Projekt nowelizacji przepisów o VAT przyjął w piątek Sejm.

Dokumentem od środy zajmowała się też sejmowa komisja finansów publicznych. Pierwsza wersja projektu przewidywała wprowadzenie od 1 września 2019 r. obowiązkowej podzielonej płatności w VAT.

Zobacz również: Nowa wersja projektu ustawy o split paymencie już w Sejmie >>

- To termin nierealny, aby przedsiębiorstwa mogły przygotować się do nowych obowiązków, nieuwzględnionych w strategiach i budżetach rocznych. Aktualizacja systemów finansowo-księgowych zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niemożliwe jest zatem, aby firmy wdrożyły je w terminie dwóch tygodni (zakładając, że ustawa zostanie ogłoszona w połowie sierpnia) – mówił Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

W środę pojawiła się szansa, że obowiązek dzielenia płatności pojawi się nieco później. W piątek Sejm zdecydował, że datą wejścia przepisów w tym zakresie będzie 1 listopada Odpowiednia poprawka była zgłoszona podczas drugiego czytania projektu.

Nowelizacja przewiduje także zmiany w matrycy stawek VAT. Komisja finansów publicznych wprowadziła też poprawkę, która zostawia 5-proc. stawkę VAT na napoje bezalkoholowe, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego.