Prawo.pl

Zmiana formy opodatkowania może być kosztowna

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Lipcowa nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu pozwala przedsiębiorcom zmienić formę opodatkowania. Można tego dokonać w sierpniu lub w przyszłym roku, podczas składania zeznania podatkowego za 2022 rok. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami. Zbyt późne rozliczenie PIT może zablokować zmianę formy opodatkowania w przyszłym roku. Podjęte decyzje mogą także spowodować konieczność opłacania dużo wyższych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Krzysztof Koślicki
12.07.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Transakcje, które swoim zakresem przedmiotowym obejmują dwie gałęzie prawa – handlowego i podatkowego – już od kilku lat stanowią obszar szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Jest tak zwłaszcza w kontekście przepisów o cenach transferowych. Zalicza się do nich przede wszystkim: wypłatę dywidendy i wniesienie dopłat czy podnoszenie/obniżanie kapitału zakładowego.
Radosław Chudy
11.07.2022
CIT Doradca podatkowy

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej opodatkowane PIT

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej bez wynagrodzenia spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym u pozostającej w spółce cywilnej wspólniczki. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. Eksperci twierdzą, że stawia to spółkę cywilną w dużo gorszej sytuacji niż spółki osobowe. W przypadku tej drugiej – fiskus przychodu nie widzi.
Wiesława Moczydłowska
11.07.2022
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Pośrednictwo w krótkoterminowym najmie lokali, realizowane za pomocą platform takich jak Airbnb może powodować obowiązek płacenia podatku u źródła - uważa rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednak w tej opinii zakwestionował konieczność ustanawiania przedstawiciela podatkowego. Choć sprawa dotyczy Włoch, może mieć znaczenie także dla Polski.
Paweł Rochowicz
09.07.2022
CIT Prawo AI

Podziemne garaże są wciąż różnie opodatkowane

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Wciąż jest problem odmiennych stawek podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie u ministra finansów. Sprawa miała już być uregulowana prawnie, jednak potrzebne do tego przepisy nie trafiły do ustawy.
Krzysztof Sobczak
09.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie podniosły znacząco limit przychodów dziecka, po przekroczeniu którego rodzice tracą prawo do ulgi prorodzinnej. Zarobki pociechy wcześniej nie mogły przekroczyć 3089 złotych rocznie. Obecny limit jest znacznie wyższy. Co najważniejsze, można go stosować wstecznie, już od stycznia 2022 roku. Zmiana jest reakcją Ministerstwa Finansów na publikację Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
09.07.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Emeryci przekażą półtora procenta PIT na organizacje pożytku publicznego bez utrudnień - zapowiada Ministerstwo Finansów. Wprowadzono bowiem mechanizm automatycznego przenoszenia danych konkretnej organizacji do zeznania w kolejnym roku. OPP uzyskały też zwiększenie do 1,5 proc. udziału w kwocie PIT, którą można przekazywać na ich rzecz.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Emerytury i renty PIT
Artykuł 41 dyrektywy VAT stoi na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, gdy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które uznaje się za dokonane na terytorium tego państwa członkowskiego, wynika z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – stwierdził TSUE w wyroku z 7 lipca br. Orzeczenie ma duże znaczenie dla transakcji łańcuchowych.
Wiesława Moczydłowska
08.07.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład
Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przepisy wydłużają też do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego już po nowemu

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
W czwartek, 7 lipca, wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Zmienia ono zasady dostępu do systemu. Logowanie i uwierzytelnianie użytkowników będzie się teraz odbywało według nowych zasad. Więcej spraw będzie można załatwić za pomocą pism generowanych automatycznie.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
Aby skorzystać z rozłożenia zaległości podatkowych na raty, konieczne jest złożenie wniosku. Musi być on uzasadniony ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Urząd może przychylić się do wniosku, ale nie musi. Ważne jest zatem, aby właściwie uzasadnić powód, dla którego staramy się o rozłożenie płatności podatku na raty.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Kontrola zdalna zapewnia większą elastyczność, ale niektóre firmy na początku bały się tego rozwiązania. Trudne było dla nich do wyobrażenia, że ich przedstawiciele nie będą obecni fizycznie przy kontrolerach. Ale cały proces jest transparentny, za każdym razem prosimy także o zgodę na nagrywanie kontroli. Forma zdalna zdecydowanie się przyjęła - mówi Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
W Ministerstwie Finansów trwają analizy dotyczące nowego podatku od banków. Byłaby to dodatkowa danina obciążająca sektor finansowy, obok tej obowiązującej od 2016 r. Wcześniej takim podatkiem groził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, krytykując dzisiejsze niskie stopy oprocentowania depozytów w bankach.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT Finanse
Tylko jedno oświadczenie w trakcie roku będą składały firmy, aby korzystnie rozliczyć podatek u źródła od dochodów ich zagranicznych partnerów. Ma to być ułatwienie proceduralne, ale dopiero od 1 stycznia 2023 r. W bieżącym roku wciąż obowiązują uciążliwe reguły zmuszające firmy do płacenia tego podatku, a następnie starań o jego zwrot.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT
Wiele europejskich krajów wprowadza podatek na nowe wyroby zastępujące papierosy. Choć w Polsce woreczki nikotynowe są sprzedawane w wielu sieciach handlowych tuż obok popularnych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu, to nie są objęte akcyzą. Przez to budżet państwa traci szansę na dodatkowe przychody – pisze Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy.
Piotr Leonarski
06.07.2022
Akcyza Doradca podatkowy
Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.
Krzysztof Sobczak
06.07.2022
CIT Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów liberalizuje przepisy o cenach transferowych, zaostrzone na początku 2022 r. W projekcie zmian w ustawie o CIT pojawiły się propozycje zakładające mniej formalności w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi. Nowe zasady będa miały wsteczne zastosowanie do transakcji z 2021 roku.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT Spółki

PANA zapowiada: Będzie więcej kontroli firm audytorskich

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Polska Agencja Nadzoru Audytowego coraz dokładniej sprawdza firmy audytorskie i biegłych rewidentów. Wykrywa wiele nieprawidłowości i uchybień. Kontrole odbywają się zdalnie. Kontrolowani narzekają jednak na zbyt dużą skrupulatność kontrolujących i nakładane kary. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej. PANA rekrutuje już kolejnych biegłych rewidentów, kontrolerów, prawników i osoby do prowadzenia postępowań.
Krzysztof Koślicki
06.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Wydatek w walucie obcej powinien być przeliczony przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto w księgach rachunkowych fakturę lub rachunek. Takie stanowisko wynika również z ostatnich interpretacji organów podatkowych. Duże znaczenie ma jednak moment ujęcia wydatku w kosztach.
Krzysztof Kaźmierski
05.07.2022
CIT PIT Rachunkowość

Tester aplikacji ma prawo do 8,5-proc. ryczałtu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Usługi polegające na wsparciu technicznym programistów, sprawdzaniu nowych funkcjonalności, a nie doradztwie w zakresie oprogramowania, mogą korzystać z 8,5-proc. stawki ryczałtu. Skarbówka potwierdziła to w najnowszej interpretacji, choć nieco w zawoalowany sposób. Eksperci podkreślają - interpretacje powinny być udzielane w sposób zrozumiały.
Wiesława Moczydłowska
05.07.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Możemy być coraz bardziej zmęczeni tym nieustannym "poprawianiem prawa", zmienianiem koncepcji, odwracaniem reform, brakiem odpowiedzialności rządzących i zwykłej przyzwoitości, która nakazuje przyznać się do błędów. Tym nieustannym zaczynaniem od nowa. I przepuszczaniem publicznych pieniędzy bez żadnej refleksji. W ten sposób Polska będzie stale krajem na dorobku, a ludziom będzie się żyło coraz gorzej, coraz trudniej będzie się też prowadziło biznes.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy
Aż 85 proc. firm obawia się popełnienia błędów w związku z niejasnymi przepisami podatkowymi. Polski Ład wywołuje także strach przed konsekwencjami popełnienia błędów interpretacyjnych. Z tego powodu niemal połowa firm zwiększyła wydatki na usługi doradców podatkowych – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Lexometr Prawno-Gospodarczy przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska.
Krzysztof Koślicki
04.07.2022
Rachunkowość Polski Ład
Dobrze, że pojawiły się plany zawieszenia podatku minimalnego. Podatnicy będą mieli więcej czasu na to, by się przygotować do potencjalnego nowego obciążenia. Jednak już sama idea tego podatku jest wątpliwa, zwłaszcza w obecnej międzynarodowej sytuacji gospodarczej - twierdzi Maciej Guzek, doradca podatkowy i partner w Deloitte.
Paweł Rochowicz
04.07.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Mimo że przepisy dotyczące katalogu wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, nie są nowe, a organy podatkowe wydały już wiele interpretacji, w tym interpretację ogólną, to wciąż są wątpliwości. Organy podatkowe ściśle interpretują katalog wydatków jako zamknięty. Minister finansów w interpretacji ogólnej łaskawiej podchodzi do tematu.
Wiesława Moczydłowska
02.07.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, która umożliwi państwom członkowskim tymczasowe zniesienie ceł i VAT od importu z państw trzecich żywności, koców, namiotów, generatorów prądu i innego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego dla Ukraińców dotkniętych wojną. Zwolnienie ma obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
01.07.2022
VAT Prawo europejskie Ukraina
Krajowa Administracja Skarbowa nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika. Żądanie wglądu do stanu rachunku musi być uzasadnione. Od 1 lipca 2022 roku uprawnienia organów KAS zostały ujednolicone. Wszczęcie postępowania przygotowawczego będzie konieczne.
Krzysztof Koślicki
01.07.2022
Ordynacja Finanse
Z końcem września upływa termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego większości podmiotów, których dotyczy obowiązek jego sporządzenia. Ma to również znaczenie w kontekście obowiązku złożenia sprawozdania do KRS. Warto o tym pamiętać, ponieważ niezłożenie sprawozdania może skutkować odpowiedzialnością karną. Więcej na ten temat w Legal Alert.
Grzegorz Keler
01.07.2022
Spółki Prawo gospodarcze Finanse
Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy o PIT, częściowo porządkujące zamieszanie wprowadzone z początkiem 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu. Stawka PIT spada z 17 do 12 proc., ale wbrew deklaracjom rządu, nie oznacza to radykalnej obniżki tego podatku. Dla tych, którzy zarabiają powyżej ok. 190 tys. złotych rocznie, obciążenia będą nawet nieco wyższe.
Paweł Rochowicz
01.07.2022
PIT Rachunkowość
Osoby zatrudnione na umowie o pracę i na zleceniach mogą już wyliczyć swój podatek specjalnym internetowym kalkulatorem Ministerstwa Finansów. To udogodnienie wprowadzone w związku z modyfikacją przepisów o PIT, które obowiązują od 1 lipca. Narzędzie to na razie nie działa dla dochodów m.in. z emerytur i rent.
Paweł Rochowicz
30.06.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład