Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, luka VAT w Polsce powiększa się począwszy od 2022 r. W 2023 r. wzrosła do 15,8 proc., z 7,3 proc. w roku 2022 i 2,6 proc. w 2021 r. Chodzi o różnicę między potencjalnymi dochodami z VAT a ich rzeczywistym wykonaniem.

- Począwszy od 2022 r. nastąpiło odwrócenie wieloletniego trendu w zakresie zmniejszania się luki VAT w Polsce – poinformował resort w opublikowanej w ubiegłym tygodniu Białej Księdze finansów publicznych, opisującej sytuację finansów publicznych w latach 2016-2023.

To przekłada się też na zwiększoną aktywność organów podatkowych. Według danych MF, w 2023 r. wszczęto ponad 9 tys. kontroli celno-skarbowych, podczas gdy w 2022 r. było ich 4163. Chodzi o kontrole nakierowane na wykrywanie największych przestępstw, w tym wyłudzeń VAT. 

 

Dwa trendy w kontrolach 

Według ekspertów, nie tylko rośnie liczba kontroli, ale także zmienia się ich zakres.

Maciej Fiedorczuk, adwokat, menedżer w EY zwraca uwagę na dwa istotne trendy w kontrolach.

- Po pierwsze, pod względem ilości, obserwujemy ponowny powrót na podium kontroli w zakresie VAT, podczas gdy przez osiem ostatnich lat dominowały podatki dochodowe. Teraz tendencja się odwraca. Urzędy skarbowe zatrzymują też coraz więcej zwrotów VAT, wracają również sprawy dotyczące karuzeli podatkowych. Jest to najprawdopodobniej powiązane z niedawnymi informacjami o wysokości luki VAT. A to wiąże się z drugim trendem, czyli sankcjami VAT, które były ostatnio rzadziej stosowane. W praktyce przedstawiciele organów podatkowych coraz częściej informują podatników, że planują nałożenie sankcji maksymalnej sankcji, którą zmniejszy ewentualnie korekta po zakończeniu kontroli. Wydaje się, że taka dyskusja o sankcji pełni podobną funkcję jak listy behawioralne, czyli ma skłonić podatnika do skorygowania deklaracji – mówi Maciej Fiedorczuk.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto