej, grozić będzie dożywocie. Co więcej, wyłączone ma być też przedawnienie w najdrastyczniejszych sprawach.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Uchwały dotyczące zniesienia zakazu umowy o pracę oraz reklamy nie zostały uchwalone przez Krajowy Zjazd Adwokatury. Za zmianami w tym zakresie głosowało jednak odpowiednio 36 i 40 proc., przy 59 proc. i odpowiednio blisko 55 proc. głosach przeciw. Aprobaty większość nie było, ale te zmiany mają wielu zwolenników - pisze adwokat dr Kamil Szmid,
Kamil Szmid
21.09.2021
Prawnicy Prawo pracy
Resort sprawiedliwości od lat próbuje utemperować pisarskie zapędy sędziów. W kodeksach zapisano, że uzasadnienia mają być zwięzłe, a w sprawach karnych dodatkowo wprowadzono formularze. Te ostatnie nie do końca się jednak sprawdziły i uzasadnienia nadal pozostawiają wiele do życzenia. Modelowe standardy ich pisania opracowano w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
"Dziecko i jego problemy we współczesnym świecie" - to główny temat XXII Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, który odbył się w Zakopanem. Sędziowie podjęli uchwałę, w której domagają się poprawy systemu opieki psychiatrycznej, psychologicznej dzieci i młodzieży, oraz m.in. zwiększenia dostępności rodzinnych form pieczy zastępczej.
Patrycja Rojek-Socha
20.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy zjazd nie poparł zaproponowanych projektów dotyczących reklamy czy umowy o pracę, ale NRA pracuje nad zmianami, które będą odpowiadały na wyzwania rynkowe. Przeprowadzimy także zmiany w odniesieniu do reklamy, by dostosować zasady deontologii zawodowej do prawa UE. Pracujemy też nad projektem , który zakłada częściowe rozwiązanie problemu zabezpieczenia społecznego adwokatów
Patrycja Rojek-Socha
20.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sprawę „rozdziału unijnego” w Konstytucji RP, łącznie ze sprecyzowaniem procedury podjęcia decyzji w sprawie wystąpienia z Unii warto i trzeba będzie podjąć po przywróceniu w Polsce praworządności. Nie można proponować wiarygodnych negocjacji nad nowelizacją Konstytucji komuś, kto w ostatnich latach naruszył jej podstawowe zasady, demolując praworządność - uważa prof. Jan Barcz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Wolność jest zagrożona przez władzę, która próbuje przejąć niezależne media, sądy i samorządy. Uczestnicy debaty Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenili, że media przejęto, aby nie mogły one informować, a zaczęły manipulować. Zakusami władzy zagrożona jest też wolność nauczania i sztuka. - Albo wszyscy staniemy w walce o wolność, albo wszyscy przegramy - wskazał prof. Krystian Markiewicz.
Dorian Lesner
19.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości - podkreśliła Małgorzata Manowska I prezes SN. I dodała, że reakcja musi być szybka, ale wyważona by nie eskalować sporu.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
W niedzielę 19 września weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która zakłada, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Wcześniej problem próbowano nieskutecznie rozwiązać w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Od 19 września obowiązują przepisy umożliwiające e-licytację z nieruchomości. Mają dać szanse na znaczne przyspieszenie procedury, tyle że w dużym zakresie pozostaną na razie martwe. Nadal obowiązują bowiem "tarczowe" ograniczenia i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal zakazana jest w takich przypadkach eksmisja.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie, którzy kwestionują legalność działań KRS oraz zadają pytania prawne i prejudycjalne płacą za to ogromną cenę: akcja hejterska, nękanie postępowaniami dyscyplinarnymi, karnymi i immunitetowymi - mówił podczas gali z okazji XXXI-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", prof. Krystian Markiewicz. Natomiast prof. Adam Strzembosz ocenił, że prawda jest po stronie sędziów i to właśnie oni realizują zasady praworządności, a nie ci, którzy ich negatywnie oceniają.
Dorian Lesner
19.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości