We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się w Warszawie ze stałym przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Kevinem Allenem. Jak podało MEiN tematem rozmowy były rozwiązania w zakresie edukacji uczniów przybyłych z Ukrainy z powodu działań wojennych na terytorium tego kraju.
Monika Sewastianowicz
22.03.2023
Zarządzanie oświatą
Rzecznik rządu w poniedziałek na konferencji prasowej podał dane dotyczące pomocy psychologicznej i psychologów w szkołach. Jak zauważył, jest to kwestia, która "wzbudza trochę emocji". Poinformował, że w latach 2016-2023 liczba etatów psychologów w szkołach wzrosła o 80 proc.
Monika Sewastianowicz
21.03.2023
Zarządzanie oświatą
W opinii środowisk i osób związanych z nadzorem pedagogicznym, korzyści z realizacji ewaluacji pozostawały niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, omawiając powody likwidacji ewaluacji szkół. Podaje też dane na temat kosztów i wyników realizacji ewaluacji.
Monika Sewastianowicz
21.03.2023
Zarządzanie oświatą
Obecnie język łaciński nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go w całym kraju ok. 9 tys. uczniów - podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. W Systemie Informacji Oświatowej wykazanych jest 168 nauczycieli języka łacińskiego. Łacina nauczana jest w 179 szkołach w Polsce. W obecnym roku szkolnym w lekcjach języka łacińskiego uczestniczy 9 033 uczniów.
Monika Sewastianowicz
20.03.2023
Resort edukacji zachęca do organizowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji w swojej szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi osobami, a także pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych.
Monika Sewastianowicz
20.03.2023
Zarządzanie oświatą
Pensja profesora jest niższa, niż wynagrodzenie pielęgniarki z tytułem magistra, a salowa zarobi więcej, niż początkujący nauczyciel. To efekt niespójnych systemów wynagrodzeń w sferze budżetowej: złej legislacji i uzależnienia od decyzji politycznych. To również potencjalne źródło konfliktów wśród jej pracowników, zwłaszcza tych, którzy od lat nie mogą doprosić się znaczących podwyżek.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz
17.03.2023
W przypadku wolnych miejsc dom wczasów dziecięcych może przyjmować dzieci z Ukrainy - rozliczyć się musi jednak na podstawie umowy lub porozumienia - wyjaśnia resort edukacji, odpowiadając na pytanie o to, czy pobyt dziecka z Ukrainy w takiej placówce może być finansowany z subwencji oświatowej.
Monika Sewastianowicz
16.03.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Jeżeli okaże się, że nauczyciel znajdował się pod wpływem alkoholu, dyrektor powinien rozważyć, czy prawa i dobro dziecka mogły być naruszone - w takim przypadku należy powiadomić rzecznika dyscyplinarnego. Nowe przepisy Kodeksu pracy i wykonującego je rozporządzenia pozwalają na kontrolowanie stanu trzeźwości pracownika.
Monika Sewastianowicz
16.03.2023
Zarządzanie oświatą

W środę kolejna edycja Dnia Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
15 marca już po raz siódmy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” organizują szkolenia dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Edukacji Prawnej. Hasłem przewodnim wydarzenia jest "Sprawczy obywatel", jego partnerem Wolters Kluwer Polska, a celem promocja wiedzy prawniczej, przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie praw obywatela.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego składania informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkół artystycznych. Rozporządzenie określi także tryb udzielania dotacji, szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.
Monika Sewastianowicz
14.03.2023
Zarządzanie oświatą
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła harmonogram wydawania świadectw maturalnych. Obecnie termin ich wydania uniemożliwia udział w rekrutacji w Danii lub Szwecji. CKE nie przewiduje zmian w tym zakresie - jednak deklaruje, że może wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca.
Monika Sewastianowicz
14.03.2023
Zarządzanie oświatą
Młode pokolenie coraz lepiej zna swoje prawa i potrafi walczyć o to, co im się należy. A dzięki edukacji prawnej jest szansa, że w przyszłości dzisiejszy nastolatek stanie się sprawczym obywatelem - aktywnie radzącym sobie w trudnych prawnie sytuacjach. Edukacja to ciągła praca, szczególnie w czasach zmieniających się przepisów - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli mamy kryzys rodziny i kompletny atak na rodzinę, na system wartości, który rodziną rządził od wielu lat, na Kościół, na chrześcijaństwo, totalny relatywizm, to później "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" - komentuje ostatnie przypadki pobić nastolatków minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreśla, że takie incydenty "muszą być wyeliminowane natychmiast".
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia dotyczący stypendiów Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Stypendia będą mogły otrzymać osoby należące do Polonii i Polaków zamieszkałe za granicą oraz osoby nieposiadające polskiego pochodzenia.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Zarządzanie oświatą
Jaka jest perspektywa dziecka/nastolatka w sprawach rodzinnych, jaka jest i powinna być rola adwokata reprezentującego dziecko w procedurach prawnych, w końcu, jak powinno wyglądać wysłuchanie dziecka w świetle europejskich regulacji i Konwencji Haskiej - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji „Dziecko to nie procedura - podmiotowość dziecka w postępowaniach prawnych”, która odbędzie się 10-11 marca 2023 r. w Lublinie. Rejestracja na webinary otwarta do piątku, 17:00.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
W najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia ogłosi przetarg na zakup szczepionek przeciwko HPV. Na razie nie wiadomo, jakimi preparatami chce szczepić dzieci, ani ile szczepionek zamówi. Wiadomo, że szczepienia mają się odbywać wyłącznie w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, a kwalifikować do nich będzie lekarz. Nie ma planów zaangażowania farmaceutów ani szczepień w szkołach.   
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Zamiast restrykcyjnych zakazów należałoby zadbać o edukację, chociażby umieszczając w podręcznikach do biologii treści dotyczące odpowiedniego odżywiania się i zbilansowanej diety - pisze Warsaw Enterprise Institute, komentując propozycję wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetyzujących. Taki projekt do Sejmu wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
08.03.2023
Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą

Przez mZUS można wnioskować o rodzinny kapitał opiekuńczy i żłobkowe

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna
Przez aplikację mobilną mZUS można wnioskować nie tylko o 500 plus i wyprawkę szkolną. Od 7 marca, aplikacja umożliwia także składanie wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) oraz dofinansowanie do żłobka. Korzystanie z funkcjonalności skraca formalności, bo większość informacji uzupełniana jest automatycznie.
Robert Horbaczewski
08.03.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna
Ponad 90 mln zł, 44 beneficjentów i 8 konkursów – to najważniejsze liczby opisujące realizację Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w 2022 r. Wśród instytucji, które otrzymały największą pulę środków, znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Monika Sewastianowicz
07.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Choć rozporządzenie precyzyjnie określa, co trzeba zrobić, żeby podręcznik był dopuszczony do użytku szkolnego, to wyłanianie rzeczoznawców pozostawia wiele do życzenia. Jak punktuje Najwyższa Izba Kontroli, to de facto arbitralna decyzja ministerialnego urzędnika przesądzała o wyborze konkretnego rzeczoznawcy.
Monika Sewastianowicz
03.03.2023
Zarządzanie oświatą
Uczniowie i studenci będą korzystać ze sztucznej inteligencji, to nieuniknione. Niektórzy wykorzystają ją do przyspieszenia procesu pisania prac, czy artykułów, inni ChatGPT potraktują jak darmowego ghostwritera. Uczelnie już powinny zastanowić się nad tym, jak podchodzić będą tego rodzaju tekstów. Konieczna jest też dyskusja nad zmianą samego systemu, ale to wyzwanie globalne.
Monika Sewastianowicz
02.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Już dziś nauczyciele mogą otrzymać wyrównanie od 1 stycznia i już wiem, że w wielu szkołach to się dzieje. Powoływanie się na Kartę Nauczyciela, na ustęp 11., artykułu 30. – jak czytałem w niektórych komunikatach niektórych dyrektorów wydziałów oświaty w wielkich miastach – i mówienie, że w związku z tym nie wcześniej niż 3 kwietnia będzie wypłacone wynagrodzenie, jest absurdem - podkreśla minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
01.03.2023
Kadry w oświacie
W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.
Monika Sewastianowicz
01.03.2023
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Krajowa Izba Radców Prawnych po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas V–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie. Rejestracja szkół, które zgłoszą swój udział w konkursie, potrwa do 17 marca 2023 r. a uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę prawniczą i zmierzyć się z innymi rówieśnikami.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2023
Prawnicy Szkoła i uczeń
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by pensje nauczycieli wzrosły o 20 proc., 9 marca do Sejmu ma trafić projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma zapewnić podstawę prawną do takiej zmiany. Jednocześnie związkowcy krytykują ministerstwo za zwlekanie z wydaniem rozporządzenia płacowego, które podwyższa nauczycielskie pensje o 7,8 proc.
Monika Sewastianowicz
28.02.2023
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Instytut Staszica krytykuje projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących. Według niego Polska wprowadziłaby najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Ograniczenia, które stosują poszczególne państwa członkowskie, dotyczą maksymalnej zawartości kofeiny i tauryny w napoju oraz możliwości reklamowania napojów energetyzujących.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.02.2023
Rynek i konsument
Zajęcia świetlicowe nie muszą być prowadzone w grupach wychowawczych, prawo oświatowe już tego nie wymaga - wyjaśnia resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Regulacje określają jedynie, ilu maksymalnie uczniów może być pod opieką jednego nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
27.02.2023
Zarządzanie oświatą
Kuratorzy zatwierdzili ponad 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzystało z nich ok. 325,5 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Monika Sewastianowicz
27.02.2023
Zarządzanie oświatą
Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że edukacją przedszkolną i szkolną w Polsce objętych jest obecnie nieco mniej dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, niż w ubiegłym roku szkolnym. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Według MEiN liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach od kilku miesięcy jest dosyć stabilna.
Agnieszka Matłacz
27.02.2023
Szkoła i uczeń Ukraina
Zdrowie jest jednym z trzech obszarów najbardziej podatnych na rozpowszechnianie fałszywych informacji. Rzetelne wiadomości medyczne giną w gąszczu "klikalnych" doniesień o niesprawdzonych rozwiązaniach, w tym cudownych terapiach. Zasięgom fake newsów w ochronie zdrowia sprzyja utrudniony dostęp do lekarzy i diagnostyki, a szwankuje też edukacja zdrowotna.
Katarzyna Redmerska
25.02.2023
Pacjent Zawody medyczne
Prawo.pl