Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF, MF nie planuje zmiany terminu

VAT KSeF

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o rozłożenie w czasie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur - poinformowało biuro Rzecznika. Ministerstwo zaznacza, że nie planuje obecnie zmiany terminu. Rzecznik chce, by od 1 lipca 2024 r. obligatoryjny KSeF objął tylko duże podmioty, natomiast średnie od 1 stycznia 2025 r., małych podatników od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

20.12.2023

Jakie są najgorsze przepisy prawa podatkowego? Można je zgłaszać do końca roku

Prawnicy

Prawo.pl po raz czwarty organizuje akcję Poprawmy prawo. Naszych Czytelników prosimy o zgłoszenie najgorszych przepisów, które wymagają poprawy. Prosimy też o zgłaszanie braku potrzebnych regulacji. Bierzemy pod uwagę ustawy i rozporządzenia obowiązujące w 2023 r. oraz uchwalone przez Sejm do końca tego roku. Autorzy najlepszych zgłoszeń otrzymają roczny dostęp do LEX-a.

19.12.2023

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 rok z deficytem 184 mld zł

Finanse publiczne Finanse

Deficyt budżetu na 2024 roku wyniesie 184 mld zł. Wydatki zaplanowano na 866 mld zł, a przychody na 682 mld zł - poinformował we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Premier Donald Tusk zaznaczył, że w projekcie są pieniądze na wypłaty 13. i 14. emerytur. Wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej, żołnierzy i funkcjonariuszy oraz celników wzrosną o 20 proc., a nauczycieli o 30 proc.

19.12.2023

Składka zdrowotna także od zagranicznych dochodów

PIT Małe i średnie firmy Podatki międzynarodowe

Przedsiębiorcy prowadzący działalność i w Polsce i za granicą muszą dopłacać składkę zdrowotną. ZUS wydaje w tej sprawie decyzje na podstawie złożonych w Polsce zeznań podatkowych. Konieczność dopłaty zależy jednak od tego, czy przedsiębiorca działa w innym kraju za pośrednictwem zakładu oraz od metody unikania podwójnego opodatkowania w umowie z danym krajem. Eksperci apelują o wprowadzenie stałej zryczałtowanej składki zdrowotnej, która wyeliminuje także tego typu problemy.

19.12.2023

Marcin Łoboda szefem KAS, Zbigniew Stawicki zastępcą szefa KAS

Finanse

Minister finansów Andrzej Domański powołał Marcina Łobodę na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zastępcą szefa KAS został Zbigniew Stawicki. Minister przekazał również nominacje podsekretarzom stanu: Jurandowi Dropowi i Jarosławowi Nenemanowi - poinformował w poniedziałek resort finansów.

18.12.2023

Ryzykowne praktyki pracodawców w zakresie 50-proc. kosztów

PIT

Niektórzy pracodawcy, by uniknąć sporów z fiskusem, przerzucają na pracowników-twórców obowiązki związane z rozliczaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Chcą pobierać zaliczki w standardowej wysokości, by pracownik sam skorzystał z preferencji w zeznaniu rocznym. Eksperci ostrzegają, że taka praktyka jest nieprawidłowa. Istnieje ryzyko, że po weryfikacji dokumentów pracodawcy, fiskus zakwestionuje rozliczenie pracownika.

18.12.2023

Wsparcie od fundacji może być z podatkiem - trzeba zmienić przepisy

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Osoby otrzymujące od fundacji pomoc o wartości ponad 5733 zł powinny co do zasady zapłacić podatek od spadków i darowizn. By tego uniknąć, fundacje formułują umowy z podopiecznymi w ten sposób, by pomoc nie była darowizną, ale świadczeniem zwolnionym z PIT. Problem można łatwo rozwiązać poprzez dodanie zwolnienia w ustawie podatku od spadków i darowizn - postulują eksperci.

16.12.2023

We wtorek rząd ma przyjąć projekt budżetu na 2024 r.

Finanse publiczne Finanse

Rząd planuje przyjąć projekt budżetu na 2024 r. na wtorkowym posiedzeniu - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. Na sobotę i niedzielę zaplanowane są prace na projektem. W czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie w Sejmie.

15.12.2023

Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik wiceministrami finansów

Finanse

Minister finansów Andrzej Domański przekazał nominacje dla podsekretarzy stanu: Hanny Majszczyk i Pawła Karbownika - poinformował resort. Hanna Majszczyk była wcześniej dyrektorem departamentu VAT w MF i wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet państwa. Paweł Karbownik pełnił funkcję doradcy przewodniczącego Rady Europejskiej ds. G7, G20 i agendy strategicznej UE. 

15.12.2023

Choinka i świąteczne dekoracje w kosztach firmy

CIT PIT

Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.

15.12.2023

Fiskus ma sposoby, żeby przedłużać kontrole

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Premier Donald Tusk zapowiedział w exposé ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców. Już teraz przepisy przewidują, że kontrole u tej grupy mogą trwać tylko 12 dni. Jednak w praktyce trwają nawet miesiącami, ponieważ urzędnicy liczą tylko te dni, kiedy przebywają u kontrolowanego. Poza tym ograniczenie czasowe dotyczy tylko niektórych postępowań. Eksperci popierają zapowiedź premiera, ale postulują, by doprecyzować przepisy.

14.12.2023

24 postulaty podatkowe Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo

Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje postulaty podatkowe dla nowego rządu. Apeluje m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, reformę systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zmianę wadliwych interpretacji przepisów, uchylenie podatku minimalnego CIT oraz korektę przepisów o estońskim CIT.

13.12.2023

Awaria KSeF: Wysokie kary i ryzyko po stronie podatnika

VAT Poprawmy prawo KSeF

Przepisy dotyczące postępowania w razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur budzą ogromne wątpliwości. Podatnicy będą mieli dwa różne terminy na dosłanie faktur do systemu, w zależności m.in. od tego, czy awaria była po stronie KSeF czy po stronie przedsiębiorcy. Za nieprawidłowości grozić będą od 2025 r. wysokie kary. Eksperci już teraz spodziewają się sporów co do tego, po czyjej stronie wystąpił błąd i czy doszło do uchybienia terminu. A MF wyjaśnia, że komunikaty o awarii systemu będą zamieszczane na dwa różne sposoby.

13.12.2023

TK: Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia na podstawie ustawy covidowej niezgodne z Konstytucją

Ordynacja

Przepisy ustawy covidowej dotyczące wstrzymania biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe są niezgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 12/22). Zakwestionowane regulacje nie wskazują terminu, do którego obowiązywać miało zawieszenie biegu terminów, ani maksymalnego limitu czasowego ich trwania.

12.12.2023

PIT kasowy kuszący, ale powinien być dobrowolny

PIT Finanse

Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.

12.12.2023

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański

Finanse

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.

12.12.2023

Jak nadać pracownikowi uprawnienia do KSeF

VAT KSeF

W standardowym modelu uprawnień podatnik może nadać dwa rodzaje uprawnień do pracy w KSeF. Uprawnienia bezpośrednie można nadać osobie fizycznej np. zatrudnionemu pracownikowi. Z kolei uprawnienia pośrednie - innemu podmiotowi np. dla biura rachunkowego. Wówczas dostęp do faktur będą mieli uprawnieni przez biuro pracownicy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

11.12.2023

MF: Podatnik zwolniony z VAT musi mieć NIP, jeśli chce wystawiać faktury w KSeF

VAT KSeF

Podatnicy zwolnieni z VAT, aby móc wystawiać faktury w KSeF, powinni wystąpić o nadanie numeru NIP. Nie są natomiast zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT zwolniony - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Z kolei podatnik wystawiający faktury na rzecz podmiotów zwolnionych z VAT, które nie posiadają numeru NIP, powinien zapewnić tym podmiotom tzw. dostęp anonimowy.

11.12.2023

Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność opublikowane

Rynek i konsument VAT Finanse

W sobotę , 9 grudnia 2023 roku, po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie 0 stawki podatku od towarów i usług (VAT) na żywność, jaka będzie obowiązywała w I kwartale 2024 roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.

09.12.2023

Zwrot kosztów za prywatne auto wciąż budzi wątpliwości podatkowe

PIT Doradca podatkowy

Podatnicy mają wątpliwości, czy powstaje przychód z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego w celach służbowych w jazdach lokalnych. Organy podatkowe wydają rozbieżne interpretacje, a sądy rozbieżne orzeczenia. Eksperci uważają, że pomóc mogłaby uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta w siedmioosobowym składzie w celu wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołuje rozbieżności w orzecznictwie.

07.12.2023