Nauczycielka pracowała w warunkach narażenia i cierpiała na pewne dolegliwości gardła. Nie stwierdzono jednak schorzeń wymienionych w wykazie chorób zawodowych. Dlatego też nie było podstaw do stwierdzenia u niej przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
06.10.2020
Kadry w oświacie Prawo pracy
Wielu nauczycieli pracuje w kilku szkołach - część na drugi etat, część uzupełniając pensum. To problem, gdy nauczyciel trafi na kwarantannę, bo nie wszystkie placówki w takiej sytuacji przejdą na nauczanie zdalne. To problem dla nauczyciela i dla dyrektorów szkół, w których pracuje. Wytyczne MEN nie ułatwiają im zadania.
Monika Sewastianowicz
06.10.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MEN w sprawie skarg na działania kuratorów co do likwidacji szkół i placówek. Prawo nie precyzuje dokładnie przesłanek wydawania przez kuratora oświaty pozytywnej lub negatywnej opinii o zamiarze likwidacji szkoły przez samorząd – wskazuje Rzecznik.
Monika Sewastianowicz
05.10.2020
Zarządzanie oświatą
Przyszły minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ma pozytywny wynik testu na Covid-19. Może to opóźnić zmiany w rządzie, które miały się dokonać w poniedziałkowe popołudnie. Przemysław Czarnek przekazał informację o zakażeniu na Twitterze.
Monika Sewastianowicz
05.10.2020
Minister Edukacji Narodowej w okresie od 11 marca do 7 września br. wydał 23 rozporządzenia w związku z funkcjonowaniem jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID19. Dziesięć z nich już zostało uchylonych, ale i tak przeciętny dyrektor może mieć problem z identyfikacją, usystematyzowaniem i ujednoliceniem tych wciąż obowiązujących.
Antoni Jeżowski
03.10.2020
Wynagrodzenie nauczycieli wzrosło od 1 września o ok. 6 proc. Większe pensje pedagodzy mieli otrzymać do 30 września, Związek Nauczycielstwa Polskiego sprawdza, czy tak faktycznie się stało. Zbieraniem informacji od dyrektorów i organów prowadzących zajmą się oddziały ZNP.
Monika Sewastianowicz
02.10.2020
Kadry w oświacie
Kolejne szkoły przechodzą w tryb zdalnego nauczania. W trybie mieszanym pracują obecnie 422 placówki oświatowe, a w trybie zdalnym 109 - wynika z danych podanych w czwartek przez resort edukacji. Dane zebrano od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów.
Monika Sewastianowicz
02.10.2020
Na czele nowego ministerstwa edukacji i nauki ma stanąć były wojewoda lubelski, obecnie poseł PiS Przemysław Czarnek. Oba resorty zostaną połączone. Dotychczasowym szefem MEN był Dariusz Piontkowski, a resortu nauki i szkolnictwa wyższego - Wojciech Murdzek.
Monika Sewastianowicz
30.09.2020
Ci, którzy niszczą zabytki, są po prostu barbarzyńcami - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski o pomalowaniu farbą budynku ministerstwa. We wtorek na gmachu wypisano imiona dzieci, które popełniły samobójstwo z powodu prześladowania w szkole oraz hasło "moje dziecko LGBT plus".
Monika Sewastianowicz
30.09.2020
Maturę zdało 87,1 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 73,1 proc. absolwentów...
Monika Sewastianowicz
30.09.2020
Dobry statut powinien uwzględniać także wszelkie przyszłe sytuacje, ale – co widać aż nadto – w dobie pandemii nawet centralne akty prawne nie mogły sprostać temu wyzwaniu i minister edukacji wydał aż 23 rozporządzenia, z których 10 zostało już uchylonych, zaś w nadal obowiązujących wiele przepisów po prostu znowelizowano.
Antoni Jeżowski
30.09.2020
Nauczyciel nie ma prawa przeszukania ucznia, daremne będzie też wprowadzanie wykrywaczy metalu, nawet jeżeli będą chcieli tego rodzice uczących się w placówce dzieci. Obowiązujące obecnie prawo nie daje również podstaw do wprowadzenia specjalnych przepisów do statutu szkoły.
Monika Sewastianowicz
29.09.2020
Prawo karne
Powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał też, że nie ma potrzeby zmian w strategii otwierania i zamykania szkół w związku z epidemią, bo system pozwala odpowiednio reagować na zagrożenia.
Monika Sewastianowicz
29.09.2020

WSA: Dyrektor nie straci stanowiska za upozorowanie ataku terrorystycznego

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Burmistrz odwołał dyrektora w trybie natychmiastowym za zorganizowanie upozorowanego ataku terrorystycznego. Nie było jednak do tego podstaw, ponieważ nie doszło do destabilizacji pracy w szkole. Dyrektor nie musiał informować o planowanym przedsięwzięciu uczniów i ich rodziców. W sytuacji powszechnej znajomości, realizacja symulacji nie miałaby jakiegokolwiek sensu
Dorian Lesner
29.09.2020
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Ochrona danych osobowych podczas zdalnego nauczania - to temat zaplanowanego na środę szkolenia online skierowane do inspektorów ochrony danych z sektora oświaty. Odbędzie się też debata "E-szkoła na 5! Dobre praktyki zdalnej edukacji", w której udział wezmą przedstawiciele UODO, a także specjaliści z zakresu ochrony danych osobowych.
Krzysztof Sobczak
28.09.2020
Szkoła i uczeń RODO
Polscy nauczyciele zarabiają połowę tego, co nauczyciele w innych krajach Europy - wynika z najnowszego raportu „Education at a Glance 2020” przygotowanego przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zrzeszającej 35 wysoko rozwiniętych krajów świata. Eksperci uwzględnili siłę nabywczą pieniądza w każdym z tych krajów
Beata Igielska
28.09.2020
Kadry w oświacie
W trybie mieszanym pracowało 321 placówek oświatowych, a 106 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli prawie 48 tys. placówek, działa normalnie – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liczba szkół pracujących w piątek w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego. - To odzwierciedla skalę zakażeń o skomentowała rzeczniczka resortu.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
MEN chce, aby w dłuższej perspektywie szkoły funkcjonowały stacjonarnie, bo jak przyznał minister Dariusz Piontkowski, kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty. Jego zdaniem decyzje, które zapadają w poszczególnych szkołach o czasowym przeniesieniu lekcji do internetu, nie spowodują cyfrowego wykluczenia uczniów, bo obejmują tylko krótkie okresy.
Agnieszka Matłacz
25.09.2020
Zarządzanie oświatą

Wczesne wspomaganie dzieci wymaga kompleksowych działań

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny – pod takim hasłem odbywa się zaplanowana na 24 i 25 września br. z inicjatywy ministerstwa edukacji międzynarodowa e-konferencja. - Chcemy zespolić aktywności różnych resortów, a także specjalistów i praktyków - mówił minister Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Jest nowy wielkopolski kurator oświaty. To były senator PiS, znany m.in. w ostrych wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych.  Tymczasem nauczyciel z Krakowa Maciej Miłkowski pisze do małopolskiej kurator: „Apeluję o włączenie się w walkę w obronie prześladowanych mniejszości”.
Beata Igielska
24.09.2020
Szkoła i uczeń

Coraz więcej hakerskich ataków na szkoły i uczelnie

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W polskich szkołach i uczelniach wykrywanych jest 950 ataków hakerskich tygodniowo - wynika z raportu firmy Check Point. Aż 72 proc. z tych ataków dotyczy poczty elektronicznej. Zdaniem jego autorów, atakom sprzyja przejście na edukację zdalną i powrót do szkół.
Beata Igielska
24.09.2020
Prawo karne Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Większość uczelni nie planuje obniżenia opłat za studia niestacjonarne, choć wiele zajęć w pierwszym semestrze roku akademickiego 2020/2021 prowadzonych będzie w trybie zdalnym. Studenci zapowiadają pozwy, a szkoły wyższe zapewniają, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dotyczących takiej formy studiów.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Stowarzyszenia jeszcze walczą o prawo do zajęć w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prezydencki projekt ustawy o organizacjach pozarządowych w szkołach - tzw. ustawa weryfikacyjna „Rodzice decydują” - po raz drugi w ubiegły piątek nie doczekał się pierwszego czytania na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zaprotestowały, podobnie jak w lipcu, ZNP i organizacje pozarządowe, które nie mogły w tym uczestniczyć.
Beata Igielska
24.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szef MEN: Studenci mogą odbywać praktyki w szkołach

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Nie ma zakazu odbywania przez studentów praktyk w szkołach - stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że zwróci się do dyrektorów, by umożliwili odbywanie praktyk. Zastrzegł jednak, że praktykant będzie musiał zachować takie same rygory sanitarne jak każdy pracownik szkoły.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże 3 tys. tabletów z dostępem do internetu 120 wybranym szkołom. To sprzęt pochodzący z puli 40 tys. komputerów, które MEN wspólnie z NASK przekaże 1600 szkołom działającym w programie OSE. Szkolne Pakiety Multimedialne to jedno z wielu działań rządu mających na celu doposażenie szkół w sprzęt komputerowy.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Miasta walczą, by przez nieprecyzyjne prawo nie straciły ogromnych kwot z własnych budżetów na rzecz przedszkoli niepublicznych. Chodzi o sprawę uzupełnienia dotacji sprzed lat. Niestety, jak dotąd wykładnia jest niekorzystna dla samorządów. Z kolejną skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego wystąpił właśnie Przasnysz.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
We wtorek, 22 września br. w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,2 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,48 proc.) - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie danych od od kuratorów oświaty uzyskanych od dyrektorów placówek.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w poniedziałek, że tego dnia 213 placówek oświatowych, a 71 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie. W miniony piątek w trybie mieszanym pracowało 246 placówek oświatowych, a 80 w trybie zdalnym.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Trudny start centralnej obsługi szkół w Łodzi

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Wprowadzaniu Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Łodzi od początku towarzyszy chaos i niepokoje. Obecnie zaniepokojeni są dyrektorzy liceów, które wkrótce mają być obsługiwane przez Centrum. Poziom tej obsługi od początku budził niepokój i niezadowolenie pracowników oświaty.
Beata Igielska
21.09.2020
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Nauczyciel przebywający na kwarantannie może wykonywać pracę w sposób zdalny, o ile taki sposób wykonywania pracy zostanie ustalony z pracodawcą. Należy mu się wtedy 100 procent wynagrodzenia – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN podkreśla, że kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy.
Robert Horbaczewski
21.09.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo