Polski Ład wprowadzi nowy rok składkowy i skomplikuje rozliczenia

Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład jest już w Senacie. Jedne z największych różnic pomiędzy wersją skierowaną pod obrady Sejmu przez rząd a projektem będącym w Senacie to zmiany dotyczące zasad opłacania składki zdrowotnej przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zmiany w stosunku do pierwotnych założeń nie ominęły praktycznie żadnej z form opłacania podatków.

06.10.2021

Fiskus pozwala na wsteczną rejestrację do VAT i odliczenie podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.

06.10.2021

Księgowi pytają przedsiębiorców o oczekiwania

Ordynacja Rachunkowość

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza przedsiębiorców – głównych interesariuszy usług księgowych, do udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie. Odpowiedzi można wysyłać do końca października. Wyniki badania trafią do Ministerstwa Finansów.

05.10.2021

Łatwiejsze umawianie wizyt w urzędzie skarbowym

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów upraszcza zasady umawiania wizyt w urzędach skarbowych. Najszybszym i najprostszym sposobem pozostaje rezerwacja internetowa. Pojawił się jednak nowy formularz i wyszukiwarka spraw. Teraz wystarczą tylko cztery kroki i spotkanie z urzędnikiem skarbówki zostanie umówione.

05.10.2021

Listy do podatników będą teraz pisać maszyny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 5 października obowiązują nowe zasady komunikacji między podatnikami a skarbówką. Fiskus może teraz wysyłać pisma, które przygotuje automat. Generowana automatycznie korespondencja nie będzie musiała być podpisana przez urzędnika. Z jednej strony to uproszczenie, jednak – jak zaznaczają eksperci – może to skomplikować procedury

05.10.2021

Prof. Lasiński-Sulecki: Pozorne przeciwdziałanie pozorności w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności. Ostatnimi laty dostrzegalna była tendencja organów podatkowych do wykorzystania tego przepisu w celu zwalczania optymalizacji podatkowych. Tak ukierunkowane działania organów bywały – całkowicie słusznie – kwestionowane przez sądy administracyjne

05.10.2021

Codzienność księgowych i doradców podatkowych niczym górska kolejka

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W najbliższą środę, 6 października, odbędzie się bezpłatna konferencja pt. Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń i myśli z ekspertami i branżowymi praktykami. Zapisy do udziału w spotkaniu już ruszyły. Uczestnikom gwarantujemy m.in. bezpłatny dostęp do LEX-a.

04.10.2021

Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy

System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

02.10.2021

Problematyczne dokumentowanie preferencyjnego pochodzenia towarów

Rachunkowość Finanse

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy EUR 1, deklaracją na fakturze, a REX. Wszystkie te trzy dokumenty służą do potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towarów do krajów poza Unią Europejską w ramach strefy wolnego handlu. Oczywiście jest jakiś punkt niespójny – jednostronne umowy w ramach Generalnego Systemu Preferencji Celnych też potwierdzamy przy pomocy REX

30.09.2021

Sejm kontynuuje prace nad Krajowym Systemem e-Faktur

VAT Rachunkowość

W środę, 29 września 2021 roku, odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza Krajowy System e-Faktur. Zmiany dotyczą uproszczeń w wystawianiu m.in. faktur korygujących. Projektem ponownie zajmie się Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która rozpatrzy zgłoszone poprawki.

29.09.2021

Prof. Brzeziński: Podła kondycja prawa podatkowego to oczywistość

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podła kondycja polskiego prawa podatkowego jest współcześnie sprawą tak oczywistą, że w dyskursie publicznym taki stan rzeczy stopniowo uznawany jest za obiektywny, naturalny i na dodatek ustabilizowany. Do takiego wniosku prowadzi choćby lektura prasy codziennej z zawartymi w niej wypowiedziami praktyków prawa podatkowego – pisze prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

29.09.2021

Ratowanie klimatu spoczęło na barkach księgowych i doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W dobie zmian klimatycznych ochrona środowiska powinna być priorytetem wszystkich. Ustawodawca nakłada w tym zakresie wiele obowiązków na przedsiębiorców, w tym dotyczących ewidencjonowania i sprawozdawczości opakowań i odpadów. Przepisy są jednak tak skomplikowane, a procedury pracochłonne, że obowiązki te spadną na księgowych i doradców podatkowych – pisze Agnieszka Czernik,

25.09.2021

Korporacyjne programy motywacyjne nadal atrakcyjne podatkowo

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W procesie wdrażania programu motywacyjnego istotne jest, aby pamiętać nie tylko o spełnieniu przesłanek ustawowych wskazanych w ustawie o PIT, ale dostosować go możliwie do potrzeb danego podmiotu czy grupy kapitałowej. Wybór właściwego rozwiązania może skutkować wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno z perspektywy uczestnika jak i organizatora – pisze Adam Szmyt,

23.09.2021

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania straszakiem w rękach fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie pięć lat temu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania było odpowiedzią na rosnące zagrożenia fiskalne. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić funkcję prewencyjną - zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania. Duża część postępowań w zakresie GAAR dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane przez podatników przed dniem jej wejścia w życie

22.09.2021

Skarbówka wyjaśnia sposób wypełnienia TPR

CIT PIT Rachunkowość

Jedną w kluczowych czynności związanych z dokumentowaniem transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest ustalenie, czy i jakie dokładnie transakcje kontrolowane podlegają udokumentowaniu. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność sprawia jednak niejednokrotnie wiele trudności – piszą Ewa Rumińska i Radosław Chudy, eksperci GWW.

20.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.

20.09.2021

Partycypacja w kosztach nie wpływa na rozliczenie VAT

VAT Rachunkowość

Często podatnicy, w szczególności prowadzący działalność deweloperską, w związku z nową inwestycją nabywają prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na niej budowli. Zdarza się również, że nieruchomości te w momencie zakupu nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W takim przypadku zdarza się, że sprzedający zobowiązuje się do partycypacji w kosztach budowy drogi dojazdowej.

17.09.2021

Przepisy o uldze dla klasy średniej trzeba doprecyzować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu podatkowej części Polskiego Ładu. Warto, by parlament poprawił przepisy i doprecyzował regulacje dotyczące zaproponowanej przez rząd ulgi dla klasy średniej. Nie wiadomo m.in., jak liczyć przychody dające prawo do odliczenia – zwłaszcza, w przypadku małżonków, którzy składają wspólny PIT. Jest też problem przekroczenia limitu przychodów.

17.09.2021

Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia wynika, że kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów. Dokumenty będą jednak musiały być przesyłane do komputerowych systemów ogólnodostępnych. Musi też być możliwe dokonanie ich zapisu lub wydruku w tych systemach. Resort finansów chce dodatkowo ujednolicić format zapisu danych.

16.09.2021

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse

Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.

14.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski