Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi

Na podstawie art. 59do ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1028, 1285, 1394 i 1723 oraz z 2024 r. poz. 653) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania rocznych wpłat wnoszonych przez instytucje pożyczkowe na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi, zwanych dalej "wpłatą";
2)
sposób i terminy rozliczania należności z tytułu wpłaty;
3)
wzór deklaracji o wysokości należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy.
§  2. 
1. 
Wysokość należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy oblicza się według wzoru:

gdzie:

Kin - oznacza należną wpłatę,

Pin_1 - oznacza sumę przychodów instytucji pożyczkowej uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, a w przypadku instytucji pożyczkowej, której rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym - za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata,

S - oznacza stawkę obowiązującą w danym roku kalendarzowym, obliczaną zgodnie z ust. 3 i 6.

2. 
Jeżeli wysokość należnej wpłaty jest niższa niż równowartość w złotych 5000 euro, wysokość należnej wpłaty przyjmuje się w wysokości równowartości w złotych 5000 euro.
3. 
Stawkę (S) oblicza się według wzoru:

gdzie:

K - oznacza koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym, obliczane zgodnie z ust. 4,

Pin_1 - oznacza sumę przychodów wszystkich instytucji pożyczkowych, które prowadziły działalność w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, albo za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

4. 
Koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym (K) oblicza się według wzoru:

gdzie:

PKn - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 135), zwanej dalej "ustawą o nadzorze", ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zwanym dalej "planem", na dany rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi,

Pin_1 - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie na rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi,

WKn-1 - oznacza wykonane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie na rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.

5. 
Do ustalenia stawki przyjmuje się dane za:
1)
rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata,
2)
rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym

- przekazane Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie art. 59dg ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, które Komisja Nadzoru Finansowego posiada w dniu 30 września danego roku kalendarzowego.

6. 
W przypadku gdy wysokość stawki obliczona zgodnie z ust. 3 przekracza 0,5 %, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się stawkę w wysokości 0,5 %.
§  3. 
Do dnia 31 października każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego:
1)
wysokość stawki obowiązującej w danym roku kalendarzowym;
2)
wysokość kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym, ze wskazaniem wartości poszczególnych zmiennych przyjętych do ich ustalenia zgodnie z § 2 ust. 4;
3)
sumę przychodów wszystkich instytucji pożyczkowych, które prowadziły działalność w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, albo za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
§  4. 
1. 
Instytucja pożyczkowa wnosi należną wpłatę do dnia 30 listopada danego roku kalendarzowego na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. 
Instytucja pożyczkowa rozpoczynająca działalność wnosi pierwszą należną wpłatę za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym rozpoczęła działalność.
§  5. 
1. 
Deklaracja o wysokości należnej wpłaty jest przekazywana w postaci dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego nieodpłatnie na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
W 2024 r. instytucja pożyczkowa, która prowadziła działalność w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego przed dniem 1 stycznia 2024 r., wnosi należną wpłatę w wysokości równowartości w złotych 5000 euro do dnia 30 listopada 2024 r. na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. 
Deklaracja o wysokości należnej wpłaty, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w postaci dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego nieodpłatnie na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Deklarację, o której mowa w ust. 2, sporządza się na formularzu, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
W 2024 r. przepisu § 3 nie stosuje się.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DEKLARACJA INSTYTUCJI POŻYCZKOWEJ O WYSOKOŚCI NALEŻNEJ WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU ZA ROK ........

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DEKLARACJA INSTYTUCJI POŻYCZKOWEJ O WYSOKOŚCI NALEŻNEJ WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU ZA 2024 R.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.684

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.
Data aktu: 29/04/2024
Data ogłoszenia: 06/05/2024
Data wejścia w życie: 07/05/2024