Legitymacje służbowe oraz znaki identyfikacyjne funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 21 lipca 2014 r.
w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej

Na podstawie art. 66 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaj i wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanej dalej "legitymacją";
2)
rodzaj i wzór znaku identyfikacyjnego funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej "znakiem";
3)
szczegółowy sposób posługiwania się legitymacją i znakiem przez funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
4)
sposób dokonywania zmian w legitymacji;
5)
podmioty właściwe w sprawach wydawania legitymacji i znaku.
§  2. 
1. 
Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
W legitymacji umieszcza się:
1)
aktualny wizerunek twarzy funkcjonariusza, zintegrowany z podłożem, który pokazuje osobę w taki sposób, aby twarz zajmowała 70-80% pola przeznaczonego na wizerunek funkcjonariusza, sporządzony na podstawie zdjęcia o dobrej ostrości wykonanego na jednolitym, jasnym tle, przedstawiającego osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
2)
termin ważności legitymacji, nie dłuższy niż 4 lata;
3)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza;
4)
nazwę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę;
5)
numer ewidencyjny funkcjonariusza - który składa się z pięciu cyfr i dwóch liter;
6)
numer legitymacji.
§  3. 
1. 
Wzór znaku określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Na znaku umieszcza się numer ewidencyjny funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 5.
§  4. 
1. 
Funkcjonariusz posługuje się legitymacją i znakiem, jeżeli został mu wydany, podczas wykonywania obowiązków służbowych w celu potwierdzenia tożsamości funkcjonariusza i jego uprawnień wynikających z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Funkcjonariusz, okazując legitymację lub znak, czyni to z zachowaniem wymogów określonych w art. 66 ust. 1 i 2 ustawy oraz przepisów w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej wydanych na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy, bez przekazywania legitymacji lub znaku do rąk osoby, której legitymacja lub znak są okazywane.
3. 
Funkcjonariusz podczas wykonywania czynności służbowych nosi legitymację i znak przy sobie, z wyłączeniem przypadków uzasadnionych charakterem wykonywanych czynności.
4. 
Funkcjonariusz umundurowany nosi znak przypięty po prawej stronie na wysokości piersi. Szczegółowy sposób noszenia znaku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Funkcjonariusz:
1)
dba o należyty stan legitymacji i znaku, w szczególności chroni je przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem;
2)
chroni legitymację i znak przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę;
3)
nie wywozi legitymacji ani znaku za granicę, z zastrzeżeniem § 6.
2. 
Przesyłanie legitymacji i znaku może odbywać się za pośrednictwem przewoźnika, o którym mowa w przepisach w sprawie trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów zawierających informacje niejawne, z wyłączeniem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 oraz z 2024 r. poz. 467).
§  6. 
1. 
Funkcjonariusz może wywozić legitymację lub znak za granicę:
1)
na okres nie dłuższy niż 3 dni, jeżeli wyjazd następuje do państw obszaru Schengen;
2)
jeżeli uzyskał zgodę właściwego przełożonego;
3)
gdy, w myśl odrębnych przepisów regulujących sposób wykonywania określonych czynności służbowych poza granicą, posiadanie przez funkcjonariusza legitymacji stanowi jeden z warunków dopuszczających wykonywanie tych czynności;
4)
do miejsca zamieszkania, gdy miejsce to znajduje się na terenie kraju należącego do państw obszaru Schengen, o ile właściwy przełożony nie zastrzeże inaczej, informując funkcjonariusza o przyczynach podjętego rozstrzygnięcia.
2. 
O wywożeniu legitymacji lub znaku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, funkcjonariusz informuje pisemnie właściwego przełożonego, potwierdzając, że w miejscu zamieszkania ma możliwość zabezpieczenia legitymacji lub znaku przed utratą, uszkodzeniem, zniszczeniem lub przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusz deponuje legitymację i znak:
1)
na czas wyjazdu za granicę w przypadkach innych niż określone w § 6 ust. 1;
2)
na czas korzystania z urlopu bezpłatnego albo urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.
2. 
Funkcjonariusz może deponować legitymację i znak w każdym przypadku, gdy poza wykonywaniem obowiązków służbowych nie ma możliwości ich zabezpieczenia przed utratą, uszkodzeniem, zniszczeniem lub przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę.
3. 
Deponowania dokonuje się w:
1)
jednostce organizacyjnej Straży Granicznej na czas wyjazdu za granicę oraz w przypadku określonym w ust. 2;
2)
jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę w przypadku korzystania z urlopów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli jednokrotny okres deponowania nie przekracza 30 dni kalendarzowych;
3)
komórce właściwej do spraw kadr jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę, zwanej dalej "komórką kadrową", w przypadku korzystania z urlopów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli jednokrotny okres deponowania przekracza 30 dni kalendarzowych.
4. 
Legitymacja i znak zdeponowane w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę, po upływie 30 dni kalendarzowych podlegają przekazaniu do depozytu komórki kadrowej, o ile właściwy przełożony albo upoważniona przez niego osoba nie wyrażą zgody na dalsze deponowanie ich w dotychczasowym miejscu.
§  8. 
1. 
Funkcjonariusz niezwłocznie zdaje legitymację lub znak komórce kadrowej w przypadku:
1)
wymiany z powodu:
a)
zmiany danych podlegających wpisaniu do legitymacji,
b)
uszkodzenia lub zniszczenia,
c)
upływu okresu ważności legitymacji;
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
3)
zwolnienia ze służby.
2. 
Legitymację i znak zdane w związku z zawieszeniem w czynnościach służbowych zwraca się funkcjonariuszowi po ustaniu albo uchyleniu zawieszenia w czynnościach służbowych, o ile nie występują przypadki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3.
3. 
Legitymację i znak uznaje się za zdane, jeżeli przypadki, o których mowa w ust. 1, wystąpią w czasie deponowania legitymacji i znaku.
4. 
W przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariusza zwrotu legitymacji i znaku dokonuje członek jego rodziny lub bezpośredni przełożony.
§  9. 
Legitymacja i znak utracone lub niezwrócone podlegają unieważnieniu.
§  10. 
Zmiany danych zawartych w legitymacji dokonuje się przez wymianę legitymacji.
§  11. 
1. 
W przypadku utraty legitymacji lub znaku funkcjonariusz niezwłocznie zawiadamia o tym pisemnie drogą służbową właściwego przełożonego, podając w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji lub znaku.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy przełożony zarządza czynności w sprawie ustalenia okoliczności utraty legitymacji lub znaku.
3. 
W razie odzyskania utraconej legitymacji lub znaku funkcjonariusz niezwłocznie zdaje je oraz pisemnie informuje właściwego przełożonego o zaistniałym fakcie, podając datę i okoliczności odzyskania legitymacji lub znaku.
§  12. 
1. 
Organem właściwym do wydawania legitymacji jest Komendant Główny Straży Granicznej.
2. 
(uchylony).
§  13. 
1. 
Znak wydaje Komendant Główny Straży Granicznej, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej i komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej funkcjonariuszom pełniącym służbę odpowiednio w Komendzie Głównej Straży Granicznej, Wyższej Szkole Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale Straży Granicznej, ośrodku Straży Granicznej i ośrodku szkolenia Straży Granicznej.
2. 
(uchylony).
§  14. 
Posiadane przez funkcjonariusza w dniu wejścia w życie rozporządzenia legitymacja i znak zachowują ważność, z tym że legitymacja zachowuje ważność do czasu upływu terminu jej ważności.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1019, z późn. zm.).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2014 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

wzór

OPIS LEGITYMACJI

Legitymacja ma formę karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,60 x 53,98 mm (ID-1) wykonanej z poliwęglanu, spersonalizowanej metodą grawerunku laserowego, składającej się z następujących elementów:

1) twardej strony poliwęglanowej, z podłożem z wielowarstwowej struktury laminatu niewykazującym luminescencji w promieniowaniu UV;

2) układu elektronicznego w technice RFiD umieszczonego w warstwach laminatu;

3) tła reliefowego, zadruku techniką offsetową w technice druku irysowego w kolorze jasnozielonym i oliwkowym;

4) mikrodruków;

5) elementu graficznego wydrukowanego farbą optycznie zmienną;

6) tłoczenia powierzchni z liniami z mikrodrukiem;

7) hologramu transparentnego DOVID w obrębie wizerunku posiadacza legitymacji;

8) nadruków farbami aktywnymi w promieniowaniu UV;

9) wizerunku posiadacza legitymacji grawerowanego laserowo oraz jego danych personalnych;

10) numeru legitymacji oraz numeru ewidencyjnego funkcjonariusza, grawerowanych laserowo;

11) powtórzonego na rewersie legitymacji wizerunku posiadacza legitymacji grawerowanego laserowo.

Awers:

1) w górnej części legitymacji w lewym górnym rogu znajdują się napisy wykonane w technice druku offsetowego: napis "STRAŻ GRANICZNA" wykonany farbą optycznie zmienną w odcieniu zielonym, poniżej napis w kolorze czarnym "POLISH BORDER GUARD", w prawym górnym rogu wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a pod wizerunkiem orła znak graficzny Straży Granicznej oraz napisy w kolorze czarnym:

a) "NR LEGITYMACJI / ID CARD",

b) "WAŻNA DO / VALID TO";

2) po lewej stronie znajduje się prostokątne białe pole przeznaczone na wizerunek funkcjonariusza;

3) pod miejscem przeznaczonym na wizerunek funkcjonariusza znajdują się napisy w kolorze czarnym wykonane w technice druku offsetowego:

a) "STOPIEŃ / RANK",

b) "IMIĘ / FIRST NAME",

c) "NAZWISKO / SURNAME".

Rewers:

W kolejności od góry wyśrodkowane napisy w kolorze czarnym wykonane w technice druku offsetowego:

1) jednostka organizacyjna";

2) "nr ewidencyjny funkcjonariusza";

3) "Funkcjonariusz, wykonując zadania służbowe, ma prawo żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i jednostki obowiązane są, w zakresie swojego działania, do udzielenia pomocy w zakresie obowiązujących przepisów prawa.";

4) z lewej strony w giloszu bez wydzielonego miejsca powtórzony wizerunek posiadacza legitymacji;

5) "KOMENDANT GŁÓWNY STRAŻY GRANICZNEJ";

6) "organ wydający";

7) "W przypadku znalezienia legitymacji należy zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji.".

OKŁADKA LEGITYMACJI

wzór

Okładka legitymacji ma kształt prostokąta o wymiarach zewnętrznych 236 x 80 mm z wszytą w środku dodatkową kieszenią wykonaną (z dwóch stron) z przezroczystego tworzywa sztucznego, przeznaczoną do noszenia legitymacji.

Okładka legitymacji jest wykonana z jednolitego kawałka (bez sztukowania) gładkiej skóry w kolorze czarnym.

Na zewnętrznych stronach okładki legitymacji z jednej strony jest naszyta kieszeń wykonana ze skóry z dwoma otworami do przykręcenia znaku, z drugiej strony jest wszyty metalowy klips w kolorze czarnym umożliwiający zakładanie i bezpieczne noszenie okładki.

Wewnątrz okładki są naszyte (po przeciwległych stronach) dwie kieszenie - jedna jest wykonana ze skóry, druga z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Na kieszeni, na której jest przykręcany znak, znajduje się tłoczenie wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczonego na tle słupa granicznego, a pod spodem umieszczony jest tłoczony napis "STRAŻ GRANICZNA". Na grzbiecie okładki legitymacji są wykonane dwa otwory na metalowy łańcuszek kulkowy w kolorze srebrnym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB NOSZENIA PRZEZ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO

1. Funkcjonariusz umundurowany pełniący służbę graniczną lub wykonujący czynności administracyjno-porządkowe nosi znak w sposób następujący:

1) użytkujący umundurowanie typu Wojsk Lądowych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru khaki z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru khaki z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami, kurtki służbowej Straży Granicznej koloru khaki z podpinką i kurtki polowej;

2) użytkujący umundurowanie typu Marynarki Wojennej - na kurtce munduru wyjściowego w odległości 20 mm ponad pierwszym od góry guzikiem, symetrycznie między klapą kurtki a wszyciem prawego rękawa oraz na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru białego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej;

3) użytkujący umundurowanie typu Sił Powietrznych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru niebieskiego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru niebieskiego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej.

2. Funkcjonariusz nieumundurowany w czasie wykonywania zadań służbowych nosi znak w sposób zabezpieczający go przed utratą.

1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.680 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacje służbowe oraz znaki identyfikacyjne funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Data aktu: 21/07/2014
Data ogłoszenia: 02/05/2024
Data wejścia w życie: 01/08/2014