Prawo.pl
Prokurator przedstawił policjantowi zarzut popełnienia przestępstwa korupcyjnego mającego związek z pełnioną służbą. Zwierzchnicy postanowili zareagować i zwolnili funkcjonariusza ze względu na interes służby. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że każdy policjant, by mógł skutecznie wykonywać obowiązki, musi pozostawać poza wszelkimi podejrzeniami o jakiekolwiek zachowania sprzeczne z prawem.
Dorian Lesner
18.05.2022
Prawo karne Policja
Mimo obaw policjantów, nakazy opuszczenia lokalu i zakazy zbliżania się do niego stają się narzędziami coraz częściej stosowanymi wobec sprawców przemocy domowej. W 2021 r. funkcjonariusze zastosowali ich 3 531. Są garnizony, które w tym zakresie wiodą prym - jak m.in. Białystok. Lublin, Kraków i Wrocław, są takie gdzie z tych rozwiązań korzysta się rzadko - jak np. Opole czy Gorzów Wielkopolski.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
W skargach nadzwyczajnych dotyczących kredytów frankowych doszło do naruszenia zasad i wartości wywodzonych z Konstytucji RP - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. A zwłaszcza zasady ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami oraz zasady sprawiedliwości społecznej. Spowodowało to wyeliminowanie zaskarżonych nakazów zapłaty z obrotu prawnego przez sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.05.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Uchylenie zobowiązania do opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania będzie zależeć m.in. od tego, czy sprawca pójdzie na terapię. Taką zmianę zamierza wprowadzić resort sprawiedliwości, chcąc przeciwdziałać zjawisku, a nie jedynie skupiać się na karaniu sprawców. Według prawników to dobry kierunek zmian, choć wskazują też na konieczność większego nacisku na potrzeby pokrzywdzonych przemocą domową.
Monika Sewastianowicz
18.05.2022
Prawo karne Prawo rodzinne Opieka zdrowotna
Powstanie zespół z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości w sprawie sędziów pokoju, a także zespół, który będzie pracował nad rozwiązaniami dotyczącymi dostępu do broni i amunicji. Tak powiedział Paweł Kukiz, lider Kukiz'15, po spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy.
Jolanta Ojczyk
17.05.2022
Od uchwalenia obecnej ustawy żadna władza wykonawcza nie miała faktycznej kontroli nad adwokaturą, ponieważ nasze władze zawsze pochodziły i nadal pochodzą z demokratycznych wyborów. Teraz tajemnicza grupa posłów chce, by Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zasady działania samorządów prawniczych. I powstaną prorządowe samorządy adwokatów i radców prawnych?
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
17.05.2022
Prawnicy

SN: Uchwała na korzyść pożyczkodawców

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Trzyletni termin przedawnienia roszczenia przedsiębiorcy przeciwko konsumentowi, który rozpoczął bieg i nie upłynął przed dniem wejścia w życie ustawy z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny, kończy się ostatniego dnia roku kalendarzowego - taką uchwałę, niekorzystną dla przeciętnego pożyczkobiorcy, przyjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Kończą się prace nad projektem zmian m.in. w prawie cywilnym, ale też w ustawie o policji, wprowadzającym nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji osób stosujących przemoc wobec bliskich. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło też stronę internetową pod hasłem "Uwolnij się od przemocy", z informacjami dla pokrzywdzonych - jak i gdzie szukać pomocy, i jakie prawa im przysługują.
Monika Sewastianowicz
17.05.2022
Wymiar sprawiedliwości

SN: Sędzia z kredytem hipotecznym może rozstrzygać spory frankowe

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu hipotecznego denominowanego lub indeksowanego we frankach szwajcarskich, nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy w sprawie, której przedmiotem są roszczenia związane z taką umową zawartą przez ten bank z innym podmiotem - taka uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w zeszłym tygodniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie milkną echa wniosku do TK o zbadanie konstytucyjności przepisów o przynależności adwokata i radcy prawnego do izby samorządowej ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę kancelarii. Prawnicy szykują się do batalii o ochrony swojej samorządności, wielu z nich uważa równocześnie, że to krok do dalszych działań, choćby zlikwidowania izb czy łączenia obu zawodów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
17.05.2022
Prawnicy
Sędzia wyposażony przez państwo we władzę sądzenia, a więc w uprawnienie do orzekania o prawach i obowiązkach innego człowieka, nierzadko o jego losach i życiu, musi być ustrojowo „czysty”. Jego status, sposób powołania oraz zajmowanie stanowiska sędziowskiego nie może budzić żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości, a zwłaszcza uzasadnionych wątpliwości konstytucyjnych oraz prawno-międzynarodowych.
Krzysztof Sobczak
17.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Proponowane przepisy są często nieprecyzyjne i niespójne, co może się przyczynić do znaczącego wydłużenia postępowań sądowych, projekty utrzymują wadliwy wybór sędziów Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm i Izbę Dyscyplinarną SN. Do tego dochodzą nowe kontrowersyjne konstytucyjnie rozwiązania, w tym zwiększające uprawnienia ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska złamała art. 6 (prawo dostępu do sądu) i art. 10 (wolność ekspresji) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Orzekł także, że doszło także do naruszenia prawa do sądu - na rzecz sędziego zasądzono 15 tysięcy euro zadośćuczynienia i 10 tysięcy euro zwrotu kosztów postępowania.
Katarzyna Warecka
16.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Korespondencja elektroniczna zamiast papierowej, ograniczenie drukowania dokumentów sądowych do minimum oraz zeznania świadków i same rozprawy sądowe przez łącze wideo. B2RLaw, posiadająca jedną z największych praktyk postępowań sądowych w Polsce, jako pierwsza polska kancelaria podpisała zobowiązanie „Greener Litigation Pledge”.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2022
Rynek
Czekano, czekano i się doczekano. Z zaskoczenia Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Trudno mówić o nowej Radzie, bo skład w większości jest ten sam. Prawnicy oceniają, że to granie na nosie Unii Europejskiej i krok do dalszego upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Co warto wskazać, nowa KRS będzie miała do odegrania ważną rolę - jeśli dojdzie do spłaszczania struktury sądownictwa.
Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
16.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy przepisy o przynależności adwokata i radcy prawnego do izby samorządowej ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę kancelarii, są zgodne z konstytucją. Prawnicy obawiają się jednak, że to preludium do ograniczania ich niezależności. Wskazują, że ewentualne zmiany uderzą w samorządowe sądownictwo dyscyplinarne.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
16.05.2022
Prawnicy
Samorządy mogą dostarczyć radcom i adwokatom narzędzi do ochrony tajemnicy zawodowej, czyli informacji powierzonych przez klienta, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie standardów cyberbezpieczeństwa. Dzięki nim prawnik, wybierając określone narzędzia, mógłby potwierdzić, że nie tylko jest ono dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, ale też spełnia wymagania korporacyjne w zakresie ochrony informacji.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2022
Prawnicy Prawo AI RODO
Rozstrzygnięto drugi etap V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym - coroczna inicjatywa, która ma popularyzować naukę postępowania cywilnego oraz umożliwiająca wspólną rywalizację studentom prawa z różnych uczelni. Zwycięzcą został Franciszek Skawiński, student pierwszego roku z Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
14.05.2022
Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Rząd zapowiada szybkie odblokowanie unijnych funduszy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Stwierdził, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych" w tej sprawie. Z zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że warunkiem do tego nie byłoby już m.in. uchwalenie ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Krzysztof Sobczak
13.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jak kubeł zimnej wody na głowy adwokatów i radców prawnych spadła informacja o tym, że do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich. Obawiają się skonfliktowania i rozbicia struktur samorządowych obu zawodów zaufania publicznego. Wieszczą też chaos i uderzenie w system pomocy prawnej, a więc w prawa obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polskie sądy ustanowiły już opiekunów tymczasowych dla ponad 17, 5 tysiąca ukraińskich dzieci. Od momentu wejścia w życie przepisów do początku maja rozpatrzyły 15 654 takie sprawy. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia równocześnie, że w tym zakresie problemów nie ma, podobnie jak sygnałów o potrzebie wzmocnienia kadrowego - orzeczniczego i urzędniczego.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Z deklaracją polskiego rządu, po której złożeniu Komisja Europejska miałaby odblokować fundusze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy, może być tak jak z obietnicami alkoholików. Komisja przyjmie je z dobrą wiarą i pozbędzie się na jakiś czas kłopotliwego problemu, a my będziemy mieli problem nadal nierozwiązany - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
13.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sejm wybrał w czwartek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem - klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Klub PiS wycofał wcześniejsze swoje rekomendacje dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka oraz obecnego członka Rady Jarosława Dudzicza.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dla celów ustalenia prawa właściwego dla roszczenia alimentacyjnego miejscem zwykłego pobytu wierzyciela alimentacyjnego jest miejsce, w którym faktycznie znajduje się zwykły ośrodek jego życia, tym bardziej gdy chodzi o małe dziecko - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawo rodzinne Prawo europejskie
W przypadku uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w tym samym składzie. Jednak, gdy przewodniczący wyznaczył nowy skład wbrew ustawie, czy postępowanie jest nieważne? - takie zagadnienie przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Kwestia ta wyłoniła się po zmianie przepisów procedury cywilnej trzy lata temu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości podczas reformy spłaszczającej strukturę sądów chciało odejść od zasady zrównania wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów i sędziów. W sprawie larum podnieśli już prokuratorzy, a Prokurator Krajowy informuje, że zaproponował poprawki utrzymujące równy status zawodowy sędziów i prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Samorząd radców prawnych, podobnie jak adwokacki, intensywnie pracuje nad zmianami w swoich zasadach etyki. Jest szansa, że zostaną przyjęte już na początku lipca br. - podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu. Mają dotyczyć także informowania o działalności, rozważane jest wprowadzenie definicji reklamy i uregulowanie kwestii związanych z promowaniem się w sieci.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2022
Prawnicy Rynek i konsument

Majątki sędziów jawne, a w TK bez możliwości utajnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Do niedawna oświadczenia majątkowe wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego były tajne. Ale ustawa uchwalona w 2016 roku postawiła na całkowitą jawność życia publicznego i wynagrodzenia oraz inne składniki majątku sędziów TK stały się dostępne dla wszystkich. Utajnianie ich jest bezprawne, w przeciwieństwie do majątków sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Minister sprawiedliwości chce mieć prawo do przetwarzania danych, w tym osobowych, uczestników spraw sądowych z systemów teleinformatycznych - w zakresie zadań związanych z informatyzacją sądownictwa. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy powinien mieć dostęp do takich danych wrażliwych. I dodaje, że to jest niezgodne z Konstytucją.
Krzysztof Sobczak
11.05.2022
Wymiar sprawiedliwości RODO
Nie opadły jeszcze emocje związane z propozycją odejścia od zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, a pojawiają się kolejne wątpliwości związane ze zmianami w wygrodzeniach, które zaproponowano w przepisach dotyczących spłaszczenie struktury sądów. Tym razem chodzi o asesorów prokuratury, mieliby mieć o 20 proc. niższe wynagrodzenie niż asesor sądowy.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości