Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich, który podjął interwencję w tej sprawie, w lipcu 2021 r. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwały w sprawie przedstawienia Prezydentowi RP wniosków o mianowanie aplikantów sędziowskich na wybrane przez nich stanowiska asesorów sądowych. Przekazano je do Kancelarii Prezydenta RP w sierpniu. Od tego czasu absolwenci oczekują na wyznaczenie terminu nominacji.

Jak zauważa RPO, wstrzymanie nominacji rodzi poważne skutki. Absolwenci nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, nie mają również prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Ostatnie stypendium należne z tytułu odbywania aplikacji w KSSiP otrzymali w sierpniu 2021 r. Od tego czasu nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił szefową Kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych o stanowisko, a zwłaszcza o informację o planowanym terminie nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego.

To już kolejna taka sytuacja po tym jak na początku tego roku 97 osób czekało prawie trzy miesiące na wręczenie im przez prezydenta Andrzeja Dudę aktów mianowania na stanowisko asesora sądowego. Egzamin złożyli jeszcze w grudniu 2020 r., a od lutego przestali dostawać stypendium przysługujące aplikantom. Więcej>>