Wiceminister edukacji Marzena Machałek podczas konferencji prasowej podkreśliła, że kamiennogórskie targi pracy wpisują się w realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformę kształcenia branżowego i technicznego. - Wymiana informacji pomiędzy pracodawcami, szkołami i uczniami pozwala na efektywne budowanie kształcenia branżowego i technicznego – wskazała.

 

 

Ponad połowa absolwentów branżówek idzie do techników

- Dziś 55,5 proc. uczniów po szkołach podstawowych uczy się w szkołach branżowych i technicznych – zaznaczyła Machałek. Wiceszefowa resortu edukacji wskazała, że aby podnieść efektywność kształcenia branżowego i technicznego, wdrożono szereg rozwiązań. - W tym jest prognoza zapotrzebowania na zawody. Ta prognoza jest cały czas rozszerzana o nowe zawody, to m.in. zawody budowlane, związane z komunikacją czy branżą IT – wymieniła.

 

Dodała, że w ostatnim czasie został opublikowany raport o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych. - To jest kolejne narzędzie, które pozwoli pracodawcom i szkołom dowiedzieć się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i które szkoły skutecznie uczą. Raport daje wiedzę pracodawcom, uczniom i szkołom – powiedziała Machałek. Poinformowała, że do końca czerwca szczegółowe podsumowanie tego raportu trafi do szkół.

Wiceminister podkreśliła, że resort edukacji przywiązuje dużą wagę do kształcenie branżowego i technicznego. - Na bieżąco reagujemy na potrzeby pracodawców i szkół – zaznaczyła. Jak poinformowała, przed resortem stoi teraz duże wyzwanie w postaci budowy branżowych centrów umiejętności.  - To będą centra współpracy, które będą w sobie ogniskować szkoły, uczelnie i branże. Powstanie 120 takich centrów – powiedziała.(ms/PAP)