B2RLaw zobowiązała się do podjęcia aktywnych kroków w celu zmniejszenia wpływu praktyki sporów sądowych kancelarii na środowisko naturalne oraz do redukcji emisji zanieczyszczeń, w celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. W ramach zobowiązania B2RLaw podejmie następujące działania:

  • promowanie korzystania z korespondencji drogą elektroniczną w branży prawniczej;
  • zachęcanie do ograniczania drukowania dokumentów sądowych i innych dokumentów w wersji papierowej, jeśli tylko jest to możliwe;
  • chodzenie pieszo, jeżdżenie rowerem lub korzystanie z transportu publicznego w drodze do sądów, jeśli jest to wykonalne i właściwe;
  • popieranie zasadności składania zeznań przez świadków za pośrednictwem łącza wideo;
  • uznając znaczenie osobistego stawiennictwa dla wymiaru sprawiedliwości, kancelaria zobowiązuje się aktywnie rozważać możliwość przeprowadzenia każdej rozprawy na odległość, w całości lub w części, w tym za pośrednictwem telefonu lub łącza wideo. B2RLaw będzie promować takie rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Czytaj: E-rozprawy coraz częstsze, ale nadal bywa, że i link zawodzi >>

Zmiany w kancelariach w służbie środowisku

Zainspirowana przez kampanię na rzecz Greener Arbitrations i jej założycielkę, Lucy Greenwood, oraz zgodnie z przyjętą strategią dotyczącą zmian klimatycznych, brytyjska kancelaria prawna Mishcon de Reya zaangażowała grupę podobnie myślących, wiodących brytyjskich i międzynarodowych kancelarii procesowych w celu opracowania zobowiązania „Greener Litigation Pledge” – deklaracji określającej praktyczne zmiany, do których zobowiązują się prawnicy w ramach dążenia do osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Członkami założycielami są kancelarie prawne Mishcon de Reya, Freshfields, Kennedys, Simmons & Simmons, HFW, Addleshaw Goddard, Herbert Smith Freehills, jak również kancelarie adwokackie Fountain Court i 3 Hare Court.

B2RLaw posiada jedną z największych praktyk sporów sądowych w Polsce, w skład której wchodzi 30 prawników zajmujących się doradztwem w wielu rodzajach postępowań, począwszy od sporów korporacyjnych po przestępstwa „białych kołnierzyków”. Podpisanie i zaangażowanie w program Greener Litigation Pledge jest dla B2RLaw naturalnym kierunkiem działania, z uwagi na nasze zaangażowanie w obszar ESG, nie tylko w zakresie doradztwa wdrożeniowego, ale także faktycznego stosowania polityk i procedur ESG – komentuje Edyta Zalewska, partner w praktyce sporów B2RLaw. Jak dodaje, zespół kancelarii wraz z brytyjskimi partnerami zdecydował o przeniesieniu kampanii „Greener Litigation” do Polski poprzez utworzenie inicjatywy „Greener Litigation Poland”.

– Będziemy aktywnie zachęcać naszych kolegów i koleżanki do zaangażowania się w akcję, a także do promowania zmian, które przyczynią się do stworzenia bardziej ekologicznego środowiska w polskim systemie prawnym – uzupełnia.

– Jesteśmy zachwyceni, że B2RLaw podpisała „Greener Litigation Pledge” i jest liderem tej inicjatywy w Polsce. Mamy nadzieję, że wiele firm w Polsce i innych jurysdykcjach pójdzie w ślady B2RLaw, podpisując zobowiązanie i pracując nad zmniejszeniem wpływu swoich praktyk procesowych na środowisko – mówi z kolei Alex Rhodes, Head of Purpose w Mishcon de Reya, londyńskiej firmie prawniczej, która założyła i zainicjowała „Greener Litigation Pledge”.

Przedstawiciele kancelarii B2RLaw zgłaszają też gotowość do opowiedzenia o inicjatywie „Greener Litigation Pledge” wszystkim zainteresowanym oraz tym kancelariom, które chciałyby podpisać zobowiązanie.