Minister Czarnek poinformował, że w środę rozmawiał na ten temat z ministrem edukacji Ukrainy Serhijem Szkarłetem. - Ustaliliśmy, że do 15 czerwca strona ukraińska przedstawi nam dane dotyczące uczniów, którzy chcą przystąpić do matury (ukraińskiej - PAP) oraz dane dotyczące miejsc, gdzie chcieliby przystąpić do egzaminów. Od tego uzależniamy dalsze prace" - zaznaczył minister edukacji i nauki.

Czytaj też: Kształcenie uczniów z Ukrainy - zadania dyrektora i organu prowadzącego >>>

Czytaj też: Zatrudnianie nauczycieli i osób niebędących obywatelami polskimi w związku z kształceniem uczniów przybywających z Ukrainy >>>

Egzamin na sześciu uczelniach

- Chcemy to zrobić w sześciu miejscach wykorzystując do tego sześć uczelni. Wszystko jednak jest uzależnione ilu uczniów ukraińskich zgłosi się i w których konkretnie miastach chcieliby zdawać - wyjaśnił minister Czarnek.

Na początku maja MEiN szacowało, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów. Minister Czarnek zapowiedział 4 maja w czasie konferencji prasowej, że pomoc Polski w przeprowadzeniu matur ukraiński będzie miała przede wszystkich charakter organizacyjny. Powiedział, że "w porozumieniu z władzami uniwersytetów czy organami prowadzącymi będzie możliwe udostępnienie pomieszczeń dla kilkunastu tysięcy maturzystów ukraińskich będących w Polsce w ukraińskim systemie oświaty oraz udostępnić sprzęt informatyczny konieczny do zdawania matury w trybie zdalnym". (ms/PAP)