Obecne zasady sprawdzania zadań maturalnych mogą prowadzić do zarzutów, że wynik egzaminu zależy w dużej mierze od uznania egzaminatora - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do dyrektora CKE. Ten odpowiada, że nie ma instytucji, którym bardziej zależałoby na zapewnieniu rzetelnej, obiektywnej i sprawiedliwej oceny rozwiązań zadań egzaminacyjnych, niż instytucje tworzące system egzaminów zewnętrznych.
Monika Sewastianowicz
24.10.2023
Zarządzanie oświatą
Dyrektor szkoły jest bezczynny, gdy kończy postępowanie o udostępnienie informacji publicznej w inny sposób niż określony w ustawie. Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga wydania decyzji administracyjnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Skierowanie zwykłego pisma do wnioskodawcy nie jest właściwą formą załatwienia sprawy.
Marek Sondej
24.10.2023
Zarządzanie oświatą

Wybór dyrektora szkoły bywa problemem dla wójtów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Procedura wyboru dyrektora szkoły lub placówki oświatowej powinna zostać zmodyfikowana - zgodzili się uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój w Kazimierzu Dolnym. Zbyt duży formalizm w wyborze dyrektora może potem utrudniać efektywne zarządzenie szkołą i wpływać na późniejsze relacje między organem prowadzącym a dyrektorem szkoły.
Robert Horbaczewski
21.10.2023
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Marta Kasina z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach otrzymała tytuł Super Dyrektor Przedszkola, zaś Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. To już dziesiąta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 19-20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym.
Monika Sewastianowicz
20.10.2023
Zarządzanie oświatą
Szkoły średnie coraz chętniej nawiązują współpracę z wyższymi uczelniami, dla uczniów to szansa, by bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery. O swoich doświadczeniach i planach opowiadały dr Ewa Dawidziuk, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Anna Grabek, dyrektor CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Monika Sewastianowicz
20.10.2023

Liczba dzieci będzie spadać. Przed samorządowcami trudne decyzje

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Od 2025 roku będzie systematycznie spadała liczba uczniów pierwszych klas. Z 412 tys. w przyszłym roku do 291 tys. za 10 lat. Przed organami prowadzącymi szkoły trudne decyzje. Jeśli nie zmieni się system finansowania oświaty, już za dwa lata samorządowcy będą musieli zamykać niektóre szkoły - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój Wyzwania dla JST i szkół w Kazimierzu Dolnym.
Robert Horbaczewski
20.10.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Zmiany dotyczące składu komisji prowadzącej konkurs na dyrektora szkoły mogą powodować problemy interpretacyjne. Chodzi o wyłanianie członków komisji przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego - wskazywała Agata Piszko, prawniczka specjalizująca się w prawie oświatowym, podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
19.10.2023
Rewolucja związana z wdrażaniem sztucznej inteligencji nie ominie sektora edukacji - korzystać z nowych narzędzi nauczyć się muszą i uczniowie, i nauczyciele. Konieczne jest też położenie nacisku na krytyczne myślenie - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój. Jubileuszowa edycja wydarzenia organizowanego przez Wolters Kluwer Polska obywa się w dniach 19-20 października w Kazimierzu Dolnym.
Monika Sewastianowicz
19.10.2023
Zarządzanie oświatą
Masowe odchodzenie nauczycieli z zawodu i spowodowane tym braki kadrowe, to główna bolączka dyrektorów w trwającym roku szkolnym - wynika z drugiej edycji raportu Lexometr Oświatowy. To o tym problemie dyrektorzy mówią w kontekście wyzwań związanych z organizacją placówki. Zarządzanie zasobami ludzkimi zajęło w tym roku pierwsze miejsce na liście szkolnych ryzyk.
Monika Sewastianowicz
19.10.2023
Zarządzanie oświatą
Małopolska Kurator Oświaty zamieściła tweeta, że jedna z krakowskich szkół zamówiła flagę Polski, a otrzymała dwie flagi – polską i niemiecką. Obywatel chce wiedzieć jaka to szkoła. Choć wojewódzki sąd administracyjny uznał informację podaną na prywatnym koncie kuratora oświaty za informację publiczną, to swojego stanowiska dostatecznie nie uzasadnił. Dlatego przyjdzie wnioskodawcy jeszcze poczekać na odpowiedź.
Marek Sondej
19.10.2023
Administracja publiczna
Choć Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, jest prawie pewne, że przez najbliższe cztery lata nie zobaczymy już ministra edukacji wywodzącego się z tej formacji. Szansę na stworzenie rządu zyskała opozycja, która - jeżeli będzie działać wspólnie - ma większość parlamentarną. Wszystkie partie opozycyjne obiecały nauczycielom wyższe zarobki.
Monika Sewastianowicz
18.10.2023
Zarządzanie oświatą
MEiN zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęca szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych. Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.
Monika Sewastianowicz
17.10.2023
Zarządzanie oświatą
Tylko szczególny przypadek uzasadnia skrócenie kadencji dyrektora szkoły. Ten musi być precyzyjnie i spójnie wyjaśniony w zarządzeniu o powierzeniu stanowiska. Poszukiwanie argumentów za taką decyzją na etapie sądowym jest zdecydowanie spóźnione. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
16.10.2023
Zarządzanie oświatą
Standardy Ochrony Małoletnich to narzędzie, które ma pomagać w walce z przemocą wobec dzieci. Ostatnie historie tak jak np. dramatyczna historia Kamilka nie mają prawa się wydarzać. Ustawodawca bardzo jasno sprzeciwia się przemocy wobec dzieci i dlatego za niewdrożenie standardów przewidziane są kary - mówi Prawo.pl Monika Horna-Cieślak, adwokatka. Nowe przepisy omówi również podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
14.10.2023
Zarządzanie oświatą
Wydawanie uczniom szkół w Polsce legitymacji szkolnych w postaci karty formatu ID-1 i nowej mLegitymacji będzie uregulowane analogicznie jak w przypadku uczniów szkół polskich i szkół za granicą - resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Uczniowie będą otrzymywać kartę, ale nie będzie im wydawana mLegitymacja.
Monika Sewastianowicz
11.10.2023
Zarządzanie oświatą
Laptopy przekazane czwartoklasistom przeszły na własność ich rodziców lub opiekunów prawnych uczniów. Nie oznacza to jednak dowolności w rozporządzaniu sprzętem - przez pięć lat nie można go oddać ani sprzedać. Szkoła może poprosić rodzica o okazanie komputera, natomiast w razie sprzedaży trudno wyegzekwować zwrot sprzętu.
Monika Sewastianowicz
11.10.2023
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji ściśle współpracuje ze stroną ukraińską w kwestii kształcenia uczniów z Ukrainy w polskich szkołach, zamierza też doinwestować doskonalenie nauczycieli w tej materii. Organizatorami szkoleń mają być placówki doskonalenia nauczycieli, a także uczelnie i inne jednostki, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
10.10.2023
Zarządzanie oświatą
W październiku nauczyciele otrzymają dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - wyniesie on 1125 zł brutto. Na pieniądze mogą liczyć również pedagodzy ze szkół niepublicznych, choć są zatrudnieni na podstawie przepisów kodeksu pracy. W ich przypadku istniał też pewien problem z pokryciem kosztów szkół niepublicznych. Dodatek zostanie wypłacony nauczycielom, którzy byli zatrudnieni 20 września 2023 r.
Monika Sewastianowicz
10.10.2023
Kadry w oświacie
Powstało ponad 150 strzelnic, z których zdecydowana większość do strzelnice wirtualne - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Z tych strzelnic mogą lub będą mogły również korzystać szkoły - podaje MEiN. Obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich będzie dotyczył wszystkich szkół dopiero od kolejnego roku szkolnego tj. 2024/2025.
Monika Sewastianowicz
09.10.2023
Zarządzanie oświatą

Szkolne prawybory to nie agitacja

Zarządzanie oświatą Wybory
Szkolne prawybory, w których uczciwie przedstawia się program wszystkich partii, nie mogą być uznawane za agitację wyborczą. Zwłaszcza zaś, gdy głosują w nich osoby niemające czynnego prawa wyborczego. Co innego, gdyby pełnoletnich uczniów zachęcano lub zniechęcano do głosowania na konkretnego kandydata.
Monika Sewastianowicz
07.10.2023
Zarządzanie oświatą Wybory
Przepisy określające, którzy nauczyciele dostaną bony na laptopy dyskryminują pedagogów uczących w klasach I-III i szkołach ponadpodstawowych - wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uważa, że rozporządzenie określające kategorię beneficjentów pomocy nie realizuje zakresu delegacji ustawowej oraz jest wbrew założeniom Krajowego Planu Odbudowy.
Monika Sewastianowicz
05.10.2023
Zarządzanie oświatą
Według najczarniejszej prognozy Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców naszego kraju do 2060 r. zmniejszy się z obecnych ponad 37 mln do 26,7 mln osób - skurczy się też liczba osób w wieku produkcyjnym. Oznacza to konieczność zreformowania systemu edukacji zarówno, jeżeli chodzi o kwestie kadrowe, jak i infrastrukturalne.
Monika Sewastianowicz
04.10.2023
Zarządzanie oświatą
Nauczyciel mianowany, w wieku przedemerytalnym, nie jest objęty ochroną tak jak zatrudniony na umowę o pracę i nie może dochodzić wynagrodzenia w pełnej wysokości po przywróceniu go do pracy za czas pozostawania bez pracy z powodu wadliwego wypowiedzenia. Do takiego wniosku doszedł we wtorek Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i oddalił skargę nauczycielki. Sąd opowiedział się za wyrównaniem praw nauczycieli mianowanych i kontraktowych w przyszłości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.10.2023
Zarządzanie oświatą
Od 2015 r. do chwili obecnej systematycznie wzrasta wynagrodzenie nauczycieli, odpowiednio do możliwości budżetowych państwa. W tym czasie płace młodych nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole wzrosły o 76 proc., pozostałych nauczycieli o 47 proc. - uważa resort edukacji. Chwali się też reformą dotyczącą awansu zawodowego pedagogów.
Monika Sewastianowicz
03.10.2023
Zarządzanie oświatą
W polskich szkołach brakuje niemal 2,3 tys. psychologów, co stanowi ponad 27 proc. wszystkich przewidzianych dla nich etatów. W placówkach wiejskich i w małych miejscowościach sytuacja jest jeszcze trudniejsza - wynika z danych Fundacji Grow Space. Według danych z 2018 r. ponad 2/5 ankietowanych uczniów odczuwało duży lub bardzo duży poziom stresu szkolnego, stąd poszukiwanie alternatyw jak edukacja domowa.
Monika Sewastianowicz
02.10.2023
Zarządzanie oświatą
Uczniowie, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2024 r., muszą obowiązkowo złożyć wstępną deklarację maturalną - jako że w tym roku ostatni dzień września przypadł w sobotę, mają to zrobić do poniedziałku. Deklarację można złożyć za pośrednictwem systemu online. Trzeba w niej zawrzeć zezwolenie na przetwarzanie danych osobowych, co budzi wątpliwości ekspertów.
Monika Sewastianowicz
02.10.2023
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem w w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Złagodzi wymogi dotyczące kształcenia nauczycieli teoretycznej nauki zawodu oraz nauczycieli języka regionalnego. Zmiany mają wejść w życie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.
Monika Sewastianowicz
27.09.2023
Zarządzanie oświatą
Do tego, by uczeń był zwolniony z konieczności ćwiczenia na wf, wystarczy opinia lekarza rodzinnego. Przepis rozporządzenia w tej sprawie - mimo wcześniejszych zapowiedzi resortu edukacji - nie uległ zmianie. W tym roku zmienia się natomiast podstawa programowa oraz wprowadzony zostaje wymóg zdawania testów sprawnościowych. Te jednak nie wpływają na ocenę ucznia.
Monika Sewastianowicz
27.09.2023
Zarządzanie oświatą
Rodzice ubiegający się o zwolnienie lekarskie dla uczącego się dziecka, niepotrzebnie wydłużają kolejki w przychodniach. Szkoły nie mają bowiem podstawy prawnej do tego, aby wymagać od ucznia potwierdzenia, że nieobecność w szkole wynika z choroby. Lekarze zwolnienia wystawiają jedynie uczniom szkół zawodowych i techników, którzy pracują np. w ramach praktyk. W pozostałych wypadkach lekarz nie ma nawet systemowej możliwości wystawienia "zwolnienia" uczniowi.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz
27.09.2023
Pacjent Zawody medyczne
Nauczyciele i dyrektorzy nie powinni mieć złudzeń - uczniowie będą wykorzystywali narzędzia oparte na działaniu generatywnej sztucznej inteligencji. I to nie tylko po to, by pomóc sobie w zbieraniu danych potrzebnych do napisania pracy, ale również, by żadnej pracy nie pisać. Z tego powodu warto pomyśleć o nowych metodach nauczania i ewentualnych zmianach w statucie. Temat AI w edukacji pojawi się też podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
26.09.2023
Zarządzanie oświatą