W drugiej połowie maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych mogą okazać się niemożliwe. Brak krajowych przepisów i opóźnienia legislacyjne uniemożliwiają handlowcom i producentom dostosowanie się do skomplikowanego unijnego systemu śledzenia papierosów. Przedsiębiorcy apelują o szybkie uchwalenie prawa.
Krzysztof Koślicki
11.03.2019
VAT
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać rekompensaty już za 2018 r. Zgodnie z aktualnym projektem ustawy, żeby takie wsparcie za miniony rok uzyskać należałoby złożyć wniosek w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie projektu ustawy. Dlatego tak istotne jest baczne monitorowanie procesu legislacyjnego dotyczącego tego projektu – tłumaczy Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.
Krzysztof Wiński
11.03.2019
Finanse
Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2019
Ordynacja Kontrola zarządcza
Podatnicy nie wiedzą, kiedy wystawione faktury można anulować, a kiedy konieczne jest sporządzenie korekty. Wyjaśniła to właśnie skarbówka. Z najnowszej interpretacji wynika, że anulowanie faktur jest możliwe tylko wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach.
Krzysztof Koślicki
09.03.2019
VAT
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.
Iwona Kaczorowska
08.03.2019
CIT PIT
W resorcie przedsiębiorczości przygotowano projekt ustawy mającej ograniczyć zatory płatnicze, w szczególności dzięki zmianom w prawie cywilnym i podatkowym. Projekt może dać szansę na realizację tego celu, jednak przewiduje też nowe obowiązki, szczególnie dla dużych przedsiębiorców. O zmianach piszą Wojciech Trzciński i Piotr Majewski z PwC Legal.
Piotr Majewski Wojciech Trzciński
08.03.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową usługę na rządowym serwisie gov.pl. Tzw. podpisywarka, bo o niej mowa, umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów, m.in. sprawozdań finansowych.
Grażyna J. Leśniak
08.03.2019
Rachunkowość
Z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT wynika, że już od czerwca sprzedaż książek papierowych i elektronicznych będzie obciążona 5-proc. podatkiem. Jednak nowe przepisy, które miały uporządkować stawki VAT, powodują kolejne problemy. Zdaniem części ekspertów audiobooki w formie mp3 będą nadal opodatkowane 23 proc. stawką.
Krzysztof Koślicki
08.03.2019
VAT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie pierwszą interpretację dotyczącą stosowania nowych zasad rozliczania wydatków związanych z samochodami. Limitowaniu nie podlega jedynie część odsetkowa opłaty leasingowej i niektóre ubezpieczenia. Zdaniem ekspertów, przepisy są niejasne, a odpowiedź fiskusa jeszcze ten chaos pogłębia.
Krzysztof Koślicki
07.03.2019
PIT
Dużym zainteresowaniem cieszy się akcja samorządu doradców podatkowych dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. W ramach programu „Start biznes” eksperci bezpłatnie doradzają, w jaki sposób najkorzystniej rozliczać się z fiskusem. W akcji bierze już udział ponad 500 kancelarii doradztwa podatkowego.
Krzysztof Koślicki
06.03.2019
Doradca podatkowy
Skutkiem wprowadzenia reformy prawa karnego skarbowego z pewnością będzie znaczny wzrost represyjności prawa karnego skarbowego - twierdzi prof. Krzysztof Wiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak twierdzi, wzrost liczby kar nastąpi w konsekwencji podwyższenia granic ustawowego zagrożenia oraz rozszerzenia zakresu kryminalizacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2019
Ordynacja PIT
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić całkowicie nową matrycę stawek podatkowych. Będzie także można występować do skarbówki o wydanie wiążących informacji stawkowych. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w czerwcu br.
Krzysztof Koślicki
05.03.2019
VAT
Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.
Krzysztof Koślicki
05.03.2019
CIT
Rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego, doczekali się korzystnej zmiany przepisów. Od stycznia zwolnione z PIT są przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.
Iwona Kaczorowska
05.03.2019
Domowe finanse PIT
Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.
Krzysztof Koślicki
05.03.2019
CIT PIT
Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
04.03.2019
CIT
Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.
Krzysztof Koślicki
02.03.2019
CIT PIT VAT
Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Jak poinformowano przy tej okazji, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest największym organem podatkowym w Polsce. Zapewnia ponad 40 procent podatkowych dochodów państwa.
Krzysztof Koślicki
01.03.2019
Ordynacja VAT
Ministerstwo Finansów nie wymieniło wsparcia i reprezentowania klienta przed Trybunałem Konstytucyjnym na liście czynności, które nie będą powodowały obowiązku raportowania jako schematów podatkowych. Przypadek? Zdaniem ekspertów, nie. Zwłaszcza, jeśli wyrok TK przyniesie podatnikom wymierne korzyści w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2019
Ordynacja

Prof. Stec: Działalność gospodarcza wciąż źródłem napięć w samorządach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne
Bardzo trudno postawić precyzyjną granicę między tym, co jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego a działalnością gospodarczą. To niezwykle istotny problem, ponieważ wpływa bezpośrednio na kwestie finansowe i podatkowe - mówi prof. dr hab. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Koślicki
01.03.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne
Obecnie pączki mogą być opodatkowane 5, 8, albo 23-proc. stawką VAT. Wszystko zależy od terminu przydatności do spożycia i tego, czy zaliczymy je do pieczywa, czy potraktujemy jako wyrób ciastkarski. Wszystko zmieni się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki
28.02.2019
VAT
W 2019 roku fiskus wcale nie zamierza zwalniać tempa w kwestii uszczelniania systemu podatkowego. Tym razem nie chodzi wyłącznie o niekorzystne dla podatników zmiany w przepisach prawa materialnego, ale przede wszystkim o wzmocnienie pozycji organów Krajowej Administracji Skarbowej
Robert Nogacki
28.02.2019
Ordynacja
Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.
Krzysztof Koślicki
28.02.2019
CIT PIT VAT
Prawo do skorzystania z 9-proc. stawki CIT będzie miało około 460 tysięcy podatników tego podatku. Obecnie MF prowadzi analizy dotyczące kolejnych udogodnień dla podatników, jednakże obecnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zostaną zaprezentowane – tłumaczy Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.
Krzysztof Koślicki
27.02.2019
CIT
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych i wprowadzanie przez Ministerstwo Finansów kolejnych rozwiązań służących automatyzacji rozliczeń księgowych i podatkowych to główne problemy, z jakimi mierzą się obecnie księgowi. Nic nie wskazuje, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.
Krzysztof Koślicki
27.02.2019
Rachunkowość

Polski fiskus ma surowy system karania

Ordynacja Kontrola zarządcza
31,6 mln zł ‒ tyle może wynieść maksymalna, łączna kara pieniężna z kodeksu karnego skarbowego i decyzji administracyjnej, jaka będzie mogła być wymierzona promotorom, którzy nie wywiążą się z obowiązków w zakresie schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, przepisy są niezgodne z Konstytucją. Mogą też doprowadzić do utraty prawa wykonywania zawodu.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2019
Ordynacja Kontrola zarządcza
Senat nie wniósł we wtorek poprawek do ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej. Nowe przepisy uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę.
Krzysztof Sobczak
26.02.2019
Akcyza

Za tydzień mają być konkrety ws nowych propozycji PiS

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna
Za tydzień, czyli na posiedzeniu rządu we wtorek 5 marca ma być przedstawionych więcej szczegółów dotyczących propozycji związanych z poszerzeniem grupy uprawnionych do "500 plus", zwolnienia z PIT pracowników poniżej 26 lat oraz przywrócenia przewozów autobusowych do małych miejscowości.
Krzysztof Sobczak
26.02.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dużej nowelizacji przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego w administracji. Według tej propozycji ściąganie długów ma być prostsze i bardziej skuteczne. Organy egzekucyjne będą też mogły same dostarczać dłużnikom listy.
Krzysztof Koślicki
26.02.2019
Ordynacja Finanse
Dla tzw. dużych podatników minister odstąpił od zasady właściwości miejscowej urzędów skarbowych. Podmioty te obsługiwane są przez wyspecjalizowane urzędy. Przepisy rozporządzenia wkrótce zostaną zmienione.
Krzysztof Koślicki
26.02.2019
Ordynacja