Wnioskodawczyni od 2004 r. prowadzi hodowlę ryb akwariowych, w związku z czym opłaca podatek dochodowy obliczony na podstawie norm szacunkowych z działów specjalnych produkcji rolnej. Prowadzona działalność rolnicza została zarejestrowana w GUS jako chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych. Dodajmy na marginesie, że taki rodzaj hodowli nie wymaga rejestracji w CEiDG. Poza tym wnioskodawczyni opłaca podatek rolny, a od 2015 r. razem z mężem stała się współwłaścicielem działki rolnej, której powierzchnia przekracza 1 ha przeliczeniowy. Działka służy uprawie zboża - pszenżyta w celu jego dalszej odsprzedaży.

Czytaj w LEX: Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej >>

Hodowla rybek działalnością rolniczą

Wnioskodawczyni wskazała, że na początku 2017 r. przeniosła prowadzoną hodowlę ryb akwariowych na teren prowadzonego gospodarstwa rolnego. W ramach działalności hoduje ryby akwariowe pochodzące głównie z jezior i przechowuje je w znajdujących się na terenie gospodarstwa akwariach. Posiada dorosłe stada, w których jest wylęgarnia i podchowywanie ryb w celach dalszej odsprzedaży. Na moment złożenia wniosku wielkość całej hodowli wynosiła 54 000 dm3. Co więcej, ryby w akwariach są podkarmiane karmą dla ryb i rozmnażają się same. Ich minimalny okres przechowywania w podchowie to wynosi minimum dwa miesiące. Później ryby są odławiane i sprzedawane do sklepów akwarystycznych zajmujących się sprzedażą ryb akwariowych.

Czytaj w LEX: Przychody z rolnictwa a podatek dochodowy od osób fizycznych >>

 

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej miał pomóc ustalić, czy przychód ze sprzedaży ryb akwariowych osiągnięty przez wnioskodawczynię prowadzącą działalność rolniczą może stanowić przychód z działalności rolniczej i jednocześnie zostaje wyłączony z opodatkowania PIT na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o PITZgodnie z ustawą, działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej dwa miesiące w przypadku większości zwierząt, licząc od dnia ich nabycia. Wnioskodawczyni wychodziła z założenia, że minimalny okres przetrzymywania i wyhodowania rybek akwariowych nastawiony na ich wzrost biologiczny, licząc od dnia nabycia, jest dłuższy niż dwa miesiące, dlatego prowadzona przez nią działalność została przez nią uznana za działalność rolniczą. Co więcej, wnioskodawczyni twierdziła, że przychody uzyskiwane z tego rodzaju działalności, w szczególności ze sprzedaży rybek będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Czytaj w LEX: Pojęcie działalności rolniczej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wnioski de lege ferenda >>

Zobacz również: Kupno psa czasami może wymagać zapłaty dodatkowego podatku >>

Przychody z działalności rolniczej poza ustawą o PIT

Organ interpretujący wskazał, że zasady opodatkowania PIT określone w przedmiotowej ustawie są jednoznaczne i przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. W związku z powyższym uprawa określonych roślin, a także hodowla lub chów konkretnych zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, jeżeli ich rozmiary przekraczają ustawowo określone wielkości. Jeżeli dany rodzaj uprawy, chów czy hodowla określonego gatunku zwierząt nie została przywołana w ustawie, to zdaniem dyrektora KIS należy uznać, że jest działalnością rolniczą niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. Warte podkreślenia jest, że do przychodów z tego rodzaju działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o PIT.

W tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej podlegających opodatkowaniu PIT ujęto hodowlę ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi. Zatem w celu uznania hodowli ryb akwariowych za dział specjalny produkcji rolnej, hodowla musi odbywać się poza gospodarstwem rolnym, a łączna objętość akwarium, w którym hodowane będą ryby akwariowe powinna przekraczać 700 dm3. Samo gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym stanowi obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Dodajmy na marginesie, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego wyraźnie i wyczerpująco sprecyzował, co należy rozumieć przez działalność rolniczą.

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że podstawową cechą działalności rolniczej jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy, chowu, hodowli, co prowadzi do wniosków, że wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Zatem skoro minimalny okres przetrzymywania w podchowie ryb akwariowych wynosi powyżej dwóch miesięcy, to działalność wnioskodawczyni w zakresie hodowli ryb akwariowych w akwariach na terenie prowadzonego gospodarstwa rolnego mieści się w definicji działalności rolniczej. Jednocześnie nie spełnia przesłanek zaliczenia jej do działów specjalnych produkcji rolnej. W związku z powyższym przychody ze sprzedaży ryb akwariowych zostają wyłączone z opodatkowania PIT. Stanowisko wnioskodawczyni zostało uznane za prawidłowe (interpretacja indywidualna z 24 marca 2023 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.29.2023.2.RK).