Klasowe pieniądze u pośrednika, ale bezpieczne

Domowe finanse Szkoła i uczeń Rachunkowość

Zamiast przelewu na konto skarbnika, link do logowania do specjalnego portalu - zbiórki klasowych pieniędzy przebojem wkraczają w XXI wiek. Część rodziców sceptycznie podchodzi do tej nowinki, obawiając się o bezpieczeństwo wpłaconych pieniędzy. Raczej niesłusznie, choć warto sprawdzić regulamin portalu.

19.10.2019

Podatek węglowodorowy od łupków nie będzie pobierany

Rachunkowość Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów o podatku węglowodorowym. Z uzasadnienia wynika, że niespełnione zostały założenia, że będzie on zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego. Zmiany dotkną też przepisów o podatku dochodowym. Chodzi o sprawozdania finansowe.

15.10.2019

Niższy PIT - październikowe wynagrodzenia problemem firm

PIT Rachunkowość

Wprowadzenie od października niższej stawki PIT powoduje istotne problemy z obliczeniem wysokości wynagrodzenia za ten miesiąc. Firmy nie wiedzą, jaką stawkę zastosować – 17 czy 17,75 proc. Wątpliwości dotyczą też rozliczenia premii oraz sytuacji, gdy np. w listopadzie pracownik wpadnie w 32-proc. próg podatkowy.

15.10.2019

Burnos: Audytorzy banków muszą być teraz szczególnie uważni

Rachunkowość

Sprawozdania finansowe banków powinny zawierać noty informujące o przyjętych przez zarząd założeniach i zastosowanych metodach wycen dla aktywów i rezerw związanych z kredytami frankowymi. Z perspektywy dobrych praktyk ważne jest również zaangażowanie komitetów audytu oraz zarządów w ten proces – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

15.10.2019

Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków

Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe

Biegli rewidenci analizują skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Banki zaczęły natomiast tworzyć odpowiednie rezerwy. Przepisy nie wymagają, aby odpisy na szacowane skutki zmian umów księgować jednorazowo. Upadłość banków wydaje się więc mało prawdopodobna. Audytorzy muszą jednak spojrzeć na cały sektor ze szczególną uwagą.

14.10.2019

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

01.10.2019

Pranie pieniędzy - ustalenie beneficjenta rzeczywistego to nie lada wyzwanie

Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance

Już za niecały miesiąc ma ruszyć Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Ma on ułatwić instytucjom zobowiązanym identyfikację i weryfikację osób sprawujących faktyczną kontrolę nad firmą. Będzie to jednak jedynie narzędzie o charakterze pomocniczym – mówi Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal.

16.09.2019

MF: Silnik Analiz wykrył ponad 60 tys. fałszywych faktur

VAT Rachunkowość

W pierwszej połowie 2019 roku zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na stwierdzenie tych faktów pozwoliło wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz.

12.09.2019

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

10.09.2019

Przepisy o nadzorze nad biegłymi rewidentami wchodzą w życie

Rachunkowość

W czwartek, 5 września, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Doprowadzi ona do stworzenia nowej instytucji, która będzie sprawowała nadzór nad biegłymi rewidentami. Będzie to Polska Agencja Nadzoru Audytowego.

05.09.2019

Burnos: Nowe obowiązki dla firm audytorskich

Rachunkowość

Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.

02.09.2019

Zmiana przez zaskoczenie, czyli jak MF zmieniło certyfikat do wysyłania JPK

VAT Rachunkowość

Dantejskie sceny odbywały się wczoraj w firmach informatycznych, biurach rachunkowych i działach finansowych firm. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów opublikowało informację o zmianie certyfikatu w ostatniej chwili, nie dając informatykom na rynku czasu na przygotowanie i przetestowanie tzw. nakładek na systemy księgowe.

27.08.2019

Nowy certyfikat klucza publicznego do JPK

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zmieniło w czwartek certyfikat klucza publicznego do wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Nowy certyfikat obowiązuje od piątku, 23 sierpnia br. Podatnicy muszą zaktualizować system w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki dokumentów.

23.08.2019

Jak w hurtowni alkoholu księgować podatek akcyzowy

Akcyza Rachunkowość

Jak w hurtowni alkoholu (import win) księgować podatek akcyzowy? W której pozycji rachunku zysków i strat go pokazywać, na kontach zespołu 4 czy w koszcie własnym? Kiedy będzie on kosztem bilansowym...

20.08.2019

Za złożenie sprawozdania zatwierdzonego po terminie spółka zapłaci

Rachunkowość Spółki Prawo gospodarcze

Spółki, które chcą złożyć sprawozdanie finansowe zatwierdzone po terminie muszą się liczyć z tym, że nie prześlą go za darmo. Z kolei zarząd wyrejestrowanej spółki, który nie złożył dokumentów przed wykreśleniem, nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków. A za brak złożonego sprawozdania grozi grzywna lub więzienie.

02.08.2019

Ustawa uchwalona - MF przejmuje nadzór nad biegłymi rewidentami

Rachunkowość

Sejm przyjął w piątek nowelizację przepisów o biegłych rewidentach. Zaakceptował wszystkie wcześniejsze poprawki Senatu. Firmy audytorskie będą musiały dostosować się do nowych wymogów do 31 sierpnia 2020 roku. Nowa instytucja nadzoru nad biegłymi powstanie jeszcze w tym roku.

19.07.2019

Lekarz rodzinny to nie księgowy

Rachunkowość

Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się wprowadzeniu standardu rachunku kosztów w podmiotach leczniczych POZ. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku. Zdaniem federacji, taki obowiązek uderzy szczególnie w małe poradnie.

19.07.2019

Senat poprawia nowelę o nadzorze nad biegłymi rewidentami

Rachunkowość

Wydłużenie terminu dostosowanie się przez firmy audytorskie do wymogów wynikających z nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach - zaproponował Senat. Nowa ustawa przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego. Agencja ma być tworzona w drugiej połowie 2019 r., a powierzone jej zadania zacznie wykonywać od początku 2020 r.

12.07.2019

Mazars tworzy Mazars North America Alliance

Rachunkowość Doradca podatkowy

Mazars, międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, ogłasiła powstanie Mazars North America Alliance. Dzięki stowarzyszeniu Mazars zwiększy swoją obecność i zakres działania w Ameryce Północnej. Międzynarodowi klienci zyskają dostęp do dodatkowych 16 tys. specjalistów z pięciu wiodących firm audytorsko-doradczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

11.07.2019

Nowa agencja nadzoru zmieni rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.

08.07.2019