- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Zapowiedziała, ze do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej.
Monika Sewastianowicz
30.07.2021
Zarządzanie oświatą
Oczekujemy od rządu kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym, konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli. To postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego po konferencji, na której zapowiedziano działania promujące szczepienia przeciwko Covid-19 prowadzone w szkołach.
Jolanta Ojczyk
30.07.2021
Kadry w oświacie
Piątek, 30 lipca to ostatni dzień na doniesienie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kandydaci mają na to czas do godziny 15:00. Trzeba to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą
Ponda miliard złotych trafi na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Nowa edycja to kontynuacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w poprzednich latach. Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą
Związek Miast Polskich wydał stanowisko dotyczące zmian w prawie oświatowym, które zakładają wzmocnienie roli kuratora oświaty. Uchwały podjęli już radni Sopotu i Warszawy. Krytykują zmiany w prawie oświatowym znacząco zwiększające rolę kuratora i chcą, by rząd wycofał się z nich.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą

Poradnik ZUS: Renta rodzinna dla maturzysty i studenta na okres wakacji

Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty
Maturzyści, którzy wybierają się na studia, albo studenci czy słuchacze, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają drugi, mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje, jeśli spełnią określone warunki – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do takiej renty ma także student, któremu uczelnia udzieliła urlopu dziekańskiego.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2021
Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty
Nowa inicjatywa jest adresowana do osób, które stawiają czoła homo- i transfobii, aktywnie działając na rzecz społeczności LGBT+. Celem Programu jest zapewnienie bezpłatnej pomocy prawnej tak, by osoby walczące o równość nie musiały samodzielnie mierzyć się z narastającymi represjami prawnymi, wynikającymi z ich aktywności.
Monika Sewastianowicz
28.07.2021
Zarządzanie oświatą
Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
28.07.2021
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
W tym roku wielu absolwentów podstawówek nie dostało się do swojej wymarzonej szkoły - w Krakowie aż 1,6 tys. nie zostało przypisanych do żadnej placówki. W Warszawie jest to 2600 uczniów. Powodem takiego stanu rzeczy może być pandemia, brak informacji lub mniejsze zainteresowanie technikami i szkołami branżowymi.
Monika Sewastianowicz
28.07.2021
Zarządzanie oświatą
Do specjalnych ośrodków wychowawczych będą przyjmowane ww. dzieci i młodzież, które z powodu niepełnosprawności lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym nie będą mogły uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania - taką zmianę wprowadzi nowela rozporządzenia resortu sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
27.07.2021
Zarządzanie oświatą
Nowe przepisy dotyczące działania organizacji społecznych w szkołach nie uderzą jedynie w edukatorów seksualnych lub organizacje, które z punktu widzenia obecnej władzy, nie reprezentują odpowiednich wartości. Mogą namieszać w ofercie zajęć dodatkowych – i to już w przyszłym roku szkolnym.
Monika Sewastianowicz
27.07.2021
Zarządzanie oświatą
Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar. Ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach – uważa Mikołaj Pawlak, rzecznik praw obywatelskich. Chce, by ta tematyka została uwzględniona w podstawie programowej.
Monika Sewastianowicz
26.07.2021
Minister Czarnek powołał dr. hab. Roberta Tomasza Ptaszka na stanowisko dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych - podało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kieruje realizowanym obecnie Interdyscyplinarnym Projektem Badawczym "Filozoficzna interpretacja sytuacji człowieka religijnego w obliczu pandemii COVID-19: perspektywa polska".
Monika Sewastianowicz
26.07.2021
Zarządzanie oświatą

Sprzątanie boiska za szkolny wybryk - MS wraca do pomysłu

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by drobne uczniowskie wybryki nie trafiały do sądów rodzinnych. Wraca więc do pomysłu aby w takich sytuacjach mogli działać dyrektorzy szkół - m.in. poprzez nakazywanie prac porządkowych na terenie placówki. Sceptycznie podchodzą do tego zarówno dyrektorzy - podkreślając, że barierą nie do przejścia mogą okazać się rodzice - ale też sędziowie rodzinni,
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Rozwiązanie stosunku pracy, przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, nie może prowadzić do bezprzedmiotowości prowadzonego w tym celu postępowania. Stopień ten uzyskuje się w dniu nawiązania stosunku pracy. Tym samym ustanie zatrudnienia w późniejszym czasie nie ma wpływu na postępowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Dorian Lesner
26.07.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Religia i etyka to dwa odrębne przedmioty. Oczywiście, jest część wspólna, bo katecheza też służy temu, żeby pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Tyle, że etyka mówi jasno: człowiek jest w stanie o własnych siłach poznawczych dojść do tego, co jest dobre, a co złe - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO w Sopocie.
Beata Igielska
24.07.2021
Zarządzanie oświatą
Zdjęcia uśmiechniętych dzieci z imprez, w których biorą udział ministerialni urzędnicy, to częsty załącznik do komunikatów prasowych MEiN. Tymczasem - choć resort punktuje brak zgody na wykorzystywanie wizerunków uczniów uczestniczących w takich wydarzeniach - jego własna polityka w tym względzie pozostawia wiele do życzenia.
Monika Sewastianowicz
23.07.2021
Zarządzanie oświatą
Organy państwa mają stać na straży normalności w szkołach i braku możliwości demoralizacji dzieci - w ten sposób minister Przemysław Czarnek uzasadnia projekt wzmacniający uprawnienia kuratora oświaty. Kurator zajmie się m.in. sprawdzaniem, jakie treści będą nauczane w danej szkole.
Monika Sewastianowicz
22.07.2021
Zarządzanie oświatą
Kuratoryjni urzędnicy będą mieli decydujący wpływ na wybór dyrektora szkoły - będą mieli aż pięć głosów w komisji konkursowej. Nowela prawa oświatowego, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, wprowadzi również zmiany w zakresie powierzania stanowiska dyrektora szkoły.
Monika Sewastianowicz
22.07.2021
Zarządzanie oświatą
Minister edukacji i nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą zajęć wyrównawczych dla uczniów po pandemii. Szkoły, które nie złożyły jeszcze wniosków, mogą to zrobić do końca lipca. W rozporządzeniu planuje się też zwiększenie liczby godzin z 10 do 15. Ponadto podwojono limit tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Zarządzanie oświatą
Od 22 lipca obowiązują przepisy ustawy o systemie oświaty i o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą minister edukacji i nauki będzie miał prawo ustanawiać programy i przedsięwzięcia finansowane ze środków na oświatę i wychowanie. Budzi spore kontrowersje, bo minister zyskuje w tej materii pełną swobodę.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Finanse publiczne Zarządzanie oświatą
Wypowiedzi doradcy ministra edukacji i nauki utrwalają stereotypy płci oraz ingerują w konstytucyjne prawa i wolności, zwłaszcza prawo do równego traktowania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Promowanie jednego modelu rodziny i ról pełnionych przez kobiety i mężczyzn może też godzić w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Zarządzanie oświatą
Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki nie poparła wniosku o wotum nieufności wobec ministra edukacji - posłowie opozycji wnioskowali o przerwę ze względu na nieobecność ministra Czarnka i odroczenie posiedzenia komisji do momentu jego przybycia. Wniosku nie poparła większość komisji.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Resort edukacji chce sprostowania protokołu ze spotkania dotyczącego statusu zawodowego nauczycieli. Sprzeciwiamy się zamieszczeniu w jednym protokole przebiegu dyskusji i ewentualnych ustaleń przyjętych 1 lipca 2021 r., tj. podczas spotkania, w którym nie uczestniczyliśmy - informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Monika Sewastianowicz
19.07.2021
Koronawirus a prawo
Kuratoria nie zamierzają zmuszać nauczycieli do szczepień - uspokaja resort edukacji i nauki posłów Konfederacji, których zaniepokoiły pytania o szczepienia kierowane do szkół przez kuratoria oświaty. Wynika z tego, że nie będzie żadnych dodatkowych form nacisku na niezaszczepionych pedagogów.
Monika Sewastianowicz
19.07.2021
Zarządzanie oświatą

Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić
Patrycja Rojek-Socha
19.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W trzeciej dekadzie XXI wieku ludzie, którzy zajmują się edukacją i nauką, używają takiego języka, który jest odbiciem sposobu, w jaki oni widzą świat - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki z II LO w Sopocie. Tłumaczy, że rola etyki w polskiej szkole jest niewykorzystana i niezrozumiana.
Beata Igielska
17.07.2021
Zarządzanie oświatą
Czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? - zastanawiał się kilka dni temu w Sejmie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. - To jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Koronawirus szczepienia
Konfederacja Lewiatan apeluje o zmiany w programie "Aktywna tablica". Chce rozszerzenia katalogu sprzętu i oprogramowania możliwego do sfinansowania i wydłużenia terminów składania wniosków. Projekt rozporządzenia w sprawie programu udostępniono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Monika Sewastianowicz
16.07.2021
Zarządzanie oświatą

ZUS: Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Ubezpieczenia społeczne Finanse
Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie, przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2021
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Prawo.pl