Protest włoski w szkołach ruszy 22 października

Zarządzanie oświatą

Jednak nie 15 października, jak zapowiadał jeszcze na początku miesiąca Związek Nauczycielstwa Polskiego, a 22 października rozpocznie się strajk włoski w szkołach. ZNP zaczyna już akcję informacyjną o celach, istocie, a przede wszystkim technice wykonywania protestu włoskiego.

15.10.2019

Dziś dzień edukacji narodowej

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W poniedziałek przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

14.10.2019

"Solidarność" wyśle do ministra kartki przypominające o podwyżkach

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania "Solidarności" nie jest zadowolona z realizacji uzgodnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, więc członkowie związku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji, w których przypomną mu o opieszałości w tej sprawie.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

Kongres Edukacja i Rozwój o prawie w szkołach

Zarządzanie oświatą

Prawo w edukacji, czyli wprowadzone już zmiany legislacyjne dotyczące oświaty oraz wyzwania stojące w tym zakresie przed zarządzającym szkołami - to wiodący temat VI Kongresu Edukacja i Rozwój, który w dniach 9-10 października odbywa się w Warszawie.

10.10.2019

Wykład prof. Łętowskiej rozpoczął VI Kongres Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Definicja suwerena, konstytucyjne gwarancje praw mniejszości oraz relacje pomiędzy poszczególnymi władzami - to tematy, które poruszała prof. Ewa Łętowska podczas wykładu otwierającego VI Kongres Edukacja i Rozwój. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest prawu w kontekście edukacji i wychowania.

09.10.2019

Trudno o bezpieczeństwo w przepełnionych szkołach

Szkoła i uczeń BHP Zarządzanie oświatą

Odpowiedzialność finansowa za szkoły spoczywa na samorządach. Zaś za bezpieczeństwo dzieci całkowicie odpowiadają dyrektorzy szkół. Tymczasem w przepełnionych z powodu kumulacji roczników ponad miarę budynkach trudno o zachowanie podstawowych zasad BHP. Przeciwpożarowe drogi ewakuacyjne korkują się, co obnażyły bezlitośnie próbne alarmy.

09.10.2019

Dyrektorzy szkół szukają eksperckiego wsparcia, dyskusji i wymiany doświadczeń

Zarządzanie oświatą

Frustracja społeczna kłębi się w przepełnionych szkołach, a nauczyciele i dyrektorzy postawieni są wobec zupełnie nowych wyzwań. Rodzą się pytania o dalsze konsekwencje tych zmian legislacyjnych i możliwości zabezpieczenia realizacji zadań edukacyjnych - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

08.10.2019

Zyta Czechowska nauczycielem roku 2019

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nauczycielka i pedagog specjalny w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku (Wielkopolska) Zyta Czechowska otrzymała tytuł "Nauczyciela Roku 2019". Uroczystość wręczenia nagród, poprzedzająca obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej, odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

08.10.2019

Pensje nauczycieli niskie i prawie nie rosną

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Pensje polskich nauczycieli są nie tylko jednymi z najniższych w Europie, ale także ich tempo wzrostu jest jednym z najwolniejszych. Z raportu na temat zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół na naszym kontynencie wynika, że w latach 2015-2018 wzrosły one realnie tylko o 1 procent.

08.10.2019

Rząd da 50 mln zł dla "szkół bez barier" 

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

"Dostępna szkoła" - to nazwa projektu, jaki ma być uruchomiony w ramach pilotażu dprogramu "Szkoła bez barier". Jak poinformował w piątek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński,...

04.10.2019

Nauczyciele od 15 października zaczynają protest włoski

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Jak poinformował w środę Związek Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. W organizowanej przez związek ankiecie opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”. Protest rozpocznie się zaraz po wyborach.

02.10.2019

Ministerstwo przejmuje od samorządów kolejne szkoły rolnicze

Administracja publiczna Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Powiat mogileński przekaże od 2021 roku resortowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski prowadzenie szkoły rolniczej w Samostrzelu. To kolejne placówki, które ministerstwo przejmuje do prowadzenia od samorządów. Obecnie jest organem prowadzącym dla 53 szkół rolniczych w całym kraju.

02.10.2019

Ruszyła X edycja programu edukacyjnego UODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Konferencja z cyklu #RODO w edukacji, która odbyła się 1 października 2019 r. w Rojowie (woj. wielkopolskie), rozpoczęła realizację X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”. 2 i 3 października w Senacie RP szkolni koordynatorzy programu spotkają się z ekspertami UODO.

01.10.2019

Minister sportu chwali wychowawcze znaczenie SKS-ów

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Sport jest najlepszym wychowawcą, najbardziej kształci, wzmacnia charakter, uczy radzić sobie z porażkami, a oprócz tego jest piękną przygodą – powiedział w poniedziałek minister sportu i turystyki Witold Bańka. I zadeklarował dalsze wspieranie szkolnych klubów sportowych.

30.09.2019

Jutro decyzja o kontynuacji strajku nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

We wtorek podejmiemy decyzję, a w środę poinformujemy o tym, czy ponownie odbędzie się strajk nauczycieli - powiedział w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Ale dodał, że jeśli odbędzie się ponowny strajk, to na pewno stanie się to po wyborach parlamentarnych.

30.09.2019

Historia w szkole - nauka czy polityka historyczna?

Zarządzanie oświatą

Program polityczny PiS kładzie duży nacisk na wartości patriotyczne, ich propagowanie ma odbywać się przede wszystkim na lekcjach historii. Tymczasem za daleko posunięta polityka historyczna w edukacji może się odbić czkawką, zwłaszcza że szkoła powinna być instytucją zachowującą apolityczność.

29.09.2019

Bezpłatna edukacja czasem drogo kosztuje

Zarządzanie oświatą

Rodzice chcą, by ich dzieci uczyły się w jak najlepszych warunkach, więc na ogół bez szemrania płacą za materiały potrzebne na lekcjach. Niemniej zdarzają się dość niesztampowe pomysły - np. sfinansowanie kserokopiarki lub kupno dywanu do klasy. Nie ma też uzasadnienia i podstaw, by to rodzice dostarczali papier toaletowy lub środki czystości.

28.09.2019

WSA: Zaszczepionym dzieciom można przyznać dodatkowe punkty przy rekrutacji

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.

23.09.2019