Maturzyści powinni mieć jeszcze jeden termin na napisanie egzaminu - uważają samorządowcy ze Związku Powiatów Polskich. Zwłaszcza że sytuacji w niektórych województwach daleko do unormowania, chodzi przede wszystkim o Śląsk, gdzie liczba zachorowań rośnie.
Monika Sewastianowicz
26.05.2020
Zarządzanie oświatą
Częścią "odmrażania oświaty" są zajęcia dla uczniów z klas I-III oraz konsultacje z nauczycielami. Rodzi to pewne problemy organizacyjne - nauczyciele muszą bowiem realizować z najmłodszymi uczniami zarówno godziny opiekuńczo-wychowawcze, jak i stacjonarne dydaktyczne, kontynuując przy tym pracę zdalną.
Monika Sewastianowicz
26.05.2020
Kadry w oświacie
Jak poinformował resort edukacji, z możliwości otwarcia skorzystało blisko 12,5 tys. przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Z placówek skorzystało 123 tys. dzieci. Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte.
Monika Sewastianowicz
25.05.2020
Nie zgodzę się z opinią, że nie wiadomo jak ta opieka ma wyglądać, jak ma wyglądać pobyt dzieci w szkole. Zarówno przy otwieraniu przedszkoli, jak i teraz przy otwieraniu szkół dla klas I-III wydaliśmy bardzo szczegółowe wytyczne - mówił minister Dariusz Piontkowski. Dzieci w szkole mają mieć zarówno zajęcia opiekuńcze, jak i dydaktyczne.
Monika Sewastianowicz
25.05.2020
Zarządzanie oświatą
Powrót klas 1-3 do szkół oraz dzieci do przedszkoli i żłobków to ogromne wyzwanie i stres dla nauczycieli i samorządów. Chętnych nie ma zbyt wielu, bo rodzice obawiają się o zdrowie swoich dzieci. Trudno też dostosować szkołę do restrykcyjnych wymogów sanitarnych.
Beata Igielska
25.05.2020
Zarządzanie oświatą
Dość liczna grupa uczniów od miesięcy nie bierze udziału w zdalnych lekcjach i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Powody mogą być różne - czasem jest to wykluczenie cyfrowe albo brak odpowiedniej pomocy ze strony rodziców, czasem dużo poważniejsze, jak przemoc. Wszystkie przypadki powinny zostać sprawdzone. Ale instytucje zobowiązane do takich działań wskazują, że nie jest to proste.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.05.2020
Zarządzanie oświatą
Do Sejmu trafił projekt kolejnej tarczy antykryzysowej - rozszerza ona zakres darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Dotyczyć to będzie m.in. darowizn na laptopy - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Szkoły mogą dostać wsparcie w zakresie dodatkowych środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się i możliwością zakażenia się koronawirusem. Wniosek trzeba złożyć do 24 maja. Chodzi o dodatkowe dyspensery i płyny do dezynfekcji.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Zarządzanie oświatą

Rząd poprawia błąd legislacyjny po doniesieniach Prawo.pl

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Rząd chce wydłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020 r. Prawo do niego mają zachować wszyscy, którym dziś przysługuje - także rodzice dzieci do lat 8. Takie rozwiązanie dodano do projektu tarczy 4. Przepisy mają wejść w życie 25 maja br., tyle, że Sejm zajmie się nimi dopiero na posiedzeniu 27 maja. Więc od poniedziałku nadal brakuje, niestety, podstawy prawnej do wypłacania wielu zasiłków.
Grażyna J. Leśniak
22.05.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
MEN zmienił harmonogramy matur, co trzeba uwzględnić w terminach rekrutacji na wyższe uczelnie. Uczelnia publiczna może dokonać zmiany zasad przyjmowania na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, a także laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Nauczyciele wychowania przedszkolnego żyją nie tylko pandemią - kończy się czas na uzupełnienie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego. Boją się o swoje pensum, bo niewielu z nich ma uprawnienia do nauczania języka obcego. W dodatku dyrektorzy przedszkoli bardzo różnie interpretują rozporządzenie w tej sprawie.
Beata Igielska
22.05.2020
Zarządzanie oświatą
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.
Monika Sewastianowicz
21.05.2020

Oceny za zdalną naukę pod znakiem zapytania

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Pandemia wywróciła do góry nogami tradycyjne nauczanie, szkoły musiały w ekspresowym tempie przestawić się na pracę zdalną. I z jej organizacją poradziły sobie różnie. A to zapowiada kłopoty z ocenianiem uczniów i ich promocją do następnych klas. Pojawiają się nawet opinie, że wyjątkowo w tym roku powinna być ona automatyczna.
Monika Sewastianowicz
21.05.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu o przyznanie pedagogom, którzy od marca pracują zdalnie, ulgi podatkowej na internet. Wcześniej związkowcy zwracali uwagę, że konieczny jest bezpłatny dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
20.05.2020
W tym roku szkolnym egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej. Procedury, terminy i opisy czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w 2020 roku: maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawiera podpisane dziś rozporządzenie
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt harmonogramu rekrutacji do liceów i techników na rok 2020/2021. Według propozycji świadectwo i inne dokumenty trzeba będzie dostarczyć do szkoły do 4 sierpnia 2020 r. Wyniki rekrutacji znane będą natomiast 12 sierpnia 2020 r.
Monika Sewastianowicz
19.05.2020
Zarządzanie oświatą
Jak poinformował we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski, od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać dokumenty do szkół średnich. Dodał, że kolejny termin to 31 lipca - 4 sierpnia, a ostateczne listy przyjętych do szkół ogłoszone zostaną 19 sierpnia.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Konieczne jest zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa - zaapelował we wtorek do premiera Związek Nauczycielstwa Polskiego w związku z z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Kolejny film braci Sekielskich o tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele może zaowocować powołaniem członków istniejącej dotychczas tylko na papierze państwowej komisji ds. pedofilii. W każdym razie swojego kandydata do niej postanowił wyznaczyć Rzecznik Praw Dziecka.
Krzysztof Sobczak
18.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wolters Kluwer Polska, właściciel produktów marki Progman, oraz firma Librus, dostawca rozwiązań dla edukacji, zawiązały strategiczną współpracę. Jej celem jest tworzenie oraz integracja innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które będą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby placówek oświatowych i samorządów.
Prawo.pl
18.05.2020
Zarządzanie oświatą
Zajęcia stacjonarne w szkołach są generalnie zawieszone do 7 czerwca, a uczniowie uczą się zdalnie. Rząd zaczyna jednak stopniowo odmrażać oświatę i od poniedziałku do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają m.in. placówki, które rozwijają zainteresowania uczniów, mogą być też prowadzone zajęcia praktyczne
Agnieszka Matłacz
18.05.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Przywracanie nauki ma także dotyczyć szkolnictwa zawodowego, ale tam sytuacja jest jeszcze trudniejsza niż w pozostałych sektorach edukacji. Nauczyciele przedmiotów zawodowych jeszcze nie widzą, jak w czasie epidemii przeprowadzić praktyczne egzaminy, nie mają także pomysłu na zorganizowanie wymaganych programem praktyk.
Beata Igielska
18.05.2020
Kadry w oświacie
Należy zwiększyć liczbę dzieci, jaka może przebywać w grupie przedszkolnej, oraz zmniejszyć minimalną powierzchnię konieczną do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali - apeluje do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Krzysztof Sobczak
16.05.2020
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
W czasie zdalnej nauki wielu uczniów nie loguje się do komputera i nie bierze udziału w zajęciach. Informacje na ten temat trafiły do rzecznika praw obywatelskich. Problem dotyczy nie tylko równego dostępu do nauki, ale także możliwego zagrożenia ich zdrowia i bezpieczeństwa.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Zarządzanie oświatą
Na maturę trzeba będzie przyjść w maseczce i pozostać w niej aż do zajęcia miejsca na sali. Nos i usta zasłonić trzeba też za każdym razem, gdy do stolika podchodzi nauczyciel. Na egzamin trzeba przynieść własne przybory piśmiennicze, wodę i jedzenie - wynika z wytycznych dotyczących zasad przeprowadzania egzaminów w czasie epidemii koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Zarządzanie oświatą
Uczeń w trakcie egzaminu będzie mógł zdjąć maseczkę. Pozostałe wytyczne dotyczące organizacji egzaminu maturalnego, egzaminu ósmoklasisty, a także egzaminów zawodowych MEN opublikuje jeszcze dziś. Będą one m.in. regulowały kwestie ustawienia ławek, czy dystansu społecznego.
Agnieszka Matłacz
15.05.2020
Związek Powiatów Polskich wyraża sprzeciw wobec ograniczenia pomocy z programu "Zdalna szkoła+" do gmin. Podkreśla, że powiaty również wspierają rodziny, więc nie ma żadnego powodu, by wyłączać je z listy beneficjentów. Wcześniejsza edycja programu opierała się na dystrybucji niezbędnego sprzętu w oparciu o szkoły, a nie system ośrodków pomocy społecznej – argumentuje ZPP.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Zarządzanie oświatą
Od 25 maja ruszają zajęcia opiekuńcze w klasach I-III, nie wiadomo jednak do końca, jak to będzie wyglądać. MEN wspomina bowiem, że nauczyciele mają prowadzić "jakąś formę zajęć dydaktycznych". O wszystkim zadecyduje dyrektor, a Główny Inspektor Sanitarny publikuje wytyczne dla klas I-III.
Monika Sewastianowicz
14.05.2020
Kadry w oświacie
Nie do końca roku, a do 7 czerwca - taki termin ograniczonego funkcjonowania szkół będzie przewidywało rozporządzenie, nad którym pracuje resort edukacji. Zajęcia stacjonarne w szkołach nie odbywają się od 12 marca, nauczanie odbywa się zdalnie. Od 6 maja dopuszczono możliwość otworzenia żłobków i przedszkoli.
Monika Sewastianowicz
14.05.2020
Budżet państwa nie gwarantuje w ramach części oświatowej subwencji ogólnej środków na pokrycie wszystkich wydatków na realizację zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na interpelację dotyczącą wysokości subwencji oświatowej.
Monika Sewastianowicz
14.05.2020
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl