Zdalne lekcje pełne wyzwań dla ochrony danych osobowych

Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie to problemy z dystrybucją wizerunku, „rajdowaniem” lekcji przez niepowołane osoby czy z potencjalnym nagrywaniem zajęć. Tymczasem zdarzało się, że nauczyciele nie do końca dostrzegali zagrożenia związane z korzystaniem ze służbowego maila - mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny. Radzi dyrektorom, by przygotowali procedury postępowania w takich sytuacjach.

05.09.2020

NIK: Wciąż wiele szkół bez dostępu do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu

Zarządzanie oświatą

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma zapewnić szkołom dostęp do szerokopasmowego, bezpłatnego internetu do końca 2020 roku, a uczniowie mają zyskać możliwość korzystania z materiałów multimedialnych dostępnych on-line, takich jak m.in.: scenariusze zajęć, filmy animowane, prezentacje, gry edukacyjne czy kursy e-learningowe. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że podłączanie kolejnych szkół do sieci w latach 2018-19 opóźniało się.

04.09.2020

MEN: Na razie bez zmian w podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

Mądrzejsi ludzie, bardziej zorientowani w rzeczywistości politycznej, historycznej, bardziej przywiązani do pewnych tradycji i bardziej utożsamiający się z tą tradycją z pewnością będą głosować na...

03.09.2020

Sama białaczka to za mało, by uczyć się zdalnie

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przewlekła choroba lub osłabiona odporność nie są same w sobie powodem, by dziecko uczyło się wyłącznie zdalnie. Nie wystarczy wniosek rodziców i zaświadczenie lekarskie - potrzebne jest uzyskanie opinii Sanepidu, a ta będzie w większości przypadków negatywna.

03.09.2020

Zdalna edukacja nadal bez jednej platformy i jednolitych zasad

Zarządzanie oświatą

Polski na Teamsie, praca domowa na Librusie, matematyka na Zoomie, a plastyka na Google Classroom. Mimo sugestii dyrektorów i związkowców MEN nie stworzyło nowej, jednolitej platformy do zdalnego nauczania. Tymczasem improwizacja oznacza ryzyko, choćby w kwestii ochrony danych osobowych.

01.09.2020

NIK: Indywidualne nauczanie na nowych zasadach, ale nie zawsze prawidłowo

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach jest coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co wymaga dostosowania oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych w ramach indywidualizacji ich kształcenia. Szkoły nie wykorzystują jednak w pełni możliwości, które mają. Przede wszystkim nie diagnozują potrzeb uczniów i nie wprowadzają nowych form pomocy - to najważniejsze ustalenia NIK po kontroli wdrożenia zmian dotyczących procesu indywidualizacji.

31.08.2020

Według MEN szkoły przygotowane - dyrektorzy mówią o wielu zagrożeniach

Zarządzanie oświatą

Trudno znaleźć dyrektorów szkół podzielających optymizm ministra w sprawie przygotowania do stacjonarnej nauki w warunkach pandemii. Mówią o trudnościach z zapewnieniem dystansu społecznego pomiędzy uczniami, o braku środków i ludzi do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dziwią się, że nie będzie obowiązku chodzenia w maseczkach.

31.08.2020

Większość Polaków chce powrotu dzieci do szkół

Zarządzanie oświatą

Santander Consumer Bank sprawdził, jak Polacy oceniają naukę zdalną, co sądzą o powrocie dzieci do szkoły oraz jakie są największe wyzwania związane z edukacją. Większość respondentów chce, by dzieci wróciły do szkół - 33,5 proc. Polaków chce powrotu dzieci do szkoły w trybie zmianowym, 31,8 proc. chce powrotu na zasadach sprzed pandemii.

27.08.2020

Piontkowski: Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa na przestrzeniach wspólnych w szkołach. Mimo wstępnych zapowiedzi, resort edukacji po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym wycofał się z tego pomysłu - poinformował w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

27.08.2020

Niejasne wytyczne nie ułatwią mierzenia temperatury i wpuszczania do szkoły

Zarządzanie oświatą

Wytyczne sanepidu nie wprowadzają obowiązku mierzenia temperatury uczniom wchodzącym do szkoły. Mimo to część placówek zdecydowała się zainwestować w kamery termowizyjne. Z wytycznych sanepidu nie wynika też jednoznacznie, co należy zrobić, gdy jeszcze przed wejściem do szkoły okaże się, że któryś z uczniów ma gorączkę.

26.08.2020

Dyrektorzy szkół spotkają się z szefami sanepidów

Zarządzanie oświatą

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.

25.08.2020

ZNP: To dyrektor powinien decydować o przesunięciu roku szkolnego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i bez konsultacji z sanepidem powinni decydować o organizacji pracy szkoły, w tym o rozpoczęciu roku szkolnego - postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy skierowali w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list ze swoimi postulatami.

25.08.2020

Piontkowski: Uczniowie mogą zarazić się wszędzie, nie ma sensu przekładać roku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Nie widać, by była większa grupa uczniów, która wyjeżdżała poza granice naszego kraju, a wypoczynek w kraju był organizowany według podobnych reguł, jak będą funkcjonowały szkoły - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowego briefinegu prasowego. Podkreślał, że nie ma potrzeby przekładania rozpoczęcia roku szkolnego.

24.08.2020

Trudno zadbać o bezpieczeństwo starszych nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy są bezradni w sprawie ochrony nauczycieli z grup ryzyka. A ci nie będą czekać na zakażenie: już składają wypowiedzenia. Młodsi z chorobami współistniejącymi myślą o urlopach dla poratowania zdrowia. Na horyzoncie wyłania się właśnie kryzys kadrowy w oświacie.

24.08.2020

Rok szkolny z opóźnieniem? Potrzebna zmiana rozporządzenia

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by po wakacjach wszystkie szkoły zaczęły naukę w normalnym trybie - uczniowie mają wrócić do stacjonarnej nauki, a potem się zobaczy. Decyzje podejmować będą dyrektorzy szkół. Pojawiają się jednak głosy, że wobec rosnącej liczby zakażeń rozpoczęcie roku należałoby przesunąć. Minister na razie mówi o możliwości wprowadzenia nauki zdalnej w całym kraju.

24.08.2020

PAN: Maseczki dla nauczycieli i starszych uczniów powinny być obowiązkowe

BHP Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jesteśmy świadomi, że szkody związane z tym, że dzieci miałyby nie pójść do szkoły są istotne - zwraca uwagę zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Dodaje jednak, że powszechnie powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci.

20.08.2020

Procedury jasne, szkoły dobrze zabezpieczone - MEN odpowiada na pytania posłów

Zarządzanie oświatą

Szkół nie da się lepiej przygotować do pracy w czasie epidemii, o dodatkowe nakłady trzeba pytać samorządy, a dyrektorzy mogą konsultować decyzje i nie zostali pozostawieni sami sobie - minister edukacji odpowiadał w środę na pytania posłów w komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

18.08.2020

Na mierzenie temperatury w szkole potrzebna zgoda rodzica

Zarządzanie oświatą

Uczeń z gorączką lub stanem podgorączkowym nie powinien przychodzić do szkoły. Jeżeli jednak się w niej pojawi, powinien zostać odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Jednak szkoła nie ma uprawnień do mierzenia uczniom temperatury - powinna na to uzyskiwać zgodę ich rodziców. W razie potrzeby decyzję w tej sprawie może wydać inspektor sanitarny.

18.08.2020

 

 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski