Kopacz, która w poniedziałek przebywała z wizytą w Brukseli poinformowała dziennikarzy, że rozmawiała o tej sprawie z szefem Rządowego Centrum Legilsacji Maciejem Berkiem i przedstawicielem ministerstwa finansów.
Czytaj: Projekt dot. rajów podatkowych już w Sejmie>>>

"Przed wyjazdem poprosiłam o bardzo szczegółowy raport i kalendarium. Pełny raport będę miała na biurku jak wrócę do Polski, czyli dziś wieczorem lub jutro z samego rana" - podkreśliłą Kopacz. Jak dodała, raport przygotują minister finansów Mateusz Szczurek i szef RCL.

Premier zapowiedziała też, wprowadzenie systemu elektronicznego, który będzie "nakazywał pilnowanie" terminów publikacji ustaw. "Będziemy mogli krok po kroku prześledzić, na którym etapie zostało to zaniedbane" - zaznaczyła Kopacz.

W piątek "Rzeczpospolita" podała, że zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

Według dziennika państwo miałoby stracić wskutek tego ponad 3 mld zł. Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero w piątek 3 października.
Czytaj: MF: ustawa spóźniona, ale strat nie będzie>>>

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych. (PAP)