Z informacji MF wynika, że w rozliczeniu podatku dochodowego za 2012 r. ponad 11,5 mln osób zdecydowało się przekazać 1 proc. należnego podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Z pomocy skorzystało ponad 7 tys. organizacji.

W porównaniu z danymi dotyczącymi rozliczeń podatku za 2011 r. liczba osób, które zdecydowały się na bezinteresowne wsparcie OPP wzrosła o ponad 370 tys. Z możliwości tej skorzystało 44 proc. uprawnionych podatników. Organizacje otrzymały od podatników 20,6 mln zł więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza wzrost o 4 proc.

"Potwierdza to utrzymującą się nieprzerwanie od 2004 r., kiedy po raz pierwszy podatnicy mieli możliwość przekazania 1 proc. należnego podatku na rzecz OPP, wzrostową tendencję liczby osób wspierających organizacje oraz wpływających do nich kwot" - wskazała rzeczniczka.

Zgodnie z danymi MF przeciętna kwota przekazana przez podatnika w rozliczeniu za 2012 r. wyniosła 42 zł. Z danych MF wynika, że największą część kwoty ogólnej 463,4 mln zł przekazali podatnicy składający zeznania za 2012 r. na formularzach PIT-36 (prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej), PIT-36L (przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym) oraz PIT-37 (pracownicy).

Najwyższe wpłaty zebrały izby skarbowe obejmujące duże aglomeracje: warszawska (prawie 109 mln zł, co daje 22,7 proc. ogólnych wpływów z tytułu 1 procenta), katowicka (63 mln zł i 13,2 proc.) oraz poznańska (42,7 mln zł i 8,9 proc.). Najmniej wpływów zanotowały izby w Opolu (10 mln i 2,09 proc.), Zielonej Górze (10,1 mln zł i 2,1 proc.) i Kielcach (10,5 mln zł i 2,2 proc.).

Dróżdż wskazała, że wśród organizacji pożytku publicznego bezapelacyjnym liderem okazała się podobnie jak rok wcześniej Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Podatnicy wsparli ją kwotą ponad 117 mln zł, kilkukrotnie wyższą od sum przekazanych następnym na liście organizacjom.

Instytucja 1 proc. została wprowadzona w Polsce w 2004 r. Wówczas podatnicy sami wpłacali pieniądze na rzecz wybranej organizacji, a następnie zmniejszali podatek o przekazaną kwotę. W kolejnych latach zainteresowanie społeczeństwa pomocą finansową dla OPP systematycznie rosło. Skokowy wzrost darczyńców (z 1,6 do 5,1 mln) odnotowano m.in. w 2008 r., od kiedy zadeklarowany przez podatników 1 proc. przekazują organizacjom urzędy skarbowe. Podatnicy nie muszą obecnie wypełniać również wielu formalności na zeznaniu PIT wystarczy wpisać tylko numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Wykaz organizacji, które otrzymały 1 proc. podatku należnego za 2012 r. zamieszczono na stronie finanse.mf.gov.pl w zakładce PIT/ Statystyki.

mmu/ je/ jbr/