Nowa agencja nadzoru zmieni rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.

08.07.2019

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.

05.07.2019

Sejmowa komisja za nowym nadzorem biegłych rewidentów

Rachunkowość

Sejmowa komisja finansów poparła w środę projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Chodzi o utworzenie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Nowy urząd odbierze część uprawnień samorządowi biegłych rewidentów.

27.06.2019

MF bada możliwości systemów finansowo-księgowych

Finanse publiczne Rachunkowość

Do 30 czerwca 2019 r. przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych mają czas na wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych przez te jednostki. Po zebraniu wyników MF będzie chciało opracować jednolity planu kont zintegrowany z klasyfikacją budżetową.

21.06.2019

Nowe władze w samorządzie biegłych rewidentów

Rachunkowość

Barbara Misterska-Dragan została prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Została wybrana na czteroletnią kadencję na zakończonym w czwartek IX Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów w Jachrance. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Burnosa.

13.06.2019

MF: Nadzór nad biegłymi rewidentami jest konieczny

Rachunkowość

Planowane zmiany przepisów nie ograniczą roli audytorów. Nowa agencja przejmie odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu nadzoru publicznego nad firmami audytorskimi i biegłymi w Polsce. Nie ma jednak ryzyka, że będzie to organ zbyt mocno związany z MF – tłumaczy Justyna Adamczyk, pełnomocnik ministra finansów ds. organizacji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

12.06.2019

Biegli rewidenci stracą część uprawnień

Rachunkowość Finanse

Nowy urząd przy Ministerstwie Finansów, kontrolujący biegłych, odbierze im dużą część uprawnień. Samorząd nie będzie mógł nadzorować pracy audytorów, a działający przy nim sąd dyscyplinarny - przestanie istnieć. Zmiany doprowadzą do podniesienia kosztów działalności firm - np. wpis na listę audytorów będzie kosztował aż 5 tysięcy złotych, a nie - jak teraz - dwa tysiące. A to podwyższy ceny usług.

11.06.2019

Nowe zasady wyceny produktów już obowiązują

Rachunkowość

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w maju kolejną uchwałę. Wprowadza ona całkowicie nowe zasady. Dotyczą one kosztu wytworzenia, który jest podstawą wyceny produktów. Zmienione regulacje można stosować do rozliczeń od 1 stycznia 2019 r.

27.05.2019

Nowa agencja będzie sprawdzać biegłych rewidentów

Rachunkowość

We wtorek rząd przyjął przepisy w sprawie powołania nowego, specjalnego urzędu. Pracę biegłych rewidentów będzie sprawdzać teraz Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Kontrole mają zacząć się jeszcze w tym roku. Nowy urząd w pełni zacznie działać od stycznia przyszłego roku. Polska Izba Biegłych Rewidentów straci część uprawnień.

14.05.2019

Czy biegłemu rewidentowi można odmówić dostępu do dokumentów

Rachunkowość

Przedsiębiorca powinien zapewnić biegłemu rewidentowi dostęp do dokumentów. Odmowa wglądu w dokumentację kontroli rozliczeń podatkowych, może wiązać się nawet z odmową wydania opinii przez biegłego z uwagi na ograniczenie zakresu badania.

09.05.2019

E-gospodarka zmienia rynek doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Rewolucja cyfrowa i rozwój e-gospodarki wymuszają zmiany na rynku usług doradczych. Szybko zmieniający się świat może być jednak okazją do rozwoju firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej narzędzi, które mogą je w tym wesprzeć.

11.04.2019

Księgowi najbardziej narażeni na represje karne

Prawo karne Rachunkowość

Głównym powodem wizyt księgowych w komórkach karnych skarbowych urzędów są opóźnienia w składaniu dokumentów podatkowych. Organy ścigania chętnie stosują postępowanie mandatowe ze względu na jego szybkość. Odpowiedzialności czasami można jednak uniknąć – tłumaczy adwokat Łukasz Trochimiuk z Crido.

22.03.2019

Nowe ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8

Rachunkowość

Od 13 marca 2019 roku osoby prawne (działające poza sektorem finansowym) mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe ‒ poinformowało Ministerstwo Finansów. Potwierdziło też, że w resorcie trwają prace nad wydłużeniem terminu złożenia CIT-8 za 2018 r. dla niektórych podatników.

18.03.2019

Podpisywanie sprawozdań finansowych wreszcie bez kłopotów

Rachunkowość

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową usługę na rządowym serwisie gov.pl. Tzw. podpisywarka, bo o niej mowa, umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów, m.in. sprawozdań finansowych.

08.03.2019

Księgowi przed nowymi wyzwaniami - zaproszenie na kongres

Rachunkowość

Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych i wprowadzanie przez Ministerstwo Finansów kolejnych rozwiązań służących automatyzacji rozliczeń księgowych i podatkowych to główne problemy, z jakimi mierzą się obecnie księgowi. Nic nie wskazuje, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

27.02.2019

Zmiany w ustawie mają chronić rynek sekurytyzacji

Rachunkowość Prawo gospodarcze Finanse

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji oraz zwiększenie jego przejrzystości i bezpieczeństwa dla podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji - to cele zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, których projekt przyjął we wtorek rząd.

05.02.2019

Zmieni się nadzór nad rewidentami, firmy czeka wzrost kosztów

Rachunkowość

Ministerstwo Finansów chce, aby jeszcze w tym półroczu ograniczyć rolę samorządu biegłych rewidentów. Nowy urząd nadzoru ma całkowicie zmienić rynek audytu w Polsce. Zdaniem organizacji biznesowych, instytucje publiczne nie powinny poszerzać swoich kompetencji. Reforma może spowodować także wzrost kosztów dla firm.

30.01.2019

Problematyczne rozliczanie odsetek w kosztach podatkowych

CIT Rachunkowość

Koszty związane z umową leasingu, takie jak część odsetkowa raty leasingowej, stanowią odsetki, które należy wykluczyć przy kalkulacji limitu 5 proc. EBITDA – twierdzi Ministerstwo Finansów. Zdaniem ekspertów, to tylko jeden z problemów, jakie pojawiły się przy stosowaniu przepisów dotyczących tzw. limitowanych kosztów uzyskania przychodów.

18.01.2019

W przyszłym roku nieco niższe limity podatkowe, ale kary wyższe

CIT PIT VAT Rachunkowość

W 2019 roku szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT i VAT oraz prawo do ryczałtowego rozliczenia PIT. Mniej będzie można także odliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji. Wyższe będą jednak kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

28.12.2018