Został nim polski astronom prof. Krzysztof M. Górski - Prezydent RP mianował na członków tego gremium pierwszych kilkudziesięciu naukowców z Polski i zagranicy. Prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski jest polskim astronomem. W swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stopień doktora nauk fizycznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także laboratorium NASA.

Czytaj: Akademia Kopernikańska - ustawa - Prawo.pl>>

 

Inauguracja kongresu w Toruniu

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Potrwa do wtorku. Podczas inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki nominacje na członków izb Akademii Kopernikańskiej wręczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W składzie Akademii znaleźli się m.in. szef NBP Adam Glapiński, który został członkiem Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia oraz emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller nominowany do Izby Filozofii i Teologii.

 

W swoim wystąpieniu przypomniał, że 550 lat temu, w jednej z kamienic Torunia, urodził się "najwybitniejszy polski naukowiec, człowiek wielu talentów, który rozwijał te talenty dla Polski, Europy i świata". - Mikołaj Kopernik to człowiek, który badał rzeczywistość na każdej jej płaszczyźnie. Fides et ratio (wiara i rozum - łac.), które tu wielokrotnie było przywoływane, jest tego najlepszym dowodem. On zgłębiał prawdę o Bogu, o człowieku, o świecie, łącząc całą rzeczywistość życia człowieka i całą rzeczywistość świata. Mikołaj Kopernik jest patronem polskiej i światowej nauki - mówił.

 

Czarnek przypomniał, że przed dwoma laty spotkał się z rektorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Uzgodniliśmy, że rząd RP będzie finansował Światowy Kongres Kopernikański. Ta współpraca spowodowała, że dziś wszyscy tu jesteśmy i cieszymy się obecnością tak wybitnych osobistości z całego świata - podkreślił.

Dodał, że rok temu prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej, która - zdaniem Czarnka - nie jest konkurencją dla jakiejkolwiek uczelni, ale jest "płaszczyzną debaty, wymiany doświadczeń i współpracy naukowców z całego świata". - Dzięki temu Światowy Kongres Kopernikański wydłuża się do trzech dni i dzięki temu przez te trzy dni będziemy gościć tu, w Toruniu, wybitnych naukowców, profesorów i noblistów z całego świata - z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Japonii i wielu innych krajów - stwierdził.(ms/PAP)