Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, zaś  organizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a głównym partnerem, największe
wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

Warsztaty, wykłady i publikacje "Bliżej prawa"  

Dzień Edukacji Prawnej to pokazowe rozprawy, warsztaty, wykłady, ale też seria publikacji „Bliżej prawa” w serwisie Prawo.pl, podejmujących
praktyczne tematy interesujące obywateli. W poprzednich latach DEP odbywały się pod hasłami „StopHejt”, ”Łączy nas praworządność".  Pandemia COVID - jak wskazują organizatorzy - przyniosła konieczność zmiany formuły i  sięgnięcie po inne formy edukacji, takie jak webinaria dla rekordowej liczby odbiorców, czy też bajki dostępne on-line np. o „Królewnie, która zniosła wszystkie prawa”.

W tym roku odbywa się pod hasłem „Sprawczy Obywatel”. - Koncentrujemy się na pokazaniu tego, jak ogromne znaczenie w budowaniu demokracji i państwa prawa mają wszyscy obywatele. Ową sprawczość obywatelską widzieliśmy w trakcie ostatnich wyborów do Sejmu 15 października 2023 r., kiedy z radością patrzyliśmy na słupek frekwencji, który sięgnął 74,38 proc., pobijając poprzedni rekord 62,7 proc. z 1989 roku - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin wiceprezeska Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia".

Czytaj: Kierowca straci auto za jazdę "na podwójnym gazie" >>

 

Pokazowe rozprawy wracają na sale sądowe

Dzień Edukacji Prawnej nie może obyć się bez pokazowych rozpraw, to właśnie ta forma edukacji najpełniej pokazuje dzieciom i młodzieży do czego służy sąd.

- W tym roku z przyjemnością anonsujemy, że w wielu sądach, po dłuższej przerwie, pokazowe rozprawy znowu wrócą na sale sądowe. Zauważyliśmy też, co naprawdę cieszy, wzmożone zainteresowanie samych szkół. Co ważne rozprawy odbędą się w całej Polsce, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” -  mówi nowa prezeska Fundacji sędzia Katarzyna Orłowska – Mikołajczak.

Wykład o prawie dla licealistów

Centralnym wydarzeniem tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej będzie spotkanie na Wydziale Zarządzania UW dla warszawskich licealistów, w trakcie którego odbędą się wykłady o prawie w dobie AI, spotkanie z adwokatem i radcą prawnym, a także pokazowe rozprawy dla uczniów. Poprowadzą je sędziowie Piotr Gąciarek i Igor Tuleya.

 

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które zostały opublikowane 15 marca na  portalu Prawo.pl: 

  1.     Czy małoletni może prowadzić działalność gospodarczą
  2.     Jakie formalności trzeba spełnić, aby wybudować garaż
  3.     Jak wymienić prawo jazdy
  4.     Jak głosować w wyborach samorządowych
  5.     Jak zapisać dziecko do szkoły, jakie dokumenty trzeba dostarczyć
  6.     Kiedy pijany kierowca będzie miał skonfiskowany samochód
  7.     Jak weryfikować lekarzy i psychologów, by nie nabrać się na osoby bez uprawnień
  8.     Co można sprawdzić na elektronicznym koncie PUE ZUS
  9.     Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
  10.     Jak mały przedsiębiorca przekształci użytkowanie wieczyste we własność
  11.     Jak składać reklamacje po zmianach
  12.     Jak długo ważne są recepty
  13.     Kiedy kończą się ubezpieczenia i zniżki dla studentów
  14.     Pieniądze w rodzinie – lepsza pożyczka czy darowizna
  15.     Dziecko u lekarza – czy zawsze w obecności rodzica