We wtorek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN pod przewodnictwem prezes Joanny Lemańskiej nie znalazła podstaw formalnych do rozpatrzenia skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego w sprawie dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic. Spór z dyrekcją szkoły miał związek ze zdjęciem przez nią krzyża ze ściany w pokoju nauczycielskim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.09.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Do 16 września przekażemy samorządom informacje o przyznaniu środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne. A w piątek 17 września pieniądze trafią na konta jednostek samorządu terytorialnego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Samorząd terytorialny

ZUS: W całym kraju złożono już 2,8 mln wniosków o wyprawkę szkolną

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Prawie 130 mln zł trafiło do rodziców i opiekunów z województwa śląskiego na zakup wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. W całym kraju złożono łącznie 2,8 mln wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń 300+ przekroczyła 1,1 mld zł – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do końca listopada br.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2021
Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

WSA: Stypendium nie tylko dla uczniów z własnej gminy

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Organ uchwalił, że o stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy zamieszkują na terenie gminy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że regulacja ta stanowi istotne naruszenie prawa. Ustawa o systemie oświaty zakłada bowiem, że pomoc jest udzielana uczniom pobierającym naukę na terenie danej jednostki samorządu, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.
Dorian Lesner
14.09.2021
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Właśnie rozpoczęła się akcja szczepień w szkołach, a tymczasem okazuje się, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko COVID-19. Wśród argumentów są obawy o wystąpienie odczynów poszczepiennych i to, że preparaty nie zostały odpowiednio przebadane. Lekarze podkreślają wagę szczepień, a rząd stawia na długofalową edukację.
Katarzyna Redmerska
13.09.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Zmiany w rozporządzeniu o nadzorze pedagogicznym motywowane są chęcią zmniejszenia biurokracji w szkołach. Niektórzy nauczyciele chcą w to wierzyć. Może się jednak okazać, że stanie się odwrotnie - rozporządzenie wzmocni instytucję kontroli. Dyrektorzy, z powodu strachu przed nimi, mogą zażądać jeszcze większej ilości papierów, więc biurokracji może nawet przybyć... na wypadek kontroli.
Beata Igielska
13.09.2021
Zarządzanie oświatą
Rozporządzenie i wytyczne sanepidu dają dyrektorowi możliwość wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek na terenie szkoły. Tym razem - w odróżnieniu od podobnych przepisów obowiązujących w zeszłym roku - obowiązek noszenia maseczek ma podstawę ustawową. A więc nakłanianie dziecka do niesłuchania dyrektora może wiązać się z konsekwencjami.
Monika Sewastianowicz
11.09.2021
Świadectwo dojrzałości uzyskało 83 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu. Pozytywne wyniki osiągneło 87 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących i 75 proc. absolwentów techników.
Monika Sewastianowicz
10.09.2021
Zarządzanie oświatą
Braki kadrowe łata się, przydzielając nauczycielom więcej godzin - czasem z przekroczeniem norm, które wyznacza Karta Nauczyciela. Z drugiej strony część pedagogów, zwłaszcza w małych miejscowościach musi pracować w wielu szkołach, by wyrobić etat. Proponowane przez resort edukacji zmiany, m.in. podwyższenie nauczycielskiego pensum, mogą pogłębić te problemy.
Monika Sewastianowicz
09.09.2021
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

RPO interweniuje w sprawie przemocy w MOW w Renicach

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do kuratorium oraz starosty o wyjaśnienia dotyczące nadużyć, do jakich miało dochodzić w młodzieżowym ośrodku wychowawczym w Renicach. Z doniesień medialnych wynika, że miało tam dochodzić do zmuszania wychowanków do handlu narkotykami, wymuszania pieniędzy, kradzieży, molestowania seksualnego.
Monika Sewastianowicz
08.09.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W gronie dyrektorów szkół niepublicznych dominuje negatywna ocena obecnej sytuacji w oświacie. Zdecydowanie źle lub raczej źle ocenia ją dwóch na trzech respondentów (65,5 proc.), a przeciwnego zdania jest jedynie 8,5 proc. ankietowanych - wynika z badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzone przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.
Monika Sewastianowicz
08.09.2021
Zarządzanie oświatą
Studenci prawa, ucząc się do egzaminów, korzystają z różnych narzędzi - cenią sobie i e-booki, i drukowane podręczniki. Problem zdaje się jednak tkwić nie w tym, z czego się uczą, a jak się uczą - zakuwanie setek stron na pamięć to niekoniecznie dobra droga do zostania cenionym prawnikiem.
Beata Igielska
06.09.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Nauczycielka miała zostać zwolniona dyscyplinarnie, ale zamiast tego doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Miesiąc później dowiedziała się, że jest w ciąży. Zaczęła powoływać się na błąd oświadczenia woli. Ostatecznie przyznano jej rację. Sąd uznał, że gdyby wiedziała o ciąży, a decyzje nie były podejmowane pod wpływem emocji, to nie podpisałaby oświadczenia.
Dorian Lesner
04.09.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Pełnomocnik ministra zadba o transformację cyfrową szkół i uczelni

Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Głównym zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja cyfryzacji systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, a także rozwoju edukacji opartej na innowacjach i nowych technologiach. Powołanie na to stanowisko Justyny Orłowskiej będzie uzupełniać jej misję jako pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.
Monika Sewastianowicz
03.09.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W marcu 2020 roku wiele placówek nie miało odpowiedniego przygotowania od strony technicznej, a nauczyciele musieli sprostać nowym wyzwaniom we własnym zakresie. Za największy problem okresu zdalnego nauczania nauczyciele uznali obiektywne sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów.
Agnieszka Matłacz
03.09.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Mieliśmy sygnały, przyszły listy, proszono nas – tak mniej więcej brzmią uzasadnienia rządowych przedsięwzięć, a o szczegóły na temat wnioskujących trudno. Dotyczy to zarówno aktów prawnych wprowadzających bardzo istotne zmiany w prawie oświatowym, jak i finansowanych ze środków publicznych programów. Tymczasem jeżeli resort ma stosowne dokumenty, powinien się nimi podzielić.
Monika Sewastianowicz
03.09.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się organizacji i czasowi pracy nauczycieli. W opublikowanym w czwartek raporcie wymienia najczęstsze nieprawidłowości: przydzielanie nadgodzin w wymiarze przekraczającym maksymalny limit, niepełne lub niewłaściwe wyposażanie stanowisk pracy oraz wadliwe opracowania dokumentów regulujących pracę szkół.
Agnieszka Matłacz
02.09.2021
Kadry w oświacie
Umożliwienie sprawnego funkcjonowania zakładów dla nieletnich oraz pomoc w doskonaleniu systemu resocjalizacji - to główne cele przygotowywanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Zdaniem sekretarza stanu w MS Michała Wosia, będzie to jest największa od 40 lat reforma regulacji w sprawach nieletnich.
Krzysztof Sobczak
01.09.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rok szkolny zaczynamy z nowym bagażem doświadczeń, ale z dokładnie takim samym podejściem jak poprzedni i tymi samymi regulacjami. Uczniowie mają wrócić do klas, ale choć przygotowano zalecenia epidemiczne, to w wielu szkołach nie da się ich w pełni wdrożyć. Wprawdzie MEiN przypomina, że zalecenia to nie prawo, ale nie oznacza to wcale, że ich niewdrożenie jest prawnie obojętne.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
01.09.2021
Koronawirus a prawo

Apel samorządowców i organizacji w obronie szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
O zaniechanie prac nad zmianami dewastującymi polską szkołę, o szerokie konsultacje i dialog dla wypracowania programów wspierających polską szkołę, która jest w bardzo trudnej sytuacji po okresie nauki zdalnej w czasie pandemii i boryka się z wieloma wyzwaniami oraz problemami uczniów i nauczycieli - zaapelowali we wtorek samorządowcy, organizacje społeczne i związki nauczycielskie.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali o jak najszybsze zaszczepienie dzieci, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych, którzy dotychczas nie zdecydowali się na zaszczepienie przeciwko COVID-19. W swoim wystąpieniu podkreślają, że szczepienia są jedyną szansą na pokonanie pandemii.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
Koronawirus szczepienia
Kończymy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych analizę prawną podstaw, na których odbywają się wycieczki młodzieży izraelskiej do Polski - poinformował wiceminister w tym resorcie Paweł Jabłoński. I dodał, że po jej zakończeniu, które nastąpi jeszcze we wrześniu, będą proponowane dalsze działania. Mają one dotyczyć zarówno organizacji wycieczek jak i treści przekazywanych uczestnikom.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
Szkoła i uczeń
Rząd chce odebrać szkołom, a tym samym dzieciom i rodzicom, wolność wyboru i krytycznego myślenia, nauczyć nietolerancji, oportunizmu i konformizmu - piszą organizatorzy akcji Wolna Szkoła. Apelują o wyrażanie sprzeciwu wobec planowanych zmian w prawie oświatowym.
Monika Sewastianowicz
31.08.2021
Zarządzanie oświatą
Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, zachęcać można, ale bez stosowania w tym zakresie rozwiązań o charakterze przymusowym - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Gabinetowej w sprawie przygotowania szkół do powrotu uczniów w kontekście czwartej falii pandemii. Jego zdaniem system edukacji jest przygotowany i kolejny lockdown mu nie grozi.
Jolanta Ojczyk
30.08.2021
Koronawirus a prawo

Od 1 września zmiany na liście lektur

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od 1 września zmiany na liście lektur. Zniknie z niej kilka pozycji: "niezgodnych z wartościami określanymi w podstawie programowej", m.in. poezja Marcina Świetlickiego i "Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce też nieco utrudnić życie uczniom, którzy nie chcą chodzić na wychowanie do życia w rodzinie.
Monika Sewastianowicz
30.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciele ścigają i potępiają uczniów za ściąganie, natomiast na nauczycielskich grupach internetowych kwitnie handel materiałami z awansu zawodowego, gotowcami, szablonami na gazetki, kartami pracy przerobionymi lekko z Pinteresta czy innych stron lub od innych osób. Świadomie czy nie, nauczyciele też kradną treści intelektualne na potęgę.
Beata Igielska
30.08.2021
Zarządzanie oświatą

WSA: To nie wójt ustala zasady przyznawania nagród dla uczniów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Szkoła i uczeń
Wójt nie może wydać zarządzenia w sprawie trybu i zasad przyznawania nagród dla wyróżniających się uczniów. Uregulowanie tej materii należy do wyłącznej kompetencji rady gminy. Przekroczenie uprawnień upoważnia do wyeliminowania zarządzenia z obrotu prawnego, chyba że zachodzą przesłanki, aby ograniczyć się jedynie do stwierdzenia, że zostało ono wydane z naruszeniem prawa.
Dorian Lesner
30.08.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Szkoła i uczeń
Żeby ponadprzeciętny nauczyciel mógł zaistnieć, dyrektor powinien mu pozwolić działać, tworzyć warunki do realizacji jego pomysłów, wspierać - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I podkreśla, że konieczne jest tworzenie odpowiedniej kultury szkoły, choć obowiązujące przepisy w tym nie pomagają.
Beata Igielska
28.08.2021
Kadry w oświacie HR Zarządzanie oświatą
Jest już nowela rozporządzeń dotyczących indywidualnego nauczania - w przyszłym roku szkolnym również będzie ono mogło być prowadzone zdalnie. To przedłużenie przepisów, które obowiązywały już w tym roku szkolnym. Zajęcia indywidualne nie muszą odbywać się w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami.
Monika Sewastianowicz
27.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzic może towarzyszyć dziecku przy szczepieniu

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Od września wraca stacjonarna nauka, jednak nadal w reżimie sanitarnym – im mniej osób będzie wchodzić do szkoły lub przedszkola, tym lepiej. Pojawiają się jednak krytyczne komentarze dotyczące ograniczeń wstępu dla rodziców – w tym m.in. dotyczących obecności przy planowanych szczepieniach dzieci.
Monika Sewastianowicz
27.08.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Prawo.pl