Trudny start centralnej obsługi szkół w Łodzi

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Wprowadzaniu Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Łodzi od początku towarzyszy chaos i niepokoje. Obecnie zaniepokojeni są dyrektorzy liceów, które wkrótce mają być obsługiwane przez Centrum. Poziom tej obsługi od początku budził niepokój i niezadowolenie pracowników oświaty.
Beata Igielska
21.09.2020
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Nauczyciel przebywający na kwarantannie może wykonywać pracę w sposób zdalny, o ile taki sposób wykonywania pracy zostanie ustalony z pracodawcą. Należy mu się wtedy 100 procent wynagrodzenia – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN podkreśla, że kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy.
Robert Horbaczewski
21.09.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Finlandia odpowiada za naruszenie prawa do życia uczniów, którzy zginęli w szkolnej strzelaninie, ponieważ władze tego państwa, znając podejrzane wpisy sprawcy w internecie, mogły podjąć środki zapobiegawcze, ale tego nie uczyniły - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 września.
Katarzyna Warecka
19.09.2020
Prawo karne Szkoła i uczeń Policja
Nie doszło w piątek do pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o działalności stowarzyszeń w szkole, która ma ograniczyć możliwości prowadzenia zajęć przez stowarzyszenia. Zostało zdjęte z porządku obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w związku z postulatami, by w posiedzeniu mogły wziąć udział związki zawodowe i organizacje pozarządowe.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Webinarium z udziałem prof. Jacka Pyżalskiego zainicjowało czwartek 17 września br. w Tarnowie działalność Akademii Edukacji Hybrydowej. Jeden z jej pomysłodawców, Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013, anglista i od niedawna nauczyciel wuefu, chce udzielać nauczycielom wsparcia merytorycznego i psychologicznego w związku z nauką hybrydową bądź pracą szkół online.
Beata Igielska
18.09.2020
Szkoła i uczeń Nowe technologie

Uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Chcemy „psychologa w każdej szkole” - deklarują uczniowie, którzy zarejestrowali komitet i zebrali podpisy pod projektem ustawy. Mają mocne argumenty, bo kiepski stan psychiczny polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. Tymczasem na ponad 20 tysięcy szkół w Polsce zatrudnionych jest tylko 10,8 tys. psychologów.
Beata Igielska
18.09.2020
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

W czwartek 204 placówki oświatowe pracują w trybie mieszanym, a 64 w zdalnym

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W trybie mieszanym pracowały dziś 204 placówki oświatowe, a 64 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzień wcześniej w trybie mieszanym pracowało 170 placówek oświatowych, a 61 w trybie zdalnym.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Wytyczne dla szkół: dyrektor może nakazać noszenie maseczek

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dyrektor szkoły, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu podczas zajęć oraz w miejscach takich jak, korytarze czy świetlice, ze względu na ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi, może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa - przewiduje nowa wersja wytycznych sanitarnych MEN, MZ i GIS.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wysokość kwoty bazowej, na podstawie której obliczane są stawki wynagrodzeń nauczycieli, pozostanie w przyszłym roku na poziomie ustalonym w tegorocznej ustawie budżetowej na dzień 1 września 2020 r., a to oznacza brak zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na rok 2021 na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Samorząd terytorialny
„I Ty możesz służyć Ojczyźnie – szkolenia proobronne” - pod takim hasłem Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza otwarty konkurs, którego celem jest m.in. zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej m.in. uczniów klas mundurowych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach proobronnych, studentów – członków Legii Akademickiej, żołnierzy WOT.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Szkolne kluby sportowe działają bez przeszkód

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy korzysta obecnie około 300 000 uczniów w całej Polsce - poinformowała w środę minister sportu. I podkreśliła, że od września br., mimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w większości szkół Program SKS realizowany jest zgodnie z założeniami.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Powstanie stały rządowo-samorządowy zespół zajmujący się monitorowaniem finansów oświaty, a jego skład będzie znany do końca września. Samorządowcy spotkali się w tej sprawie z ministrem edukacji i wiceministrem finansów na specjalnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Hanna Hendrysiak
16.09.2020
Samorząd terytorialny

MEN i GIS: Zasady przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Procedury dotyczące przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze - ocenili zgodnie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. I poinformowali, że służby sanitarne dostały 646 wniosków o zmianę trybu nauczania; 239 rozpatrzyły do tej pory pozytywnie, a 331 - negatywnie.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W 2020 r. subwencja wynosi prawie 50 mld zł, a w momencie kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmowało władzę było to nieco ponad 40 mld zł - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Przyznał, że w tym czasie miała miejsce inflacja, ale jego zdaniem rząd i tak więcej teraz wydaje na szkolnictwo. Zdaniem szefa MEN wzrosły też inne dochody samorządów.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Samorząd terytorialny
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, w poniedziałek, 14 września br. w trybie stacjonarnym pracowało ponad 48,3 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,64 proc.).
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Koronawirus a prawo
Podniesienie jakości doskonalenia i wsparcia oferowanego nauczycielom prowadzącym zdalną edukację przez kadrę placówek wspierających - to cel projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie przy współpracy z Centrum Informatycznym Edukacji (CIE). Unijny grant przeznaczony na ten cel wynosi 50 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Szkoła i uczeń Nowe technologie
Osoby chcące rozpocząć studia w roku akademickim 2020/21 mają jeszcze szanse, bo w dniach się 15 i 16 września odbędzie się giełda wolnych miejsc na uczelniach. To także oferta dla wszystkich tych, którzy chcą zrewidować swoje wcześniejsze plany co do kierunku studiów lub czekają na wynik matury poprawkowej.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Szkolnictwo wyższe

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Żaden z covidowych aktów prawnych nie zwalnia z przeprowadzenia tzw. próbnego alarmu przeciwpożarowego. Jednak z rad Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, które możemy przeczytać na jej stronie internetowej wynika, że ewakuacja obiektu nie musi wcale przebiegać w formie klasycznych ćwiczeń.
Beata Igielska
14.09.2020
Przy odpowiednich środkach zapobiegawczych szkoły nie powinny stać się źródłem zakażenia większym niż inne miejsca o podobnym zagęszczeniu osób – ocenia Główny Inspektor Sanitarny i powołuje się na "uspokajające doświadczenia" z Islandii i Szwecji, gdzie placówki opiekuńcze i szkoły podstawowe przez cały okres pandemii pozostawały otwarte.
Patrycja Rojek-Socha
13.09.2020
Szkoła i uczeń
Każda klasa ma wydzieloną swoją część szkoły, placu zabaw itp. - w razie zarażenia nie wysyła się na kwarantannę całej szkoły, a tylko określone klasy. Dzieci od początku nie chodziły w maseczkach, wyjątek stanowi komunikacja miejska. W szkołach myją ręce co dwie godziny. Rodzicom wydzielono specjalne strefy na parkingach: "Całuj i jedź" - nie mają wstępu do szkół - mówi Mira Jørgensen,
Beata Igielska
12.09.2020
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie obejmują zasad przeprowadzania w szkole sprawdzianów. Tymczasem papier krążący po całej klasie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażeń, czego obawiają się zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczniów. Nie ma jednak przeszkód, by wiedzę uczniów sprawdzać w inny sposób.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
12.09.2020
Szkoła i uczeń
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 10 września 2020 r. uznał, że niezapewnienie dziecku w spektrum autyzmu należnego wsparcia edukacyjnego w szkole publicznej stanowiło dyskryminację i naruszenie podstawowego prawa do nauki. Zdaniem Trybunału niedobory budżetowe nie były w tej sprawie dostatecznym usprawiedliwieniem.
Katarzyna Warecka
11.09.2020
Szkoła i uczeń
Konieczne jest usprawnienie sądów rodzinnych, wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych i rodzinnych postępowań informacyjnych – twierdzi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Narzeka też na brak definicji prawnej dobra dziecka. - To najważniejsze pojęcie z praw dziecka nie jest skodyfikowane – mówi.
Krzysztof Sobczak
11.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Samorządy, wykorzystując pandemię i luki w przepisach, oszczędzają na szkołach, rozwiązując małe klasy, a uczniów umieszczając w przepełnionych oddziałach - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka. Rzecznik wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej o podjęcie pilnych działań w tych sprawach.
Monika Sewastianowicz
10.09.2020
Nie ma obowiązku mierzenia uczniom temperatury. Dzieci chore nie mogą przychodzić do szkoły, jak również te, których bliski objęty jest kwarantanną. Szkoła nie może wymagać też od uczniów zaświadczenia o stanie zdrowia - mówi minister Dariusz Piontkowski.
Monika Sewastianowicz
10.09.2020
Jedną z ofiar koronawirusa stały się przerwy między lekcjami - zauważają rozgoryczeni pedagodzy. Utrzymanie reżimu sanitarnego angażuje więcej osób i sprawia, że nauczyciele nie mogą poświęcić przerw między lekcjami na odpoczynek lub sprawdzanie prac. Nie było i nie ma jednak przepisów, które by im takie prawo gwarantowały.
Monika Sewastianowicz
10.09.2020
Kadry w oświacie

MEN: Prawie wszystkie szkoły pracują stacjonarnie

Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, 9 września br. w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,4 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,73 proc.) - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Krzysztof Sobczak
09.09.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Do 30 września 2020 szkoły mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji. Zainteresowane placówki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do wojewódzkich koordynatorów ds. innowacji w edukacji w kuratoriach oświaty.
Monika Sewastianowicz
09.09.2020
Rok szkolny rozpoczyna się we Francji tak jak w Polsce 1 września. Kontekst sanitarny jest wyjątkowy, gdyż dane dotyczące epidemii we Francji są niepokojące. Obecnie 21 departamentów jest sklasyfikowanych jako strefa aktywnego krążenia wirusa, a w ciągu ostatnich 24 godzin Francja zarejestrowała 7379 nowych potwierdzonych przypadków COVID-19. To dziesięciokrotnie więcej niż w Polsce.
Anna Mizerka Favergeon
09.09.2020