Chodzi tu o uczniów, którzy podjęli naukę w szkołach dla dorosłych - obecnie, jak podają autorzy projektu, jest ich 250. Po wejściu w życie przepisów szkoły nie dostaną na nich dotacji. Nadal będą mogli się uczyć, ale zapłacą za to z własnej kieszeni - Wysokość odpłatności za korzystanie z nauki oraz sposób wnoszenia opłat ustali organ prowadzący.

Nowelizacja opublikowana - uprawnienia także dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli przez inne granice>>

Kalendarz zadań dyrektora - Kwiecień 2022 >

Dotacja na pełnoletnich uczniów

Jak wyjaśniają autorzy projektu - przepisy nie mają charakteru dyskryminacyjnego z punktu widzenia szkół, które są objęte projektowanymi regulacjami. Dotyczą bowiem w równym stopniu wszystkich szkół, które od 1 września 2022 r. przyjmą uczniów objętych specustawą. Nie ma jednak wątpliwości, że to oszczędność na dotacjach - według art. 26 ustawy o finansowaniu oświaty niepubliczne szkoły, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.

 

 

 

- Projektowane przepisy art. 50 ust. 2a i art. 50a ustawy mają więc na celu jak najbardziej optymalną dystrybucję środków publicznych, poprzez nieprzeznaczanie ich na pełnoletnich obywateli Ukrainy, którzy nie zamierzają pozostawać na terenie naszego kraju dłużej niż to wynika z okoliczności powstałych w Ukrainie - czytamy w uzasadnieniu. Dotacja będzie wypłacana na zasadach ogólnych, jeżeli pobyt obywatela Ukrainy zostanie uznany za legalny na innej podstawie niż ta, wskazana w specustawie (np.  w związku z pracą).