Na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowskim Parku Technologicznym premier powiedział, że ma ważną informację dla przedsiębiorców i poinformował o przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego split payment. Podkreślił, że uszczelnienie systemu podatkowego jest źródłem dobrego wzrostu gospodarczego Polski i te zmiany są potrzebne. - Jednak wiąże się to również z dostosowaniem poszczególnych systemów księgowych dla przedsiębiorców - mówił premier. - Słuchając postulatu przedsiębiorców postanowili z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu tego projektu - poinformował.

 

- Mechanizm podzielonej płatności jest po to, żeby już nikt nie mógł oszukiwać przedsiębiorców. To dla ich dobra, jest czymś, co dalej jeszcze dodatkowo ucywilizuje rynek w Polsce - podkreślił premier.

Sejm zdecydował: Obowiązkowy split payment od listopada >>

Czytaj w LEX: Biała lista podatników VAT >

Prace nad zmianami w zakresie split payment trwają. W czwartek odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza obowiązkowy split payment w niektórych branżach. Projekt trafił do komisji. Tam zgłoszone zostaną poprawki, które zapowiedział premier.

Czytaj też: Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych >

Czytaj w LEX: VAT 2019 - przewodnik po zmianach >