Utworzenie izolatoriów nie ma jasnych podstaw prawnych. Nie można za nie uznać wytycznych Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, które przewidują wprowadzenie izolacji uczniów "podejrzanych" o chorobę - zwraca uwagę rzecznik Praw Obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
03.09.2020
Mądrzejsi ludzie, bardziej zorientowani w rzeczywistości politycznej, historycznej, bardziej...
Monika Sewastianowicz
03.09.2020
Zarządzanie oświatą

Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse
Do 30 września można zgłaszać się do szóstej edycji programu Finansoaktywni. Organizuje go Ministerstwo Finansów. Tematem przewodnim w tym roku jest planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu już teraz.
Krzysztof Koślicki
03.09.2020
Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse

Sama białaczka to za mało, by uczyć się zdalnie

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Przewlekła choroba lub osłabiona odporność nie są same w sobie powodem, by dziecko uczyło się wyłącznie zdalnie. Nie wystarczy wniosek rodziców i zaświadczenie lekarskie - potrzebne jest uzyskanie opinii Sanepidu, a ta będzie w większości przypadków negatywna.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
03.09.2020
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Program „Posiłek w szkole i w domu” wspiera uczniów i osoby starsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń
Główne założenia programu „Posiłek w szkole i w domu” to ciepły posiłek w szkole dla uczniów z biedniejszych rodzin i finansowe wsparcie na wyposażenie czy remont szkolnej stołówki. Resort rodziny przypomina, że ze wsparcia mogą też korzystać osoby starsze. Rządowy program jest adresowany do samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń
W ramach bieżących działań przekazaliśmy dyrektorom środki ochrony - ponad 50 mln maseczek i 5 mln litrów płynów do dezynfekcji. Do szkół trafi także blisko 75 tysięcy termometrów bezdotykowych - informuje MEN. Dodaje, że rozpoczęcie roku obyło się bez większych problemów.
Monika Sewastianowicz
02.09.2020
Uczniowie po pół roku przerwy wracają do stacjonarnej nauki - oczywiście w nowym reżimie sanitarnym. Tyle że już samo rozpoczęcie roku pokazuje, że nie wszędzie poradzono sobie z wdrożeniem zasad bezpieczeństwa, mimo entuzjastycznych zapewnień Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rodzicom trudno jednak będzie wymóc na szkole zachowanie standardów w epidemii.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
02.09.2020
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zaprasza szkoły i placówki doskonalenia nauczycieli do uczestnictwa w XI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Program skierowany do uczniów i nauczycieli służy pozyskaniu praktycznych umiejętności sprzyjających skutecznej ochronie danych osobowych. Do programu można zgłaszać się od 1 września.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Szkoła i uczeń RODO
Na tyle, na ile dyrektorzy, nauczyciele, samorządy mogli to zrobić, to są przygotowani. Na pewno można sobie zadać pytanie, dlaczego to robiliśmy na ostatnią chwilę, dlaczego to było robione w takim pośpiechu, niestety tak chaotycznie - mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, komentując rozpoczęcie roku szkolnego.
Monika Sewastianowicz
01.09.2020
Epidemia doprowadziła do tego, że w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, do życia, w którym spotykamy się z innymi ludźmi - mówił minister edukacji narodowej podczas inauguracji w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach.
Monika Sewastianowicz
01.09.2020
Polski na Teamsie, praca domowa na Librusie, matematyka na Zoomie, a plastyka na Google Classroom. Mimo sugestii dyrektorów i związkowców MEN nie stworzyło nowej, jednolitej platformy do zdalnego nauczania. Tymczasem improwizacja oznacza ryzyko, choćby w kwestii ochrony danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
01.09.2020
Zarządzanie oświatą
Dzień przed dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021, ministrowie edukacji, infrastruktury i główny inspektor sanitarny wystosowali wspólny list do dyrektorów szkół dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Czytamy w nim, że uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i ze szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2020
Szkoła i uczeń
W polskich szkołach jest coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co wymaga dostosowania oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych w ramach indywidualizacji ich kształcenia. Szkoły nie wykorzystują jednak w pełni możliwości, które mają. Przede wszystkim nie diagnozują potrzeb uczniów i nie wprowadzają nowych form pomocy - to najważniejsze ustalenia NIK po kontroli wdrożenia zmian dotyczących procesu indywidualizacji.
Agnieszka Matłacz
31.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Trudno znaleźć dyrektorów szkół podzielających optymizm ministra w sprawie przygotowania do stacjonarnej nauki w warunkach pandemii. Mówią o trudnościach z zapewnieniem dystansu społecznego pomiędzy uczniami, o braku środków i ludzi do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dziwią się, że nie będzie obowiązku chodzenia w maseczkach.
Beata Igielska
31.08.2020
Zarządzanie oświatą
Rządowe aplikacje do śledzenia kontaktów nie cieszą się specjalnym zaufaniem polskich obywateli - wiele osób ma wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Obawiają się, że ProteGO Safe będzie informować służby o tym, gdzie idą i z kim się spotykają. Według Panoptykonu takiego ryzyka raczej nie ma.
Monika Sewastianowicz
29.08.2020
Nie ma podstaw prawnych, by żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia - wynika z oficjalnego stanowiska MEN. Część dyrektorów w ten sposób chciała zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem COVID-19 w szkole oraz zapobiegać pojawieniu ewentualnych roszczeń z tytułu zarażenia.
Monika Sewastianowicz
29.08.2020
Część dyrektorów i kierowników internatów twierdzi, że takie placówki zostały potraktowane po macoszemu - ministerialne wytyczne są bardzo lakoniczne. Nie wiadomo na przykład czy trzeba przyjąć dziecko, które przyjeżdża z czerwonej strefy. Pytań i problemów jest jednak więcej. Może się to odbić na uczniach z Ukrainy i z powiatów, w których jest najwięcej zachorowań.
Beata Igielska
29.08.2020
Rzecznik praw obywatelskich pyta o zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci. Do tej pory pieniądze dostawali tylko rodzice dzieci, które nie skończyły ósmego roku życia. RPO zauważa 1 września dzieci pójdą do szkoły, a problem ten nadal nie jest rozwiązany.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020
Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do stacjonarnej nauki w szkołach. Przekładanie go o dwa tygodnie nie jest uzasadnione – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wtórowali mu zaproszeni na konferencje dyrektorzy, którzy doradzali optymistyczne podejście.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020
Tylko z uzasadnionych przyczyn można odwołać dyrektora placówki w trakcie roku szkolnego. Organ założycielski musi je wskazać, a samą z samą decyzją nie może zwlekać orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. Inaczej zarzut bezpodstawności zwolnienia będzie skuteczny.
Marek Sondej
28.08.2020
Władze Zakopanego zdecydowały, że rok szkolny rozpocznie się w tym mieście z opóźnieniem, tłumacząc to faktem, że mieszkańcy swoje urlopy planują często po szczycie sezonu, czyli właśnie we wrześniu. Zaskoczyło to wojewodę, małopolską kurator oświaty i MEN, którzy przypomnieli samorządowi, że nie ma podstaw prawnych do podjęcia takiej decyzji. Po ich reakcji władze miasta wycofały się z decyzji.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie pandemii były tematem czwartkowej konferencji prasowej z udziałem minister Marleny Maląg. Następnie szefowa resortu rodziny oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Prawo pracy BHP
Santander Consumer Bank sprawdził, jak Polacy oceniają naukę zdalną, co sądzą o powrocie dzieci do szkoły oraz jakie są największe wyzwania związane z edukacją. Większość respondentów chce, by dzieci wróciły do szkół - 33,5 proc. Polaków chce powrotu dzieci do szkoły w trybie zmianowym, 31,8 proc. chce powrotu na zasadach sprzed pandemii.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Zarządzanie oświatą
Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa na przestrzeniach wspólnych w szkołach. Mimo wstępnych zapowiedzi, resort edukacji po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym wycofał się z tego pomysłu - poinformował w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Agnieszka Matłacz
27.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jednym z największym problemów przy zdalnym nauczaniu okazało się ocenianie uczniów. W efekcie doszło do paradoksu, jakim była większa liczba "czerwonych pasków" niż w normalnych czasach. W nowym roku szkolnym też zapewne czeka na zdalna nauka, ale wydany przez MEN poradnik nie daje recepty na ten problem. A obok pojawiła się idea, by w czasie pandemii zrezygnować z ocen.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Wakacje odbyły się w zasadzie bezpiecznie, nie ma większej skali zachorowań, dlatego nie ma żadnego powodu, by opóźniać rozpoczęcie roku szkolnego - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Być może jednak maseczki w niektórych miejscach będą obowiązkowe, MEN podejmie decyzję w najbliższych dniach.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Zasady pracy szkolnej biblioteki, przygotowania zajęć wychowania fizycznego, organizacji praktycznej nauki zawodu - to tematy zawarte w poradniku dobrych praktyk, który MEN przekazało dyrektorom i nauczycielom. Dokument zawiera również porady dotyczące oceniania, kształcenia na odległość.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
GIS wydał nowe wytyczne dotyczące przedszkoli - zniósł wymóg, by w grupie były maksymalnie 25 osób. Dotyczą przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Kadry w oświacie
Wytyczne sanepidu nie wprowadzają obowiązku mierzenia temperatury uczniom wchodzącym do szkoły. Mimo to część placówek zdecydowała się zainwestować w kamery termowizyjne. Z wytycznych sanepidu nie wynika też jednoznacznie, co należy zrobić, gdy jeszcze przed wejściem do szkoły okaże się, że któryś z uczniów ma gorączkę.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Zarządzanie oświatą
Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.
Monika Sewastianowicz
25.08.2020
Zarządzanie oświatą