Na nauczyciela, który notorycznie przeszkadza w posiedzeniach rady pedagogicznej, można nałożyć karę porządkową - pisze Bożena Barszczewska w serwisie Prawo Oświatowe/ABC.
Gimnazjaliści są zawieszeni między dzieciństwem, a dorosłością, liczy się dla nich tylko tu i teraz, licealiści określają się po stronie dorosłości, przy podejmowaniu aktywności myślą o niej w kontekście przyszłości - wynika z badania Millward Brown.
Mimo że przed polską oświatą wciąż długa droga, mamy potencjał do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań - podkreślali paneliści Forum Nowej Edukacji. Jako przeszkodę wskazywali głównie prawo nieprzystające do szkolnej rzeczywistości.
Wbrew obawom ZNP nowe przepisy dotyczące wypoczynku raczej nie staną się podstawą do wymagania, by nauczyciele pracowali w ferie i w czasie przerw świątecznych. Temat opisuje MichałŁyszczarz w Dyrektorze Szkoły.
133,8 tys. rodziców skorzystało w październiku br. z urlopu rodzicielskiego. To o ponad 7 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 22,7 tys. ojców to o 1,8 tys. więcej niż w październiku 2014 r.
Uczniowie słupskiego technikum nie chcą zmian w organizacji szkoły
Blisko 200 osób protestowało przed słupskim ratuszem przeciwko decyzjom prezydenta miasta dotyczącym funkcjonowania technikum budowlanego - informuje Gazeta Wyborcza.
RIO przypomina o terminie dostosowania uchwał dotacyjnych
RIO w Opolu przypomina o obowiązku dostosowania uchwał dotyczących sposobu udzielania i rozliczania dotacji do nowych przepisów. Samorządy mają na to czas tylko do końca roku.
Współpraca popłaca - w 2016 r. więcej pieniędzy na zadania pozaszkolne
Subwencja oświatowa na 2016 r. uwzględni nowe zadania dotyczące współpracy placówek oświatowych. Zmienią się współczynniki służące do wyliczania kwot dla podmiotów realizujących zadania pozaszkolne.
Ruszył pilotażowy program budowy przyszkolnych pływalni
Pięć dolnośląskich gmin i jeden powiat wybuduje przyszkolne pływalnie w ramach programu pilotażowego Dolnośląski delfinek. Koszt jednego obiektu to ok. 5 mln zł. Częściowo finansowany przez ministra sportu pilotaż ma być realizowany w całym kraju.
Zastrzeżenia do protokołu sporządzonego przez Państwową Inspekcję Pracy należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia dokumentu - przypomina Agata Piszko w serwisie Prawo Oświatowe/Abc.
Szefowa MEN: nie podejmiemy żadnej decyzji bez skonsultowania jej z nauczycielami
Minister Edukacji Narodowej rozmawiała ze związkowcami o planowanych zmianach w edukacji. Zapewniła, że planowane zmiany w edukacji będą szeroko opiniowane.
Reforma związana z powrotem do poprzednich rozwiązań ws. obowiązku szkolnego sześciolatków to ogromne koszty. Sam Wrocław zapłaci za zmiany ok. 30 mln zł - informuje Gazeta Wyborcza.
Drobny błąd nie dyskwalifikuje kandydata na dyrektora
Brak podpisu pod jednym z dokumentów nie odbiera kandydatowi szansy na zostanie dyrektorem szkoły - wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego, które przytacza Rzeczpospolita.
Nie komputer, a nudne książki zniechęcają do czytania
Dzieci nie chcą czytać tylko nudnych książek, podsuwajmy im wyłącznie dobre i uznane publikacje - apelowali eksperci, którzy w piątek uczestniczyli w konferencji Cooltura książki zorganizowanej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa za 2014 rok wynika, że 10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a 6,2 mln żadnej nie przeczytało.
Karty Dużej Rodziny - pomoc dla rodzin wielodzietnych
Karta Dużej Rodziny stanowi system ulg, oraz zniżek dla rodzin wielodzietnych (posiadających co najmniej trójkę dzieci). Udział w tym ogólnopolskim programie, który ruszył w czerwcu 2014r. jest dobrowolny i bezpłatny.
Mimo reformy część sześciolatków i tak prawdopodobnie będzie chodzić do szkoły. W przedszkolach nie będzie bowiem dla nich miejsca - informuje Gazeta Wyborcza.
Badania: lekcje WF główną aktywnością ruchową uczniów
Większość świętokrzyskich uczniów poza lekcjami wychowania fizycznego w szkołach nie podejmuje żadnej aktywności ruchowej, czego rezultatem jest przeciętny poziom ich sprawności i umiejętności wynika z badań przeprowadzonych w regionie.